Piast - Lechia 1-0. Gol Mosóra na wagę trzech punktów

12
mar

W sobotnim spotkaniu 25. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice Piast pokonał na własnym boisku Lechię Gdańsk 1-0. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Ariel Mosór. Zwycięstwo pozwoliło awansować podopiecznym Waldemara Fornalika na siódme miejsce w ligowej tabeli.

Spotkanie w skrócie
- W pierwszej części meczu obie drużyny poświęciły dużo czasu na wzajemne badanie się. Gra toczyła się przede wszystkim w środkowej strefie boiska i piłkarzom brakowało okazji do tego, by sprawdzić swoją skuteczność. Gliwiczanie mieli przewagę w posiadaniu piłki, lecz nie przełożyło się to na liczbę szans. Zabrakło bowiem strzałów i nadzieje na większe emocje zostały przeniesione na drugie czterdzieści pięć minut.
- Rywalizacja w drugiej części nabrała wreszcie rumieńców. Kibice zasiadający na trybunach stadionu przy Okrzei doczekali się celnych uderzeń na bramkę. Padł też gol. Trafienie, jak się później okazało, na wagę trzech punktów wydarzyło się w 68. minucie spotkania. Wynik rywalizacji ustalił stały fragment gry wybijany przez Toma Hateley'a, a który na bramkę zamienił Ariel Mosór. Dla stopera Niebiesko-Czerwonych był to premierowy gol w barwach gliwickiego klubu. Podopieczni Waldemara Fornalika przełamali serię spotkań bez strzelonego gola i odnieśli pierwsze domowe zwycięstwo na wiosnę.

Najciekawsze akcje
18': Marco Terrazzino zdecydował się na uderzenie zza pola karnego, ale niecelnie.
45+2': Dośrodkowanie z rzutu rożnego do Kamila Wilczka, ale napastnik Piasta minimalnie się pomylił.
47': Damian Kądzior zdołał odwrócić się z piłką w polu karnym i oddał celny strzał na bramkę.
56': Tomasz Makowski starał się zaskoczyć Frantiska Placha z rzucie wolnym, ale futbolówka minęła światło bramki po strzale zawodnika Biało-Zielonych.
58': Ponownie Damian Kądzior próbował swoich sił strzałem z ostrego kąta. Dusan Kuciak odbił piłkę na rzut rożny.
59': Akcję Piasta zamykał Ariel Mosór, lecz nie udało mu się oddać celnego uderzenia na gdańską bramkę.
68': Stały fragment gry dał Piastowi gola! Z narożnika boiska celnie dośrodkowywał Tom Hateley, a doskonale w polu karnym znalazł się Ariel Mosór, który głową wyprowadził gliwiczan na prowadzenie! 1-0!
81': Arkadiusz Pyrka przedzierał się z prawej strony pola karnego, a jego strzał sprawił sporo kłopotów golkiperowi Lechii.
86': Frantisek Plach na raty, ale zatrzymał akcję Lechistów.
90': Przed szansą na strzelenie gola stanął Alberto Toril, lecz przegrał pojedynek z Dusanem Kuciakiem.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka, mieszczącym się przy ul. Okrzei 20 w Gliwicach.
- W porównaniu do poprzedniego ligowego meczu w składzie Piasta nastąpiły dwie zmiany. Od pierwszej minuty zagrali Arkadiusz Pyrka i Tihomir Kostadinov, którzy zastąpili Martina Konczkowskiego i Kristophera Vidę.
- Martin Konczkowski nie zagrał z Lechią Gdańsk z powodu kontuzji łydki.
- Dla Tihomira Kostadinova to pierwszy występ w wyjściowym składzie Piasta.
- Michał Chrapek występował w barwach Lechii Gdańsk w latach 2015-17. W zespole Biało-Zielonych rozegrał 33 mecze, w których zdobył jedną bramkę oraz zanotował cztery asysty.