Piast - Górnik 2-0. Derby dla Piasta!

12

Piast Gliwice zwyciężył w Derbach Śląska! Niebiesko-Czerwoni pokonali Górnik Zabrze 2-0 po golach Jakuba Świerczoka i samobójczym trafieniu Stefanosa Evangelou. Wygrana pozwoliła podopiecznym Waldemara Fornalika zrównać się punktami z gdańską Lechią i zajęcie czwartej lokaty w PKO Bank Polski Ekstraklasie.

- Na początku spotkania Górnik był częściej w posiadaniu piłki i to on stworzył sobie kilka okazji, lecz wraz z upływem minut gospodarze zaczęli przejmować inicjatywę. Bardzo aktywny tego wieczoru Jakub Świerczok raz po raz niepokoił defensywę gości, która skapitulowała w 28 minucie. Kapitalna, szybka akcja Piasta, którą "rozklepali" obronę Górnika, skończyła się dziesiątym w tym sezonie golem napastnika gospodarzy. Do końca pierwszej połowy Piast stworzył jeszcze kilka sytuacji, lecz żadna z nich nie skończyła się drugim trafieniem i na przerwę Niebiesko-Czerwoni schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.
- Początek drugiej połowy to poszukiwanie okazji do podwyższenia prowadzenia przez Piasta. Udało się to w 52 minucie po dosyć szczęśliwej sytuacji, w której piłka najpierw trafiła w słupek po zamieszaniu w polu karnym, a później odbiła się od obrońcy gospodarzy i wpadła do siatki. Górnik, jak przez cały mecz, najgroźniejsze akcje tworzył po stałych fragmentach i jedna z nich, po rzucie wolnym mogła skończyć się golem, jednak świetnie interweniował Plach, przedłużając swoją serię bez straty gola. Zwycięstwo gliwiczan mogło być bardziej okazałe. Już w doliczonym czasie gry gliwiczanie mieli rzut karny, jednak Martin Chudy skuteczną interwencją zatrzymał strzał Michała Żyro.

5': Po długo konstruowanej akcji przez gości, Jesus Jimenez oddał strzał z ostrego kąta, lecz Plach obronił to uderzenie nogami.
11': Po błędzie obrony zabrzan, Jakub Świerczok posłał dobre uderzenie z pierwszej piłki, które jednak wyłapał pewnie Martin Chudy.
20': Dokładne dośrodkowanie Ściślaka z rzutu rożnego trafiło na głowę Paluszka, który minimalnie niecelnie główkował ponad bramką.
28': Świetna akcja Piasta, którą rozklepali obronę Górnika. Michał Chrapek posłał podanie do niepilnowanego Jakuba Świerczoka, który kopnął mocno lewą nogą pod poprzeczkę bramki przyjezdnych - 1-0!
32': Gerard Badia przerzucił piłkę długim podaniem na lewą stronę, gdzie opanował ją napastnik gospodarzy, złamał akcję do środka i uderzył ponad bramką sprzed pola karnego.
35': Sokołowski odnalazł prostopadłym podaniem Świerczoka, a ten bez zastanowienia kopnął po ziemi w stronę bramki, lecz piłka ostatecznie wylądowała w rękach bramkarza.
44': Kolejny błąd defensywy „Górników”, który mógł wykorzystać Jakub Świerczok, jednak był w zbyt trudnej sytuacji i oddał lekki strzał, który przechwycił Chudy.
52': Zamieszanie w polu karnym Górnika, piłka odbiła się od Świerczoka i trafiła w słupek, po czym szczęśliwie „nabiła” jeszcze obrońcę przyjezdnych Evangelou, na którego konto zostanie zapisana ta bramka - 2-0!
70': Groźny strzał z rzutu wolnego Nowaka z problemami odbija do boku Francisek Plach.
72': Jesus Jimenez spróbował uderzyć z daleka, jednak jego próba była bardzo niecelna.
90'+5: Arkadiusz Pyrka został sfaulowany w polu karnym Górnika i sędzia Jakubik bez wahania odgwizdał rzut karny!
90+6': Do piłki oddalonej jedenaście metrów od bramki podszedł Michał Żyro. Napastnik oddał mocny strzał, ale Martin Chudy wyczuł jego intencje i wybronił to uderzenie.

- Piast przedłużył serię spotkań derbowych bez porażki z Górnikiem Zabrze. Po poniedziałkowej rywalizacji seria wynosi sześć meczów.
- Obaj trenerzy, którzy w przeszłości prowadzili zarówno Piast i Górnik w ubiegłą niedzielę obchodzili urodziny.
- Obie drużyny przed tym spotkaniem miały taki sam bilans zwycięstw w bieżącym sezonie: 9 wygranych.
- Bramkarz gospodarzy Frantisek Plach ma najdłuższą serię w lidze bez straty bramki – 352 minuty. Słowak dołożył kolejne czyste konto w tym sezonie.

Piast Gliwice – Górnik Zabrze 2-0 (1-0)
1-0 - Świerczok 28 min.
2-0 - Evangelou 54 min. (sam.)

Piast: Plach – Rymaniak, Huk, Czerwiński, Holubek – Sokołowski (79. Jodłowiec), Lipski – Badia (73. Vida), Chrapek (87. Milewski), Steczyk (87. Pyrka) - Świerczok (79. Żyro)

Górnik: Chudy – Evangelou (73. Prochazka), Paluszek, Pawłowski (46. Krawczyk) – Janza, Manneh, Ściślak (46. Boakye), Kubica, Masouras (79.Wojtuszek) – Jimenez, Sobczyk (46. Nowak )

Żółte kartki: Evangelou, Wojtuszek.