Stal - Piast 0-2. Niebiesko-Czerwoni zwyciężają w Mielcu!

31
lip

Do bólu skuteczni piłkarze Piasta odnieśli w Mielcu zwycięstwo nad Stalą. Gole Kristophera Vidy i Arkadiusza Pyrki zapewniły gliwiczanom pierwsze zwycięstwo w sezonie. Ważną rolę przy obu bramkach dla Niebiesko-Czerwonych odegrał Patryk Lipski, który z Mielca wyjechał z dwoma asystami.

Spotkanie w skrócie
- Początek rywalizacji Piasta i Stali zwiastował, że gliwiczan będzie czekała trudna przeprawa. Mielczanie dobrze zorganizowani w grze stopniowo napierała na defensywę Niebiesko-Czerwonych, ale ta konsekwentnie, a co najważniejsze skutecznie odpierała ataki. Podopieczni Waldemara Fornalika odpowiedzieli konkretem w 19. minucie, kiedy to Patryk Lipski uruchomił Kristophera Vidę, a ten piękną podcinką pokonał Michała Gliwę. Na radość z gola trzeba było długo zaczekać, bowiem blisko cztery minuty trwała analiza w wozie VAR, który skrupulatnie sprawdzał czy Węgier w momencie podania nie był na spalonym. Bramka dla Piasta nie ostudziła zapędów gospodarzy, którzy jeszcze mocniej pracowali w ofensywie. Ich starania stworzyły sytuację, po której piłka wpadła do siatki Frantiska Placha, jednak arbiter nie uznał bramki z powodu ofsajdu. Gliwiczanie poważnie potraktowali to ostrzeżenie i już w doliczonym czasie gry pierwszej odsłony Arkadiusz Pyrka podwyższył prowadzenie do dwóch goli.
- Piłkarze Piasta mając dwubramkową zaliczkę z pierwszej części, w drugiej połowie opanowali sytuację na boisku i z dużo większym spokojem prowadzili grę. Po godzinie rywalizacji zawodnicy Adama Majewskiego podkręcili tempo i znów pod bramką Placha pojawiało się niebezpieczeństwo. Każda z trzech sytuacji, jakie wydarzyły się w szesnastce Piasta nie znalazła szczęśliwego finału dla gospodarzy. Gliwiczanie cierpliwie wyczekiwali końca rywalizacji. Grali odpowiedzialnie i nie popełniali błędów. Zmiennicy, którzy pojawili się w drugiej połowie dorzucili swoje zaangażowanie i utrzymali stan posiadania z pierwszej odsłony. Piast wciąż zbiera pokaźne zdobycze punktowe na wyjazdach, bowiem w 2021 Niebiesko-Czerwoni przegrali tylko raz. W Mielcu zdobyli komplet punktów i pierwsza wygrana w nowym sezonie stała się faktem.

Najciekawsze akcje
19': Patryk Lipski wypatrzył wybiegającego Kristophera Vidę, a ten technicznym strzałem przechytrzył bramkarza gospodarzy! 0-1!

35': Mateusz Matras doszedł do pozycji strzeleckiej po wygraniu pojedynku w powietrzu, ale Fero Plach pewnie obronił uderzenie głową.
38': Potężnie strzelał Grzegorz Tomasiewicz w kierunku bramki, ale ofiarnie zablokował tę próbę jeden z graczy Piasta.
39': Wyborna kontra Niebiesko-Czerwonych, która niestety nie została wykorzystana przez Patryka Sokołowskiego. Gliwiczanie mieli przewagę w liczbie atakujących w stosunku do broniących, ale strzał pomocnika okazał się zbyt lekki.
44': Piłka wpadła do siatki po główce Marcina Budzińskie
45+1': Ponownie "Lipa" popisał się dokładnym zagraniem! Tym razem zagrał wprost na głowę Arkadiusza Pyrki, który podwyższył prowadzenie Piasta! 0-2!
63': Fantastyczna reakcja w bramce Frantiska Placha po tym jak tylko przed nim z czystej pozycji strzelał Marcin Budziński.
64': Ponownie główka Mateusza Matrasa mogła dać bramkę kontaktową, ale stoper mielczan nieznacznie przestrzelił.
68': Maciej Jankowski nie zdołał czysto trafić w piłkę w dogodnej sytuacji i wciąż było 2-0 dla Piasta.
74': Agresywne wstrzelenie futbolówki sprawiło kłopoty Plachowi, ale ostatecznie piłka padła łupem słowackiego bramkarza.
82': Maciej Jankowski po raz kolejny starał się znaleźć sposób na zdobycie bramki, ale i tym razem byłemu napastnikowi Piasta nie dopisało szczęście.

_____________________________
Stal Mielec - Piast Gliwice 0-2 (0-2)
0-1 - Vida, 19 min.
0-2 - Pyrka, 45+1 min.

Z perspektywy trybun
- Mecz rozgrywany był na Stadionie Miejski w Mielcu.
- W ekipie Stali od pierwszej minuty zagrało aż czterech zawodników, którzy w przeszłości reprezentowali barwy Piasta. Byli to Mateusz Mak, Mateusz Matras, Marcin Flis oraz Maciej Jankowski.
- Wśród Niebiesko-Czerwonych w pierwszym składzie zagrał Michał Żyro, który przed przeprowadzką do Gliwic grał w zespole Stali Mielec.
- Trener Waldemar Fornalik w porównaniu do pierwszego meczu przeciwko Rakowowi dokonał jednej zmiany. Leczącego uraz Tiago Alvesa zastąpił w pierwszym składzie Patryk Lipski.

Stal: Gliwa - Flis, Matras, De Amo (67. Żyro) - Sitek (80. Sadłocha), Urbańczyk (67. Kłos), Budziński (67. Kolew), Getinger - Tomasiewicz, Mak (76. Wyjadłowski) - Jankowski.

Piast: Plach - Konczkowski, Huk, Czerwiński, Holubek - Sokołowski, Lipski - Vida (86. Steczyk), Chrapek, Pyrka (76. Ameyaw) - Żyro (68. Toril).