Śląsk - Piast 1-3. Druga wyjazdowa wygrana z rzędu!

19
lut

W sobotnim spotkaniu 22. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał na wyjeździe Śląsk Wrocław 3-1. Bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobyli Damian Kądzior i Kamil Wilczek. Konto zdobyczy zasiliła także bramka samobójcza Patryka Janasika. Gospodarze zdołali trafić do siatki tylko raz, a uczynił to Fabian Piasecki, wykorzystując rzut karny. Gliwiczanie odskoczyli od Śląska na 4 punkty, choć przed tą serią gier byli ligowymi sąsiadami.

Spotkanie w skrócie
Już pierwsze minuty rywalizacji zwiastowały emocje wszystkim obserwującym mecz Śląska z Piastem. Szybkie tempo i ciekawe akcje, które były udziałem obu ekip mogły się podobać. Sygnał do ataku dal Michał Chrapek, lecz próba byłego piłkarza Śląska obiła słupek. Dopiero kolejna szansa Piasta została zamieniona na gola, którego autorem został Damian Kądzior. Dla skrzydłowego gliwiczan była to czwarta bramka w bieżących rozgrywkach. Gospodarze zdołali wyrównać po rzucie karnym spowodowanym przez Kamila Wilczka. Jedenastkę zdołał wykorzystać Fabian Piasecki. Stracony gol nie zdeprymował podopiecznych Waldemara Fornalika, którzy napierali na Wojskowych. Wspomniany nacisk wymusił błąd na Patryku Janasiku, którego pechowa interwencja skończyła się bramką samobójczą. Tuż przed przerwą Niebiesko-Czerwoni wyprowadzili jeszcze jeden skuteczny atak. Szybka kontra połączona z siłą spokoju Kamila Wilczka dała gościom wynik 3-1.
- W drugiej części meczu przegrywający Śląsk miał więcej inicjatywy. Gospodarze starali się dogonić dobrze dysponowanego Piasta, lecz obrona gliwiczan nie ułatwiała zadania zawodnikom Jacka Magiery. Skuteczna gra Jakuba Czerwińskiego i pozostałych graczy formacji defensywy nie pozwalała wrocławianom na strzelenie gola. Po żywiołowej pierwszej odsłonie, w drugiej goście dali popis odpowiedzialnej gry i utrzymali wynik z pierwszych czterdziestu pięciu minut. Gliwiczanie zainkasowali komplet punktów i wygrali drugi mecz z rzędu.

Najciekawsze akcje
8': Mocne uderzenie zza pola karnego Michała Chrapka, ale słupek! Chwilę później w obramowanie bramki trafił również Kamil Wilczek.
16': Damian Kądzior wyprowadził Piasta na prowadzenie, wykorzystując dośodkowanie Martina Konczkowskiego - 0-1!
15': Fabian Piasecki skutecznie wykorzystał rzut karny i wyrównał stan rywalizacji - 1-1.
28': Dennis Jastrzembski spróbował swoich sił, uderzając z rzutu wolnego, ale piłka po jego strzale przeleciała nad poprzeczką.
35': Tom Hateley dośrodkował z prawej strony, a piłkę do siatki wbił Patryk Janasik - 1-2!
45': Szybki kontratak zainicjowany przez Damiana Kądziora, który stworzył szansę Kamilowi Wilczkowi.
Snajper Piasta ze stoickim spokojem wymanewrował obrońców i bramkarza Śląska po czym bezlitośnie wykończył akcję! 1-3!
45+2': Szansa dla Dennisa Jastrzembskiego, który jednak nie zdołał zmniejszyć strat Wojskowych.
82': Próba strzału głową Jakuba Czerwińskiego po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Tym razem bez efektu bramkowego.

Z perspektywy trybun
- Spotkanie rozegrano na Tarczyński Arena Wrocław.
- W porównaniu do poprzedniego ligowego spotkania w wyjściowym składzie Piasta nastąpiła jedna zmiana. Od pierwszej minuty zagrał Jakub Holubek, który zastąpił Alexandrosa Katranisa.
- Piast przerwał niekorzystną serię meczów rozgrywanych na stadionie we Wrocławiu. Po czterech porażkach z rzędu na obiekcie Śląska, Niebiesko-Czerwoni zgarnęli trzy punkty.
- Drugi gol Kamila w drugim meczu z rzędu!
- Obecnie w barwach Piasta gra trzech byłych piłkarzy Wojskowych: Michał Chrapek, Tom Hateley i Tomasz Jodłowiec. Przez rok zawodnikiem Piasta był Javier Hyjek, który w czerwcu 2021 podpisał trzyletnią umowę ze Śląskiem.