Warta - Piast 0-0. Pierwszy ligowy punkt Niebiesko-Czerwonych

12
wrz

Rywalizacja Warty Poznań z Piastem Gliwice nie przyniosła bramek. Mecz zakończył się remisem 0-0 i dla obu zespołów stanowił pierwszą zdobycz punktową w tym sezonie Ekstraklasy.

Spotkanie w skrócie
- Kibice obserwujący zmagania Warty z Piastem byli świadkami bardzo wyrównanego starcia w pierwszej jej części. Akcja co prawda przenosiła od jednego do drugiego pola karnego, ale brakowało konkretnego zagrożenia i celnych strzałów na bramkę. Było to też spowodowane odpowiedzialną grą w defensywie. Czołowymi postaciami pierwszej odsłony byli obrońcy obu zespołów, którzy wygrywali dużą liczbę pojedynków, a także blokowali próby strzałów swoich przeciwników. Mimo prób, zabrakło celnych strzałów, a w konsekwencji i bramek, na które w lidze zespoły czekają od początku sezonu.
- Pierwsze minuty drugiej połowy upłynęły z korzyścią dla piłkarzy Warty, którzy śmielej postanowili zaatakować brązowych medalistów Ekstraklasy poprzedniego sezonu. Jednak to Piast miał najlepszą szansę, która miała miejsce w 62. minucie spotkania. Dobre dośrodkowanie Konczkowskiego i groźny strzał głową Tomasza Jodłowca mógł przynieść prowadzenie podopiecznym Waldemara Fornalika. Grę mieli pobudzić wprowadzeni w drugiej części rezerwowi obu drużyn i faktycznie to ci piłkarze mocniej pokazywali się w ofensywie. Z dobrej strony w zespole Piasta zaprezentował się między innymi Arkadiusz Pyrka. W ostatnim kwadransie meczu gliwiczanie często gościli na połowie gospodarzy, jednak Adrian Lis pozostawał niepokonany. Solidna gra w obronie nie pozwoliła na rozwinięcie skrzydeł w ataku każdej ze stron. Mimo, iż druga połowa była bardziej atrakcyjna od tej pierwszej, jednak nie dostarczyła bramek i spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

Najciekawsze akcje
8’: Pierwsza dogodna sytuacja dla Piasta, by wyjść na prowadzenie. Piłkę do Dominika Steczyka w polu karnym zagrał Patryk Lipski. Skrzydłowy Niebiesko-Czerwonych przełożył na lewą nogę, lecz jego strzał został zablokowany i z tej akcji wyniknął tylko rzut rożny.
14': Odważnie w pole karne wbiegł Mateusz Kuzimski,, mijając Jakuba Czerwińskiego, ale czujnie Martin Konczkowski oddalił zagrożenie.
23': Na uderzenie z dystansu zdecydował się Adrian Laskowski, ale dobrze ustawiony na linii strzału Tomas Huk wybił piłkę.
29': Niebiesko-Czerwoni również odpowiedzieli uderzeniem z dystansu. Ofensywna akcję gliwiczan zakończył Patryk Sokołowski, ale piłka przeleciała nad poprzeczką.

50': Mateusz Kuzimski złamał akcję do środka, czym zmylił nieco defensywę Piasta i miał dostatecznie dużo miejsca, by oddać strzał, ale posłał piłkę wysoko nad bramką.
51': Akcja dwóch rezerwowych Warty. Mateusz Kupczak dograł przed pole karne do Roberta Janickiego, który był autorem pierwszego celnego strzału. Nie był on jednak na tyle trudny, by sprawić kłopoty Frantiskowi Plachowi.
58': Warta agresywniej wyszła na drugą połowę i za sprawą Mateusza Kupczaka spróbowała zdobyć gola. Uderzenie pomocnika gospodarzy minęła bramkę Piasta.
62': Piast dał sygnał ostrzegawczy i po strzale głową Tomasza Jodłowca był bardzo bliski strzelenia pierwszego gola. Dobrą interwencją popisał się Adrian Lis.
78': Kolejna próba strzału z dystansu w wykonaniu gracza Warty Poznań. Mocne uderzenie wykonał Mariusz Rybicki, lecz Fero Plach poradził sobie w tej sytuacji.
80': Siatka założona przez Arkadiusza Pyrkę jednemu z obrońców i mocne uderzenie. Szkoda tylko, że wprost w dobrze ustawionego bramkarza Warty.

Z perspektywy trybun
- Mecz został rozegrany na Stadionie Dyskobolii w Grodzisku Wielkopolskim, mieszczącym się przy ul. Powstańców Chocieszyńskich 52.
- Trener Waldemar Fornalik dokonał zmian w składzie w porównaniu do ostatniego ligowego spotkania z Pogonią Szczecin. W wyjściowej jedenastce zagrał Piotr Parzyszek, Martin Konczkowski, Kristopher Vida oraz Tomasz Jodłowiec. Na ławce usiedli Michał Żyro i Bartosz Rymaniak, z kolei Gerard Badia i Jakub Świerczok nie zagrali z powodu urazów.
- W 75. minucie meczu na boisku w zespole Warty pojawił się Jakub Kuzdra, były piłkarz Piasta Gliwice, który bronił Niebiesko-Czerwonych barw w latach 2015-2016.