Piast - Zagłębie 1-1. Po golu i po punkcie dla każdej ze stron

06
gru

Piast podzielił się punktami z Zagłębiem Lubin w niedzielnym meczu 12. kolejki PKO Ekstraklasy. Zespoły strzeliły po jednej bramce i ze zdobyczą jednego oczka zakończyły mikołajkową rywalizację. Żadna ze stron z kolei nie mogła czuć się zadowolona ani też pokrzywdzona p o końcowym wyniku.

- Bardzo intensywny i efektowny początek zafundowały sobie obie drużyny w meczu 12. kolejki. Pierwsi do ataku ruszyli gliwiczanie, a Jakub Świerczok dał wyraźny sygnał, że będzie chciał przedłużyć swoją serię spotkań ligowych ze strzelonym golem z rzędu. Jak postanowił, tak zrobił i to w pięknym stylu, zgłaszając aspirację do bramki kolejki. Napastnik wyprowadził Piasta na prowadzenie strzałem z ponad czterdziestu metrów. Radość gospodarzy nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ lubinianie odpowiedzieli akcją zakończoną precyzyjnym strzałem Samuela Mraza. Spotkanie toczone było w szybkim tempie, a zespoły wykazywały dużo chęci, by stwarzać sobie jak największą liczbę bramkowych okazji. Tych faktycznie nie brakowało, o czym świadczyły strzał w słupek Świerczoka, a także próba z dystansu Sokołowskiego po stronie Piasta. Miedziowi z kolei stwarzali sobie szansę po akcjach z prawej strony boiska i również sięgali po uderzenia zza szesnastki. Gole w pierwszej połowie już nie padły, ale z pewnością trafienie Kuby Świerczoka było ozdobą żywiołowego i wyrównanego spotkania.
- Niebiesko-Czerwoni wyszli po przerwie z jedną zmianą w składzie. Aktywnego Milewskiego zastąpił Tomasz Jodłowiec, który miał nieco uszczelnić środek boiska, by zniwelować atuty rywala. Lubinianie przejęli inicjatywę, jednak przyjezdnym brakowało precyzji przy strzałach. Gospodarze odgryźli się kolejną sytuacją Jakuba Świerczoka, co zmotywowało Niebiesko-Czerwonych do jeszcze większego wysiłku, by w kolejnych minutach starać się odzyskać prowadzenie. Przewaga Piasta zwiększała się, a lubinianie zaczęli mieć problemy z opuszczeniem własnej połowy boiska. Kolejni piłkarze Niebiesko-Czerwonych szukali sposobu na zdobycie bramki. Szybkość i gra z pierwszej piłki choć zostawiały wrażenia estetyczne, lecz nie przełożyły się na golew tej rywalizacji w drugiej odsłonie.

8’: Jakub Świerczok poradził sobie z Lubomirem Gouldanem i był bliski pokonania bramkarza Zagłębie Lubin, lecz goście uratowali się przed stratą bramki.
10': Fenomenalnie zrobił to napastnik Piasta, który wykorzystał dalekie wyjście Dominika Hładuna. Jakub Świerczok uderzył niemal z połowy boiska i skutecznie przelobował golkipera - 1-0!
14': Miedziowi odpowiedzieli trafieniem Samuela Mraza, który z otrzymał dobre podanie od Dejana Drażicia i z bliskiej odległości skierował piłkę do siatki Piasta - 1-1.

17': Świerczok w poszukiwaniu drugiego gola, trafił tym razem w słupek.
20': Lubinianie za sprawą Jakuba Żubrowskiego podjęło próbę strzału z dystansu. Pomocnik pomylił się nieznacznie, a futbolówka minęła światło bramki.
24': Ponownie rywal Niebiesko-Czerwonych stworzył zagrożenie po składnej akcji zakończonej strzałem zza szesnastki, ale i tym razem bez powodzenia.
45': Pokazał próbkę swoich możliwości Patryk Sokołowski, który posłał pocisk w stronę bramki Miedziowych. Bramkarz delikatnie trącił piłkę i gliwiczanie mieli rzut rożny.
47': Łukasz Poręba uderzył z pierwszej piłki, ale strzał poszybował nad poprzeczką.
57': Samuel Mraz w poszukiwaniu drugiego trafienia popisał się technicznym strzałem, ale piłka zahaczył górną siatkę bramki.
60': Znakomita szansa została wypracowana Świerczokowi przez Martina Konczkowskiego, ale tym razem snajper Piasta strzelił wprost stojącego kilka metrów przed nim Dominika Hładuna.
66': Ponownie Świerczok starał się wykończyć strzałem podanie Jakuba Holubka, ale zabrakło precyzji.
68': Gliwiczanie zdominowali Zaglębie i w kolejnej akcji szukali drogi do siatki, jednak strzał Gerarda Badii został zblokowany przez stopera.

- Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.
- Trener Waldemar Fornalik wystawił niemal identyczny skład, który zagrał w ostatnim meczu ligowym przeciwko Legii Warszawa. W wyjściowej jedenastce i kadrze zabrakło Jakuba Czerwińskiego. Jego miejsce na środku obrony zajął Tomas Huk.
- Dzięki niedzielnemu remisowi Piast nie przegrał już pięciu meczów z rzędu w lidze.
- Jakub Świerczok strzelił gola w czwartym kolejnym spotkaniu Ekstraklasy. W przeszłości występował w Zagłębiu Lubin, dla którego zdobył 17 bramek i dopisał trzy asysty w 25 meczach.