Stal - Piast (1-1) k. 3-4. Awans po karnych

02
gru

Nie wystarczyły regulaminowy czas gry, a także dogrywka, by wyłonić zwycięzcę starcia Stali Mielec i Piasta Gliwice. Bramki padły po jednej dla każdej z drużyn w pierwszej połowie. Wynik 1-1 utrzymał się aż do 120. minuty i o wszystkim zdecydowały rzuty karne. W nich bezbłędni okazali się gliwiczanie, a w dwie pomyłki - Mateusza Maka I Michała Gliwy dały przepustkę Niebiesko-Czerwonym do gry w 1/18 Fortuna Pucharu Polski.

- Niewiele czasu potrzebowali piłkarze Piasta, którzy w mocno zmienionym składzie przystąpili do pucharowej rywalizacji, aby znaleźć zrozumienie i sposób na zdobycie bramki. Do pierwszego trafienia potrzebne były szybkość i spryt, a te nie zawiodły Tiago Alvesa, który strzelił swojego drugiego gola w sezonie. Po objęciu prowadzenia zespół Waldemara Fornalika cofnął się nieco na własna połowę, zmuszając gospodarzy do prowadzenia gry w ataku pozycyjnym. Gra wyraźnie zwolniła, a próby gospodarzy długo nie przynosiły żadnych efektów w postaci bramki. Aż przyszła ostatnia minuta pierwszej połowy, kiedy to podopieczni Leszka Ojrzyńskiego skutecznie zaatakowali, a w rolach głównych wystąpili Andreja Prokić oraz Robert Dadok.
- Od samego początku drugiej części gry na boisku w szeregach Stali wybiegło trzech nowych piłkarzy, którzy wnieśli sporo ożywienia w poczynania tego zespołu. Dobra dyspozycja w bramce Frantiska Placha, a także brak zdecydowania przy wykończeniu Stali spowodowały, że wynik nie ulegał zmianie. Goście z Gliwic rzadko, ale kiedy już do tego dochodziło, sprawiali poważne zagrożenie w szesnastce beniaminka Ekstraklasy. W interesie obu drużyn było uniknięcie dogrywki, jednak ta była konieczna do wyłonienia ostatniej drużyny, która uzupełniła stawkę szesnastu zespołów Fortuna Pucharu Polski.
- Zmiany personalne dokonane w drugiej połowie przez trenera Waldemara Fornalika podniosły jakość działań boiskowych u jego podopiecznych. Zawodnicy z Gliwic w pierwszej części dogrywki przesunęli akcenty na połowę gospodarzy i tam aktywnie poczynał sobie przede wszystkim Jakub Świerczok. W dodatkowym czasie gry obie ekipy starały się w dużej mierze uniknąć kosztownych błędów, a działania strzeleckie zeszły nieco na drugi plan. W samej końcówce gospodarze mogli przechylić szalę zwycięstwa na swoja stronę, ale nie wykorzystał swojej szansy Andreja Prokić. O losach awansu decydowały rzuty karne.
- O wszystkim miał zdecydować konkurs jedenastek. Szkoleniowcy drużyn wyznaczyli do wykonywania swoich najbardziej doświadczonych, lecz to gliwiczanie okazali się tymi bardziej skutecznymi. W obliczu pomyłek Mateusza Maka Michała Gliwy, to właśnie Niebiesko-Czerwoni zagrają dalej w pucharze krajowym.

7’: Błąd bramkarza Stali, który wybił piłkę wprost pod nogi JavIera Hyjka, ale młody piłkarz Piasta nie wykorzystał okazji i podawał do znajdującego się na pozycji spalonej Tiago Alvesa.
10': Świetna akcja w wykonaniu Alvesa! Portugalczyk otrzymał prostopadłe podanie od Arkadiusza Pyrki, wygrał pojedynek szybkościowy oraz pozycję ze stoperem Stali, balansem ciała zwiódł bramkarza i ze spokojem posłał piłkę do pustej bramki! 0-1!
13': Robert Dadok uderzył mocno z powietrza, ale futbolówka leciała w środek bramki sprawiła tylko delikatne kłopoty Frantiskowi Plachowi.
20': Strzał Pawła Tomczyka został zblokowany, a następnie wybity poza pole karne Niebiesko-Czerwonych.
26': Groźne wstrzelenie piłki w pole karne Piasta przez Andreję Prokicia, ale dobrze zachował się Tomasz Mokwa, który do końca przypilnował Roberta Dadoka.
34': Uderzenie z dystansu Krystiana Getingera minął światło bramki.
45': Tuż przed przerwą Andreja Prokić skopiował swoją akcję, tyle że tym razem przyniosła ona bramkę gospodarzom. Udany pojedynek z lewej strony boiska posłał piłkę między obrońców a bramkarza Piasta, a umiejętnie nogę przyłożył Robert Dadok. 1-1.
51': Ponownie zagrożenie dla bramki Piasta pojawiło się po akcji z lewej strony boiska, lecz tym razem goście wyszli z opresji.
63': Szybsza i przede wszystkim składna akcja Piasta zakończona strzałem Kristophera Vidy. Skuteczną interwencję zaliczył jednak Michał Gliwa.
69': Kilka centymetrów dzieliło Patryka Lipskiego od ponownego wyprowadzenia Piasta na prowadzenie. Główka pomocnika Niebiesko-Czerwonych minimalnie minęła bramkę Gliwy.
73': To mógł być kosztowny błąd Javiera Hyjka, który zbyt krótko wycofał piłkę do obrońców, ale dobra interwencja Placha uchroniła młodego pomocnika gliwiczan.
81': Łukasz Zjawiński przeniósł piłkę wysoko nad bramką Placha.
89': Agresywnie wyskoczył do główki Zjawiński po dośrodkowaniu z narożnika boiska i sędzia odgwizdał faul.
98': Kąśliwe uderzenie Jakuba Świerczoka sprawiło dużo problemów golkiperowi Stali, który "wypluł" piłkę przed siebie, lecz Stanek nie zdążył z dobitką.
109': Dobra akcja trójki rezerwowych - Badia, Holubek, Świerczok, a tylko dzięki interwencji Getingera Stal nie straciła gola.
112': Przyjęcie piłki na klatkę piersiową i szybka decyzja o strzale nie wystarczyły Michałowi Chrapkowi by umieścić piłkę w bramce Gliwy.
117': Mielczanie ponownie w końcowych minutach mogli wyrządzić Piastowi krzywdę, ale w decydującym momencie akcji Andreja Prokić nie trafił czysto w piłkę.

- Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim w Mielcu.
- Obie drużyny wystąpiły w kompletnie przemeblowanych, zmienionych składach w porównaniu do meczów ligowych. W Piaście w wyjściowej jedenastce zagrało tylko dwóch zawodników, którzy wybiegli w niedzielę w spotkaniu z Legią Warszawa. Z kolei w Stali zagrała trójka graczy, która znalazła się w pierwszym składzie w starciu z Jagiellonią.
- Pierwsze minuty w tym sezonie w barwach Piasta rozegrał Karol Stanek wprowadzony w drugiej części spotkania.
- W kadrze meczowej Stali można było znaleźć kilka znanych twarzy oraz nazwisk. W zespole beniaminka byli obecni zawodnicy, którzy w przeszłości grali w Piaście Gliwice. Byli to Marcin Flis, Mateusz Matras czy Paweł Tomczyk. Wśród rezerwowych był jeszcze Mateusz Mak, który przed dwoma miesiącami w lidze strzelił Piastowi dwa gole.