Piast - Arka 1-0. Zwycięskie trafienie Parzyszka

04
mar

W środowy wieczór Piast odniósł bezcenne zwycięstwo przy Okrzei. Niebiesko-Czerwoni pokonali Arkę Gdynia 1-0, a zwycięskiego gola dla drużyny mistrzów Polski zdobył Piotr Parzyszek.

Spotkanie w skrócie
- Piast zyskał sobie przewagę w pierwszych minutach spotkania z Arką. Gospodarze zarówno po akcji jak i przez stałe fragmenty gry starali się otworzyć wynik. Gra gliwiczan mogła się podobać. Skutecznie ze swoich zadań wywiązywali się obrońcy, którzy w zarodku dusili zapędy zawodników Arki, ale również w szybkim tempie inicjowali akcje ofensywne Niebiesko-Czerwonych. Jedna z nich przyniosła mistrzom Polski prowadzenie. W 29. minucie rywalizacji Mikkel Kirkeskov zagrał prostopadłą piłkę do Jorge Felixa, który technicznym strzałem starał się pokonać Pavelsa Steinborsa. Próba Hiszpana zatrzymała się na słupku, ale to zdarzenie stworzyło szansę dla Piotra Parzyszka, który skutecznie dobił futbolówkę. Napastnik wrócił do pierwszego składu po dwóch meczach, w których zaczynał na ławce rezerwowych i odpłacił się trenerowi za zaufanie w najlepszy z możliwych sposobów.
- W drugiej połowie - od samego jej początku - piłkarze mistrzów Polski szukali drugiej bramki. Niestety dla sympatyków żadna z pięciu prób w pierwszym kwadransie nie przyniosła skutku w postaci gola. Próbował dwukrotnie Tomasz Jodłowiec, bliski szczęścia był także Martin Konczkowski. Piast przeważał, a goście tylko w pojedynczych przypadkach pokazywali się w ofensywie. Ostatnie minuty drugiej połowy to przede wszystkim popis defensywnej gry Piasta, choć gliwiczanie również groźno kontratakowali.

Najciekawsze akcje
3': Głowka Piotra Parzyszka po dośrodkowaniu z rzutu rożnego sprawiła kłopoty bramkarzowi Arki.
9': Marko Vejinović uderzał zza szesnastki, ale trafił w środek bramki i Frantisek Plach nie miał kłopotu ze złapaniem piłki.
25': Dośrodkowywał z rzutu wolnego Martin Konczkowski, po którym doszło do dużego zamieszania w polu karnym Arki. Ostatecznie sędzia odgwizdał przewinienie.
29': Świetna akcja Piasta przyniosła mistrzom prowadzenie. Mikkel Kirkeskov podał na wolne pole do Jorge Felixa, ten wymanewrował obrońcę gości i oddał strzał. Piłka odbiła się od słupka i wpadła pod nogi Piotra Parzyszka, który skierował ją do siatki - 1-0!
40': Tomasz Jodłowiec wypatrzył wybiegającego Mikkela Kirkeskova i obsłużył go precyzyjnym podaniem. Boczny defensor przełożył futbolówkę na prawą nogę i strzelił. Steinbors wybronił tę próbę.
45': Przebojowo wszedł w pole karne gdynian wszedł Martin Konczkowski i huknął z ostrego kąta, co mogło zaskoczyć golkipera Arkowców. Łotysz jednak dobrze zareagował i sparował piłkę na rzut rożny
45+1': Kirkeskov ponownie włączył się do akcji ofensywnej. Duńczyk przełożył piłkę na prawą nogę, ale oddał zbyt lekki strzał, żeby zrobić krzywdę przeciwnikowi.
51': Tomasz Jodłowiec tym razem finalizował akcję i niewiele zabrakło, by kibice przy Okrzei byli świadkami drugiej bramki dla mistrzów Polski.
53': Niebiesko-Czerwoni byli blisko podwyższenia wyniku. Ponownie swoich sił spróbował Martin Konczkowski. Jego silny strzał wybronił nogami golkiper gości.
73': Kolejny rzut rożny i znów spróbował Tomasz Jodłowiec. Wysoki pomocnik Niebiesko-Czerwonych wygrał pojedynek główkowy w polu karnym i oddał bardzo nieprzyjemny strzał dla bramkarza, który jednak sięgnął piłkę i przeniósł ją nad poprzeczkę.
78': Mocno z dystansu kropnął Marko Vejinović, a czujny w bramce Fero Plach nie dał się zaskoczyć.

Z perspektywy trybun
- Spotkanie zostało rozegrane na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach, mieszczącym się przy ul. Okrzei 20. Mecz z wysokości trybun obejrzało 3363 widzów.
- Frantisek Plach zanotował dziewiąty mecz z czystym kontem w obecnym sezonie PKO Ekstraklasy.
- Trener Waldemar Fornalik dokonał w wyjściowej jedenastce czterech zmian. Bartosza Rymaniaka zastąpił Martin Konczkowski, pauzującego za kartki Toma Hateley'a zmienił Tomasz Jodłowiec. Do pierwszego składu wrócił Piotr Parzyszek. Od pierwszej minuty z Arką zagrał Tomas Huk.
- Po raz pierwszy w kadrze meczowej znaleźli się Tymoteusz Klupś oraz Kristopher Vida. Ten drugi doczekał się debiutu i wszedł na boisko w 81. minucie spotkania.
- Przed rozpoczęciem rywalizacji trener Waldemar Fornalik otrzymał pamiątkową tablicę z okazji stu meczów w roli szkoleniowca Niebiesko-Czerwonych.