Piast - Lech 1-4. Rywal do bólu skuteczny

04

W niedzielnym meczu 6. kolejki PKO Ekstraklasy, Piast Gliwice doznał bolesnej porażki 1-4 z Lechem Poznań. Goście z Wielkopolski byli do bólu skuteczni i niesieni sukcesem w europejskich pucharach zgarnęli komplet punktów przy Okrzei. Niebiesko-Czerwoni, już z trenerem Waldemarem Fornalikiem na ławce, będą mieli trudne zadanie przygotować formę po powrocie z reprezentacyjnej przerwy.

- Początek rywalizacji ułożył się idealnie dla Lecha Poznań, który już w szóstej minucie objął prowadzenie. Obrońcy Piasta pozostawili za dużo wolnego miejsca we własnym polu karnym, co bezlitośnie wykorzystał Jakub Moder. Piłkarze Kolejorza byli bardzo zdecydowani w swoich boiskowych poczynaniach i w kolejnych minutach mieli jeszcze dwie dogodne okazje, by podwyższyć rezultat. Piast otrząsnął się po trudnym początku i zaczął wyprowadzać groźne akcje, jednak strzały Kristophera Vidy i Sebastiana Milewskiego mijały światło bramki, a próby Patryka Sokołowskiego oraz Arkadiusza Pyrki zostały wybronione przez Filipa Bednarka. Wraz z upływem minut akcenty wyraźnie przeniosły się na połowę Lechitów i kiedy wydawało się, że Niebiesko-Czerwoni złapią kontakt z rywalem, Kolejorz wyprowadził konkretną kontrę i strzelił drugiego gola.
- Gliwiczanie na drugą połowę wybiegli już z Gerardem Badią, który miał dać impuls kolegom z zespołu do odważniejszych działań. Jednak to dobrze dysponowani podopieczni Dariusza Żurawia po raz kolejny wyprowadzili skuteczny atak. Trzecia bramka była możliwa po stracie piłki, a Lech w tym spotkaniu nie był skłonny marnować swoich okazji. W drugiej części wyraźnie rozluźnieni goście mający więcej ognia i przekonania we własne siły dołożyli czwartą bramkę po swojej stronie. Dramatu dopełnił uraz Gerarda Badii, który wyraźnie poczuł ból w mięśniu uda i ze łzami w oczach opuścił plac gry. Piasta było stać tego wieczoru na strzelenie jednego gola. Jego autorem był Michał Żyro, który wykorzystał rzut karny po tym, jak chwilę wcześniej w szesnastce Kolejorza sfaulowany został Tiago Alves. Niebiesko-Czerwoni w przykrych nastrojach zakończyli rywalizację z Lechem i podczas przerwy na reprezentację będą musieli podnieść się zarówno mentalnie, jak również pod względem dyspozycji sportowej solidnie przygotować się przed kolejnymi meczami.

6’: Pierwszy celny strzał dał Lechowi prowadzenie. Zabrakło agresywnego doskoku w polu karnym do Jakuba Modera, a pomocnik Kolejorza uderzył mocno i precyzyjnie poza zasięgiem Frantiska Placha - 0-1.

16': W dogodnej sytuacji znalazł się Michał Skóraś, ale bramkarz Niebiesko-Czerwonych wygrał pojedynek i wyłuskał piłkę spod nóg rywala.
19': Zablokowany strzał Mikaela Ishaka mógł zaskoczyć gospodarzy, ale piłka opuściła plac gry, a Kolejorz miał rzut rożny.
22': Z prawej strony boiska dośrodkowywał Patryk Lipski, a piłka po główce Kristophera Vidy przeszła minimalnie obok słupka bramki Bednarka.
27': Mocne uderzenie Vidy zza pola karnego sprawiło kłopot golkiperowi Lecha. Niebiesko-Czerwoni mieli kolejną szansę zagrozić po rzucie rożnym.
34': Mikael Ishak dał próbkę swoich indywidualnych umiejętności. Szwed wymanewrował zwodem obrońcę i oddał groźny strzał, z którym jednak poradził sobie Plach.
36': W polu karnym poznaniaków znalazł się Patryk Sokołowski. Pomocnik w niełatwej sytuacji spróbował oddać celny strzał, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.
38': Po raz kolejny Niebiesko-Czerwoni przeprowadzili atak prawą stroną boiska. Precyzyjnie na głowę Arkadiusza Pyrki dośrodkował Martin Konczkowski, ale znów pewną interwencję zaliczył Filip Bednarek.
43': Lechici wyprowadzili zabójczą kontrę. Jakub Kamiński zagrał na wolne pole do Daniego Ramireza, a Hiszpan techniczną "podcinką" posłał piłkę do siatki - 0-2.
52': Po strzale Ishaka Lechici mieli rzut rożny.
61': Strata piłki na własnej połowie piłkarza Piasta okazała się być tragiczna w skutkach. Poznaniacy po przejęciu futbolówki szybko wdarli się w pole karne, gdzie Moder precyzyjnie obsłużył podaniem Filipa Marchwińskiego, a rezerwowy w tym spotkaniu dopełnił jedynie formalności - 0-3.
69': Strzelec drugiej bramki dla Lecha był bliski ustrzelenia dubletu, ale Frantisek Plach uchronił zespół Piasta
73': Bezpardonowy wślizg Piotra Malarczyka na skraju pola karnego ściął Tymoteusza Puchacza. Sędzia bez wahania odgwizdał rzut karny dla zespołu z Poznania.
75': Do piłki oddalonej o jedenaście metrów od bramki Placha podszedł Nika Kacharava, który ze spokojem zdobył czwartą bramkę dla Kolejorza - 0-4.
83': Karlo Muhar uderzył sprytnie z dystansu, ale na szczęście Frantisek Plach popisał się skuteczną interwencją.
83': Za sprawą dogrania Mikkela Kirkeskova, Tiago Alves był bliski strzelenia honorowego gola dla Piasta, lecz Portugalczyk nie zdołał oddać strzału.
87': W polu karnym faulowany był Tiago Alves.
88': Rzut karny zamienił na bramkę pewnym strzałem Michał Żyro - 1-4!

- Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach. Mecz z Lechem był trzecią domową rywalizacją Piasta w bieżących rozgrywkach PKO Ekstraklasy.
- W sobotę trener Waldemar Fornalik przeszedł badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 i jego test dał wynik ujemny. Dzięki temu szkoleniowiec mógł wrócić do codziennej pracy w klubie i zasiadł na ławce trenerskiej podczas meczu z Kolejorzem.
- Podczas #PIALPO zabrakło kontuzjowanych Jakuba Świerczoka, Tomasza Jodłowca, Jakuba Czerwińskiego, Bartosza Rymaniaka oraz Jakuba Szmatuły, a także przeziębionego Dominika Steczyka.
- W kadrze meczowej pojawił się za to wracający po urazie Gerard Badia.
- Po raz pierwszy w tym sezonie od samego początku zagrał Arkadiusz Pyrka.
- Pod nieobecność na murawie Gerarda Badii, Jakuba Szmatuła, Kuby Czerwińskiego opaskę kapitańską założył Martin Konczkowski.
- Pierwsze ligowe minuty w tym sezonie na placu gry rozegrali Javier Ajenjo Hyjek oraz Tomasz Mokwa.