Poza obiektywem #PIACRA

23
lut

W sobotnim meczu 23. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał na swoim stadionie z Cracovią 1-0. Zwycięskiego gola dla mistrzów Polski zdobył Sebastian Milewski, dla którego było to pierwsze trafienie w najwyższej klasie rozgrywkowej. W poniższym artykule przeczytacie, co jeszcze wydarzyło się podczas tego starcia.

Mecz w pigułce

Od pierwszych minut dało się wyczuć wzajemny respekt obu zespołów. Akcje były szybkie oraz dynamiczne, z tymże na przeszkodzie skutecznego ich wykończenia stawali obrońcy, którzy w wielu przypadkach blokowali strzały lub notowali przechwyty. Taki obrót spraw dawał drużynom szansę zagrozić przeciwnikom po stałych fragmentach gry. Głównie dzięki odpowiedzialnej i bezkompromisowej gry w defensywie zawodników Piasta i Cracovii, w pierwszej części meczu kibice nie zobaczyli goli. Po przerwie podopieczni Waldemara Fornalika przejawiali dużo większą inicjatywę w ofensywie. W zaledwie kilka minut wypracowali sobie trzy sytuacje i byli bliscy otwarcia wyniku. Zwiększone wysiłki przyniosły wreszcie bramkowy efekt. Po godzinie gry kibice zgromadzeni na trybunach zobaczyli premierowe trafienie Sebastiana Milewskiego. - Spotkaliśmy się z bardzo dobrym przeciwnikiem. Cracovia dobrze gra w piłkę i od dłuższego czasu systematycznie budowany, a to, że przed tą kolejką mieli tyle samo punktów co lider nie było przypadkiem. W tym meczu duży nacisk był położony na realizację założeń taktycznych. Od początku wyglądało to tak, że kto pierwszy popełni błąd i straci gola, ten może to spotkanie przegrać. Tak się też stało. Byliśmy o tę jedną bramkę lepsi. Takie punkty po trudnym meczu są bardzo cenne. Zawodnicy oprócz tego wykazali się ogromnym zaangażowaniem, dobrze funkcjonowali przy agresywnym rywalu - powiedział trener Waldemar Fornalik po zwycięstwie z Pasami.

Reakcje mediów

Sport: "Goście z Krakowa nie wygrała trzeciego meczu z rzędu. Druga połowa była zdecydowanie lepsza i wtedy to Piast zadał decydujący cios. Autorem złotego gola okazał się Sebastian Milewski, dla którego był to pierwszy gol dla Piasta i w Ekstraklasie."

Interia: "Dzięki wygranej mistrz Polski ma na swoim koncie 37 punktów i awansował, póki co, na 5. pozycję w tabeli. Cracovia przegrywa i traci do liderującej Legii trzy "oczka". W następnej kolejce krakowianie grają właśnie w Warszawie."

Przegląd Sportowy: "Mistrz przerwał serię Cracovii. Cenna wygrana Piasta."

Liczba meczu

4 - Dla Piasta było to czwarte zwycięstwo z rzędu u siebie nad Pasami. Co więcej, Niebiesko-Czerwoni nie przegrali z Cracovią przy Okrzei od 5 czerwca 2015 roku. Wliczając sobotnie spotkanie, to ostatnie rezultaty prezentują się następująco: 1-0, 3-1, 3-1, 1-0, 2-2, 1-1 oraz 2-2.

Z perspektywy trybun

Sobotnie trafienie było pierwszym golem Sebastiana Milewskiego w najwyższej klasie rozgrywkowej. - Od początku sezonu mocno haruje i jemu ta bramka się po prostu należała. Zasłużył sobie na nią ciężką pracą oraz postawą we wszystkich dotychczasowych spotkaniach. Mimo, że nie jest typowo ofensywnym zawodnikiem, znalazł się idealnie i wykorzystał tę sytuację - powiedział Bartosz Rymaniak, który zanotował asystę przy zwycięskiej bramce.

Sytuacja kadrowa

Po zawieszeniu za żółte kartki do gry wrócił Mikkel Kirkeskov. W meczowej kadrze znalazł się również Tiago Alves, który długo zmagał się z urazem pleców. W sobotnim starciu nie wystąpili również Dominik Steczyk oraz Tymoteusz Klupś.

Tabela

Niebiesko-Czerwoni mają na swoim koncie 37 punktów i awansowali na piątą pozycję w ligowej tabeli. Ich strata do liderującej Legii wynosi osiem oczek. Przed mistrzami Polski plasują się jeszcze Cracovia (42), Pogoń Szczecin (40) i Śląsk Wrocław (39). Miejsce Piasta może się zmienić po niedzielnym staciu Lecha Poznań z Lechią Gdańsk.

Plan tygodnia

Na swoje kolejne spotkanie mistrzowie Polski będą czekali niespełna tydzień, ponieważ już w piątek zmierzą się z Rakowem Częstochowa. Niebiesko-Czerwoni zagrają z ligowym beniaminkiem w Bełchatowie. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 18:00.