Legia - Piast 2-2. Skuteczny pościg Niebiesko-Czerwonych

29
lis

Podziałem punktów zakończyła się rywalizacja Piasta Gliwice z Legią Warszawa. Niebiesko-Czerwoni dwukrotnie skutecznie odrabiali straty w starciu z liderem. Dzięki bramkom Piotra Malarczyka i Jakuba Świerczoka podopieczni Waldemara Fornalika wywieźli z Łazienkowskiej cenny punkt, awansując na 14. miejsce w ligowej tabeli.

Spotkanie w skrócie
- Pierwsze minuty rywalizacji Legii z Piastem mijały pod dyktando gospodarzy. Wojskowi wysoko wyszli całym zespołem i w pierwszym kwadransie kilkukrotnie starali się znaleźć sposób na zdobycie bramki, lecz większość z prób kończyła się rzutami rożnymi, ponieważ czujnie we własnym polu karnym bronili defensorzy z Gliwic. Jednak rozochocona stołeczna drużyna dopięła swego i przekuła swoją przewagę na gola. Niebiesko-Czerwoni mieli kłopoty, by zaznaczyć swoją obecność w ofensywie. Podopieczni Waldemara Fornalika szukali swoich szans głównie po stałych fragmentach gry. Jeden z nich dostarczył gliwiczanom wyrównujące trafienie. Dzięki precyzyjnemu dośrodkowaniu Gerarda Badii swoją pierwszą bramkę w barwach Piasta zdobył Piotr Malarczyk, który uczcił swój jubileuszowy 200. występ na boiskach Ekstraklasy.
- Tempo gry w drugiej połowie rozkręcało się wraz z upływem minut. Tuż po przerwie akcenty były dość wyrównane, lecz coraz częściej do głosu zaczęli dochodzić stołeczni, którzy odzyskali prowadzenie po rzucie karnym. W podjęciu decyzji sędziemu pomogła wideoweryfikacja, która miała potwierdzić zagranie piłki ręką przy wślizgu Jakuba Czerwińskiego. Po stracie gola Niebiesko-Czerwoni dłużej posiadali piłkę, chcąc w ataku pozycyjnym wypracować sobie okazję do ponownego wyrównania stanu meczu. W kluczowym momencie meczu przypomniał o sobie Jakub Świerczok, który w Gliwicach stał się gwarantem zdobyczy bramkowych. Legioniści w końcówce starali się jeszcze przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale dobrze dysponowany Frantisek Plach przy wsparciu obrońców nie dopuścili już do straty gola.

Najciekawsze akcje
4’: Bardzo dużo problemów sprawił strzał Michała Karbownika, który uderzył mocno z pierwszej piłki. Ostatecznie Fero Plach zdołał odbić futbolówkę, a następnie defensyw Piasta oddaliła zagrożenie.
9': W kolejnej akcji Filip Mladenović spróbował swoich sił strzałem z dystansu, lecz tym razem próba Serba poszybowała wysoko nad bramką.
13': Na raty, ale ostatecznie skutecznie akcję wykończył Bartosz Kapustka. Pomocnik z Warszawy wykorzystał zawahanie obrońcy i dobił swój pierwszy zblokowany strzał - 1-0.
16': Potężnie kropnął zza pola karnego Juranović i w siatkarskim stylu piłkę wybronił Frantisek Plach.
28': Podanie i oddanie do Jakuba Świerczoka, który z lewej nogi uderzył w stronę bramki. Piłka jeszcze delikatnie strącona przez Artura Boruca poskutkowała rzutem rożnym
29': Doskonałe dośrodkowanie Gerarda Badii z narożnika boiska wprost na głowę Piotra Malarczyka. Stoper Piasta precyzyjnie głową zmieścił piłkę w bramce - 1-1!
36': Tomas Pekhart miał znakomitą okazję, by ponownie wyprowadzić Legionistów na prowadzenie, lecz tym razem przegrał z refleksem bramkarza Piasta. Kilka sekund wcześniej Fero Plach wyłapał strzał Michała Karbownika.
48': Zblokowanie wstrzelenia piłki Juranovicia przez Michała Chrapka ułatwiło interwencję Plachowi.
52': Pekhart ponownie stanął oko w oko z Plachem, ale chorągiewka sędziego bocznego poszła w górę.
54': Aktywny Michał Karbownik strzelał po długim słupku, ale i tym razem skuteczny Plach nie dał się pokonać.
56': Sędzia po interwencji VAR-u dojrzał zagranie piłki ręką w polu karnym i odgwizdał jedenastkę dla gospodarzy
57': Tomas Pekhart uderzył bardzo mocno i mimo tego, że Plach wyczuł kierunek, to nie zdołał uchronić Piasta przed stratą gola - 2-1.
74': Długi dystans z piłką przebył Filip Mladenović, ale w końcówce akcji Serbowi zabrakło sił, by oddać silniejszy strzał.
75': W pole karne zdecydowanie wbiegł Dominik Steczyk, ale ofensywny piłkarz Piasta strzelił w środek bramki.
79': Bombowy strzał Świerczoka! Artur Boruc nawet nie zdążył zareagować po uderzeniu Jakuba Świerczoka - 2-2!
90+1': Najpierw brawurowa obrona Placha po strzale Luquinhasa, a następnie nieznaczne pudło Mladenovicia.

Z perspektywy trybun
- Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim w Warszawie.
- Trener Waldemar Fornalik posłał w bój przy Łazienkowskiej tę samą jedenastkę, która rozpoczęła rywalizację w poniedziałek przeciwko Lechii Gdańsk.
- Do kadry meczowej powrócił Tomas Huk.
- W pierwszym składzie Legii na środku obrony zagrał Igor Lewczuk, były zawodnik Piasta. Ponadto na ławce rezerwowych Wojskowych znalazł się Joel Valencia, który z Niebiesko-Czerwonymi świętował mistrzostwo Polski.

- Piotr Malarczyk rozegrał swój 200. mecz na boiskach Ekstraklasy.
- Dzięki niedzielnemu remisowi Piast nie przegrał już pięciu meczów z rzędu przeciwko Legii Warszawa.
- Jakub Świerczok strzelił gola w trzecim kolejnym spotkaniu Ekstraklasy.