Piast - Zoria 2-1. Zasłużone zwycięstwo w pierwszym sparingu

15
sty

Niebiesko-Czerwoni udanie rozpoczęli zmagania podczas tureckiego zgrupowania. W pierwszym meczu sparingowym Piast pokonał Zorię Ługańsk 2-1. Bohaterem spotkania został Patryk Lipski, który zaliczył w tej rywalizacji bramkę oraz asystę. Gola kontaktowego w końcówce zdobył Vladlen Yurchenko, wykorzystując rzut karny.

- Podopieczni Waldemara Fornalika idealnie weszli w mecz i mieli przewagę praktycznie od pierwszej minuty rywalizacji. Niebiesko-Czerwoni otworzyli wynik już w szóstej minucie, kiedy to Patryk Lipski dograł piłkę z rzutu wolnego z prawej strony boiska, a całość skutecznie wykończył Tomas Huk. Po zdobyciu gola inicjatywa nadal należała do gliwiczan, którzy nie chcieli zadowolić się jednobramkowym prowadzeniem. W ofensywie wyróżniali się Michał Żyro oraz Kristopher Vida, ale próby nie przyniosły pożądanego efektu. Gra w tyłach wyglądała bardzo dobrze, a ukraińscy rywale nie potrafili przebić się i zagrozić bramce strzeżonej w pierwszej połowie przez Frantiska Placha. Opiekun Piasta w przerwie dokonał aż sześciu zmian, ale nie odbiło się to jakości gry zespołu. Brązowi medaliści ostatniego sezonu drugi cios wyprowadzili dziesięć minut po przerwie, a Patryk Lipski do asysty dołożył także bramkę. Pomocnik Piasta wykorzystał wolną przestrzeń przed polem karnym Zorii, przymierzył i mocnym strzałem nie dał szans bramkarzowi na skuteczną interwencję. Po tej sytuacji goście podkręcili tempo i głównie za sprawą Vladislava Kabaieva starali się odrobić poniesione straty bramkowe. Pomocnik Zorii po przerwie aż trzykrotnie sprawdził czujność Jakuba Szmatuły, który zastąpił po 45. minutach Franstiszka Placha. Pierwsza próba obiła słupek, a w dwóch pozostałych doświadczenie i refleks sprawiły, że Piast nie stracił gola. Czystego konta nie udało się jednak zachować. Na pięć minut przed końcem spotkania niefortunne zagranie ręką przy interwencji w polu karnym sprawiło, że po decyzji sędziego rywale wykonywali "jedenastkę". Jej skutecznym wykonawcą okazał się Vladlen Yurchenko. W ostatnich minutach trener Waldemar Fornalik wpuścił na boisko Mateusza Winciersza oraz Michała Zachciała. Młodzi zawodnicy sprawdzili swoje możliwości na tle mocnego przeciwnika, a spotkanie kontrolne zakończyło się zwycięstwem gliwiczan 2-1.

6': Pierwsza okazja została zamieniona na bramkę! Patryk Lipski posłał dokładną piłkę w pole karne z rzutu wolnego, a w szesnastce Zorii powalczył w powietrzu Tomas Huk. Stoper głową pokonał bramkarza gości i otworzył wynik meczu kontrolnego - 1-0!

12': Kristopher Vida zbyt długo zwlekał przed oddaniem strzału. Okazja była dogodna, ale skończyło się na stracie.
22': Piast przeprowadził dobra akcję po przejęciu piłki, Michał Żyro kończył sytuację, ale nie trafił w światło bramki.
30': Niebiesko-Czerwoni mieli rzut wolny przed szesnastką rywala. Strzał Żyro trafił w mur, a dobitka Michała Chrapka przeszła obok słupka.
35': Aktywny od początku spotkania Patryk Lipski pomylił się nieznacznie po uderzeniu zza pola karnego.
54': Vladislav Kabaiev oddał groźny strzał głową, a piłka po tej próbie trafiła w słupek.
56': Strata piłki przez Zorię na własnej połowie była bardzo kosztowna. Szybką kontrę precyzyjnym uderzeniem zakończył Lipski. Pomocnik Niebiesko-Czerwonych posłał piłkę prosto do siatki - 2-0!
61': Piast chciał pójść za ciosem, ale Vasyl Nikola poradził sobie ze strzałem Dominika Steczyka.
72': Ponownie swoich sił spróbował Kabaiev, ale tym razem Jakub Szmatuła wykazał się kunsztem i sparował piłkę na rzut rożny.
84': Piłka odbiła się od ręki zawodnika wykonującego wślizg w polu karnym. Sędzia odgwizdał rzut karny!
85': Vladlen Yurchenko, pewnie wykonał jedenastkę i Zoria zbliżyła się na gola do Niebiesko-Czerwonych - 2-1.

Z perspektywy kibica
- Spotkanie odbyło się na jednym z obiektów, należących do kompleksu Eko Dizayn Kompleksi.
- Dla Niebiesko-Czerwonych był to pierwszy mecz kontrolny podczas zgrupowania w Antalyi.
- Zgrupowanie Niebiesko-Czerwonych zakończy się w piątek.