Piast - Wisła P. 2-2. Punkt nagrodą za walkę do końca

23

W meczu, który zainaugurował 8. kolejkę PKO Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował z Wisłą Płock 2-2. Niebiesko-Czerwoni dzięki grze do końca zdołali wyrównać już w ostatniej akcji meczu. Nagrodą za walkę do końca i determinację był podyktowany rzut karny, który tuż przed końcowym gwizdkiem wykorzystał Michał Żyro oraz punkt dla podopiecznych Waldemara Fornalika.

- Od samego początku dużą wolą walki oraz determinacją wykazywali się piłkarze Piasta Gliwice, którzy już w ósmej minucie mogli prowadzić. Ta sztuka się nie powiodła z powodu strzału w poprzeczkę Jakuba Świerczoka. Gospodarze zdominowali w pierwszym fragmencie podopiecznych Radosława Sobolewskiego, którzy głęboko cofnęli się na własną połowę i ograniczyli się do wybijania piłek. Gliwiczanom nie można było zarzucić braku chęci, wprost przeciwnie. Trzecia drużyna poprzedniego sezonu Ekstraklasy starała się wymianami podań przedostać w obręb pola karnego płocczan i stamtąd naruszyć przeciwnika. Niestety w pierwszej połowie obaj bramkarze nie stracili gola. Biorąc pod uwagę trafienia w poprzeczkę, Niebiesko-Czerwoni prowadziliby dwa do zera, bo przy akcji w samej końcówce pierwszej odsłony po raz kolejny piłka obiła obramowanie bramki gości. Stało się to po naprawdę trudnej interwencji Krzysztofa Kamińskiego, który uchronił swój zespół przed utratą bramki.
- Skuteczne strzelanie rozpoczęło się tuż po przerwie. To czego brakowało w pierwszej odsłonie, piłkarze zafundowali w pierwszym kwadransie. Już od pierwszych sekund po wznowieniu gry piłkarze Piasta ruszyli z impetem na rywala. Napór dostarczył gliwiczanom bramkę. Sprytem i skutecznością wykazał sie Tiago Alves. Goście za to byli niezwykle groźni po stałych fragmentach. Dwa dobrze bite dogrania z rzutów rożnych tuż po stracie gola pozwoliły piłkarzom Wisły Płock najpierw wyrównać, a następnie wyjść po raz pierwszy na prowadzenie. Po doprowadzeniu do stanu 2-1 dla przyjezdnych, zawodnicy Raosława Sobolewskiego wrócili do mocno defensywnej taktyki i ponownie wycofali się na własną połowę ii tam wyczekiwali na rozwój wypadków. Niebiesko-Czerwoni, którzy w końcowych minutach niemal całym zespołem zagościli pod polem karnym rywali, przyniósł efekt w postaci bramki już w doliczonym czasie gry. Najpierw faul w polu karny, a następnie pewna jedenastka, którą wykorzystał Michał Żyro sprawiły, że mecz 8. kolejki pomiędzy Piastem a Wisłą Płock zakończył się remisem.

8’: Piast wysłał poważne ostrzeżenie gościom z Płocka. Niewiele zabrakło Jakubowi Świerczokowi, by wyprowadzić zespół na prowadzenie, ale jego uderzenie trafiło w poprzeczkę.
17': Celny strzał na bramkę płocczan oddał Sebastian Milewski, ale bramkarz Nafciarzy zdołał wybronić pewnym chwytem.
38. Odważna próba Mateusza Szwocha, który strzelił z dystansu, ale z tym uderzeniem bez trudu poradził sobie Frantisek Plach.
44': Dobra, szybka i składna akcja Piasta, która została zakończona soczystym strzałem Patryka Sokołowskiego. Krzysztof Kamiński popisał się świetną paradą i sparował ten strzał na poprzeczkę, która drugi raz pomogła gościom.
47': Nie wytracił prędkości i zapału Patryk Sokołowski, który tuż po przerwie ponownie spróbował szczęścia, lecz strzał pomocnika Piasta minął światło bramki.
48': Gliwiczanie skruszyli obronny mur Wisły Płock w kolejnej akcji. Po błędzie przyjezdnych piłkę w pole karne dograł Jakub Świerczok, gdzie powalczył Tiago Alves. Portugalczyk opanował futbolówkę i z bliskiej odległości posłał ja do siatki - 1-0!
51': Goście wyrównali po stałym fragmencie gry. Dośrodkowanie z rzutu rożnego zostało przedłużone przez Cilliana Sheridana, a na dłuższym słupku czekał Jakub Rzeźniczak, który celnym strzałem głową doprowadził do remisu - 1-1.
57': Skuteczna interwencja Frantiska Placha uchroniła zespół. W dogodnej sytuacji znalazł się Mateusz Szwoch, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Słowacki golkiper przypilnował jednak bliższego słupka i wybił piłkę na rzut rożny.
57': Ponownie rzut rożny dał gościom bramkę. Precyzyknie dorzucił piłkę na piąty metr, gdzie wysoko w górę wyskoczył Alan Uryga. Strzał głową obrońcy Wisły był precyzyjny i skuteczny - 1-2.
70': Niewiele zabrakło, by Michał Żyro doszedł do podania Tiago Alvesa, lecz skuteczny wyblok przeszkodził napastnikowi Piasta wykończyć akcje.
74': Agresywnie ze stojącej piłki podawał rezerwowy Patryk Lipski, ale żadnemu z dwójki Czerwiński Żyro nie udało się oddać strzału.
79': Po akcji rezerwowych Nafciarzy było groźnie pod bramką Piasta, ale ze swojego zadania wywiązał się Fero Plach, który ponownie nie dał się zaskoczyć.
89': Zblokowane uderzenie zawodnika Piasta przeszło tuż obok słupka bramki Krzysztofa Kamińskiego.
90+4: Rzut karny po faulu Damiana Zbozienia na Dominiku Steczyku.
90+5: Silny i strzał Michała Żyro z jedenastu metrów nie dał szans bramkarzowi gości na skuteczną interwencję - 2-2!

- Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach. Mecz z Nafciarzami był czwartą domową rywalizacją Piasta w bieżących rozgrywkach PKO Ekstraklasy.
- W inauguracyjnym meczu 8. kolejki PKO Ekstraklasy trener dokonał jednej zmiany w porównaniu do ostatniego spotkania. W ataku od pierwszej minuty rywalizacji wystąpił Jakub Świerczok. Na ławce rezerwowej usiadł Michał Żyro.
- W kadrze meczowej pojawił się za to wracający po chorobie Dominik Steczyk.
- Zgodnie z najnowszymi decyzjami rządowymi dotyczącymi reżimów sanitarnych, mecze piłkarskie będą odbywać się bez udziału kibiców.
- Od pierwszej minuty w zespole gości zagrał Damian Zbozień, były zawodnik Piasta Gliwice.