Poza obiektywem #PIAGÓR

14

Kolejne zwycięstwo Piasta w Derbach Śląska z Górnikiem Zabrze stało się faktem. Gliwiczanie w poniedziałkowe popołudnie przedłużyli nie tylko serię sześciu meczów bez porażki w spotkaniach z pobliskim rywalem, ale również nadzieje na miejsce na podium na koniec sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Z poniższego artykułu dowiecie się, co jeszcze wydarzyło się podczas tego meczu.

Mecz w pigułce
Na początku meczu gospodarze starali się uśpić nie tylko obrońców Górnika, ale również kibiców. Piast po kilkunastu słabszych minutach przejął inicjatywę i już w 28. minucie spotkania objął prowadzenie. Szybko przeprowadzona, składna akcja zapoczątkowana w środku boiska została zakończona jeszcze lepszym strzałem lewą nogą Świerczoka. Martin Chudy mógł jedynie odprowadzić wzrokiem silnie uderzoną pod poprzeczkę piłkę. Piłkarze z Okrzei całkowicie skontrolowali boiskowe wydarzenia i zaznaczyli to tuż po przerwie, kiedy Jakub Świerczok uderzył w słupek, a futbolówka szczęśliwie odbiła się od obrońcy Górnika i wpadła do siatki. Mecz mógł skończyć się jeszcze okazalszym zwycięstwem gospodarzy, ale w końcówce mocny strzał Michała Żyro z rzutu karnego odbił słowacki golkiper przyjezdnych.

Reakcje mediów
Sport: "Od sezonu 2012/13 Piast nie przegrał w Gliwicach z Górnikiem i… tradycja została podtrzymana. Spora w tym zasługa Jakuba Świerczoka, który ostrzeliwał bramkę Martina Chudego, mając udział przy obu golach.”

Przegląd Sportowy: "Kiedy Piast po raz pierwszy mierzył się w tym sezonie z Górnikiem, patrzył na zabrzan z zazdrością. Oba zespoły dzieliła w tabeli przepaść, jasno nakreślona grubą, piętnastopunktową kreską. Górnik wtedy mógł jeszcze myśleć o podium, a w Gliwicach zaczynali się zastanawiać, czy po dwóch latach grubych, znów nie trzeba się będzie bić o utrzymanie."

sport.onet.pl: "Piast Gliwice wygrał z Górnikiem Zabrze 2:0 w Derbach Śląska. Piłkarze Waldemara Fornalika zrównali się punktami z Lechią Gdańsk i wciąż mają szanse na ligowe podium. To trzecia kolejna wygrana gliwiczan w ekstraklasie, z kolei Górnik tyle samo spotkań czeka na zwycięstwo."

Piłkarz meczu
Bohaterem meczu bez wątpienia był najlepszy strzelec zespołu z Okrzei, czyli Jakub Świerczok, który zdobył gola otwierającego wynik meczu i był zaangażowany w akcję, która przyniosła drugą bramkę dla gliwickiego zespołu. Oddał w sumie 8 strzałów, z czego 4 z nich były celne.

Liczba meczu
100 - Poniedziałkowe Derby Śląska były jednocześnie jubileuszowym spotkaniem dla Frantiska Placha. Słowacki bramkarz rozegrał w Piaście już setne spotkanie. Frantisek Plach w rywalizacji z zabrzanami zachował czyste konto i pozostaje niepokonany od 448 minut. W poniedziałek kilkukrotnie musiał się wysilić, by ta seria nie dobiegła końca

Sytuacja w tabeli
Po poniedziałkowym triumfie Piast przesunął się na czwarte miejsce w tabeli i na dobre włączył do walki o podium. Gliwiczanie mają tyle samo punktów co Lechia, z którą zagrają już w najbliższej kolejce. Ponadto, do zajmującego trzecie miejsce Rakowa Częstochowa tracą jedynie trzy punkty.

Plan tygodnia
Podopieczni Waldemara Fornalika nie będą mieli zbyt wiele czasu na radość po zwycięstwie w derbach. W tym tygodniu czekają ich bowiem intensywne przygotowania do sobotniej rywalizacji na Pomorzu, na którą wyjadą już w piątek. Mecz z Lechią zaplanowany jest na sobotę o godzinie 15.00.