Piast - Stal 2-1. Zwycięstwo z ławki rezerwowych!

07

W pierwszym niedzielnym spotkaniu 20. kolejki PKO Ekstraklasy Piast pokonał na własnym stadionie Stal Mielec 2-1. Niebiesko-Czerwoni zdołali odwrócić losy spotkania, przegrywali bowiem po bramce Aleksandara Koleva. Jednak znakomita druga połowa i trafienia dwóch rezerwowych, Patryka Lipskiego i Tiago Alvesa pozwoliły gliwiczanom na zgarnięcie kompletu punktów. Nie byłoby też to możliwe, gdyby nie znakomita postawa w bramce Frantiska Placha, który tego popołudnia dokonał kilku cudów, nie pozwalając na stratę drugiego gola w tym spotkaniu.

- Nie najlepiej rozpoczęła się rywalizacja z beniaminkiem Ekstraklasy dla Piasta Gliwice, który stracił bramkę przez błąd obrońcy, który. Piotr Malarczyk źle trafił w piłkę przy próbie podania do bramkarza, co otworzyło drogę do strzelenia gola Aleksandarowi Kolevowi. Podopieczni Waldemara Fornalika musieli szybko się pozbierać i spróbować znaleźć sposób na odrobienie strat. Zadanie nie było jednak proste. Zespół Stali, który mając korzystny wynik po swojej stronie, cofnął się, czekał na ewentualny błąd Niebiesko-Czerwonych i liczył na szybkie kontry. Strategia mogła okazać się słuszna i przynieść gościom określone korzyści, bowiem w pierwszej części rywalizacji podopieczni Leszka Ojrzyńskiego mieli jeszcze dwie okazje, by przy Okrzei prowadzić wyżej. Zabrakło jednak skuteczności lub precyzji rywalom gliwickiej drużyny. Gliwiczanie do przerwy niestety pozostali bez sytuacji stuprocentowej, ale sympatykom pozostawało wierzyć, że obraz gry ulegnie zmianie w drugich czterdziestu pięciu minutach.
- Drugą część spotkania Niebiesko-Czerwoni rozpoczęli dużo pewniej, stwarzając kilka groźnych sytuacji. Energii, której brakowało w pierwszej odsłonie, w drugiej było już dostatecznie dużo. Trzeba było jednak zachować czujność z tyłu, ponieważ podopieczni Leszka Ojrzyńskiego nie próżnowali i również próbowali zrewanżować się równie groźnymi sytuacjami. Przełomowym momentem był rzut wolny podyktowany dla Piasta Gliwice, którego w stu procentach wykorzystał Patryk Lipski. Pomocnik precyzyjnie posłał piłkę pod poprzeczkę, a Rafał Strączek nie zdążył z interwencją. Gliwiczanie niewątpliwie nabrali wiatru w żagle. Niespełna dziesięć minut później podopieczni Waldemara Fornalika wyszli na prowadzenie po strzale Tiago Alvesa. Goście mieli jeszcze kilka okazji, by zdobyć w niedzielę chociaż punkt, ale w wybornej formie był Fero Plach. Słowacki bramkarz wybronił akcje, w których pozornie był bez szans. Dzięki niemu Piast cieszył się ze zdobycia pełnej puli.

8': Błąd Piotra Malarczyka, który zbyt krótko wycofywał piłkę do bramkarza. Pomyłkę stopera wykorzystał Aleksandar Kolev, mając do pokonania jedynie bramkarza, dobrze uderzył po długim słupku - 0-1.

18': Jakub Świerczok otrzymał dobre podanie od Jakuba Czerwińskiego. Napastnik podjął szybką decyzję o strzale, ale pomylił się nieznacznie.
24': Goście z Mielca za sprawą otwierającego podania w pole karne mieli znakomitą okazję do zdobycia drugiej bramki. Mateusz Mak nie zdołał jednak oddać celnego strzału i posłał futbolówkę obok słupka.
38': Szybciej w polu karnym pograli mielczanie i w dogodnej pozycji do oddania strzału znalazł się Maciej Domański, ale Frantisek Plach obronił jego uderzenie.
49': Po konsekwentnie budowanej akcji, strzał z bliska oddał Arkadiusz Pyrka, jednak piłka minęła się z bramką.
57': Drużyna gości stworzyła bardzo groźną sytuacje, po dwóch dobitkach w bramkę Frantiska Placha, futbolówka została wybita poza pole karne gliwiczan.
61': Patryk Lipski trafił idealnie z rzutu wolnego i tym samym wyrównał wynik spotkania - 1-1!
71': Po dziesięciu minutach Piast wykorzystał swoją kolejną szansę! Tiago Alves z bliska nie miał kłopotu, by umieścić piłkę w siatce - 2-1!
78': W dobrej sytuacji znalazł się Robert Dadok, który pojawił się pod bramka Placha, ale przestrzelił, posyłając piłkę wysoko nad bramką.
90+3': Fero Plach doskonale wybronił znakomitą sytuację dla Stali. Dzięki znakomitej postawie golkipera w bramce trzy punkty zostały przy Niebiesko-Czerwonych.

- Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim w Gliwicach przy ul. Okrzei.
- Piast po raz pierwszy grał przeciwko Stali w Ekstraklasie na gliwickim stadionie.
- W zespole gości nie brakowało zawodników z przeszłością Piastowską. W pierwszej jedenastce Stali na boisko wybiegli Marcin Flis, Mateusz Matras oraz Mateusz Mak. Na ławce rezerwowych zasiedli Wojciech Lisowski czy Maciej Jankowski.
- Mecz ze Stalą było jednocześnie setnym spotkaniem w barwach Piasta dla Jakuba Czerwińskiego. Środkowy obrońca rozpoczął spotkanie z opaską kapitana zespołu.
- W #PIASTM Michał Chrapek rozegrał swój dwusetny mecz w Ekstraklasie!