Piast - Wisła K. 1-0. Toril za trzy!

01

W piątkowy wieczór doszło do przełamania Piasta Gliwice. Niebiesko-Czerwoni po złotym golu Alberto Torila pokonali Wisłę Kraków 1-0. Gliwiczanie odetchnęli z ulgą i w dobrych nastrojach mogli udać się na reprezentacyjną przerwę. Biała Gwiazda przegrała trzeci mecz z rzędu.

- W pierwszych minutach meczu drużyny nie forsowały tempa, cierpliwie budowały swoje akcje i starały się przede wszystkim ustrzec przed popełnieniem błędu. Goście z Krakowa próbowali uzyskać korzyść dzięki kilku rzutom rożnym, jakie mieli w pierwszym kwadransie, ale wszelkie starania kończyły się fiaskiem przez dobre interwencje defensorów Niebiesko-Czerwonych. Po fragmencie gry, w którym przewagę optyczną osiągnęli Wiślacy, częściej przy głosie byli podopieczni Waldemara Fornalika i to oni jako pierwsi byli bliżsi wyjścia na prowadzenie. Krakowianie również mieli świetną okazję do strzelenia gola po prezencie ze strony obrońcy Niebiesko-Czerwonych. Doskonałe zachowanie Frantiska Placha utrzymało jednak remisowy status w pierwszej połowie starcia z Wisłą.
- Po zmianie stron role nieco się odwróciły. Gliwiczanie dłużej urzymywali się przy piłce i mieli swoje szanse po dośrodkowaniach z narożnika boiska. Serca kibiców mocniej zabiły w 55. minucie, kiedy to Damian Sylwestrzak odgwizdał rzut karny dla gości. Jednak dzięki możliwości konsultacji z wozem oraz po obejrzeniu powtórki na monitorze, arbiter zweryfikował swoją decyzję i anulował jedenastkę. Piłkarze Piasta szybko zaregowali na to zdarzenie i przeprowadzili świetną akcję. Po efektownej wymianie podań z pierwszej piłki, agresywnie w pole karne dogrywał futbolówkę Michael Ameyaw. Golkiper Białej Gwiazdy starał się zażegnać niebezpieczeństwo, ale wyjechał z nią poza własną szesnastkę. Skorzystał na tym Alberto Toril, który dopełnił formalności i dał Piastowi upragnione prowadzenie. Wiślacy nie mający w końcówce nic do stracenia ruszyli do odrabiania strat. Gliwiccy piłkarze przetrwali prawdziwy napór i dowieźli korzystny wynik do samego końca.

14': Po interwencji obrońcy Piasta, sprzed szesnastki z pierwszej piłki uderzał Georgiy Zhukov. Strzał pomocnika Wiślaków bł jednak niecelny.
20': Efektowna, przeprowadzona na dużej szybkości akcja Piasta Gliwice została zakończona celnym strzałem Alberto Torila. Dobrym refleksem zaznaczył swoją obecność w bramce Białej Gwiazdy Paweł Kieszek.
32': Yaw Yeboah znalazł odrobinę wolnego miejsca w polu karnym i starał się technicznym strzałem zdobyć bramkę, lecz Frantisek Plach nie dał się oszukać.
39': Błąd Tomasa Huka, na szczęście bez konsekwencji. Fero Plach stanął na wysokości zadania i powstrzymał piłkarza Białej Gwiazdy.
49': Wstrzelenie futbolówki w pole bramkowe Wisły przez Michaela Ameyaw, ale czujny Kieszek zażegnał niebezpieczeństwo.
52': W odpowiedzi Wisła Kraków za sprawą uderzenia El Mahdiouiego. Golkiper Piasta pewnie wyłapał piłkę w rękawice.
55': Sędzia podyktował rzut karny dla krakowskiej Wisły. Piłkę na jedenastym metrze ustawił sobie Yaw Yeboach, ale nie oddał strzału. Arbiter po wideoweryfikacji odwołał swoją decyzję.
62': Płaska piłka, ale posłana w środek bramki Wisły po uderzeniu Martina Konczkowskiego.
68': Świetna akcja Piasta dała gliwiczanom prowadzenie! Paweł Kieszek nie zdołał opanować piłki i wypadł z nią poza własne pole karne. Alberto Toril skorzystał z takiego obrotu spraw i skierował futbolówkę do pustej bramki! 1-0!
84': Ponownie Fero Plach bohaterem po tym, jak obronił strzał głową Felicio Brown Forbesa.

- Spotkanie z Wisłą Kraków odbyło się na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.
- Przed meczem z Białą Gwiazdą Andrzej Sługocki oraz Piotr Nagel, stadionowi speakerzy odebrali pamiątkowe statuetki od Klubu w uznaniu za wzorową pracę i kolejne wyróżnienie w rankingu Polskiego Związku Piłki Nożnej w kategorii praca speakera.
- Zanim emocje sportowe na dobre rozgrzały kibiców przy #Okrzei20, w specjalnie przygotowanej Fan Zonie odbyły się otrzęsiny z Piastem. W akcji dedykowanej studentom, ale nie tylko, sympatycy mogli zaczęrpnąć dobrej zabawy przy muzyce, poczęstunku oraz innych atrakcji.
- Czwartą żółtą kartkę w tym sezonie zobaczył Michał Chrapek. Oznacza to, że pomocnika gliwiczan zabraknie w pierwszym meczu po reprezentacyjnej przerwie, kiedy Piast mierzyć się będzie z Górnikiem Łęczna.