Legia - Piast 1-2. Mistrz zdobył stolicę!

08

W 26. kolejce PKO Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał przy Łazienkowskiej Legię Warszawa 2-1. Bezcenne zwycięstwo mistrzom Polski zapewnił hiszpański duet - Gerard Badia oraz Jorge Felix. Podopieczni Waldemara Fornalika dzięki tej wygranej awansowali na pozycję wicelidera.

- Od samego początku na murawie przy Łazienkowskiej działy się ekscytujące wydarzenia. Legia Warszawa już od dziewiątej minuty grała w osłabieniu po tym jak czerwoną kartką został ukarany Jose Kante. Napastnik gospodarzy początkowo zobaczył żółty kartonik, ale sędzia tego meczu, Jarosław Przybył po konsultacji z wozem VAR i obejrzeniu sytuacji i faulu na Sebastianie Milewskim uznał, że należało się wykluczenie. Gra jednego mniej nie przeszkodziła jednak Legionistom wyjść na prowadzenie. W polu karnym Piasta Domagoj Antolić opanował futbolówkę i strzałem z półobrotu otworzył wynik rywalizacji. Po tym trafieniu Wojskowi cofnęli się głęboko zmuszając podopiecznych Waldemara Fornalika do gry w ataku pozycyjnym. Gliwiczanie zyskiwali sobie teren oraz przewagę. Doprowadzili też do wyrównania, ale nie po akcji, lecz dzięki stałemu fragmentowi gry. Precyzyjne dośrodkowanie z rzutu rożnego doskonale wykorzystał Jorge Felix. Tym sposobem Hiszpan zdobył swoją dwunastą bramkę w sezonie i gonił najlepszych strzelców ligi.
- Idealnie dla Piasta i jego kibiców rozpoczęła się druga połowa spotkania. Mistrzowie Polski za sprawą swojego kapitana strzelili drugą bramkę. Gerard Badia uwielbia strzelać przy Łazienkowskiej, co zademonstrował w maju poprzedniego roku, kiedy to zdobył zwycięskiego gola. Wojskowi rzucili się aktywnie do ataku. Szturmem starali się zdobyć bramkę na wagę remisu, ale w wyborowej dyspozycji był Frantisek Plach. Doskonała praca po trudnym spotkaniu przyniosła mistrzom efekt w postaci trzech punktów. Niebiesko-Czerwoni mogli udać się w drogę powrotną do Gliwic jako wicelider PKO Ekstraklasy.

3': Z prawej strony do środka zbiegł Marko Vesovic i oddał strzał, ale w sam środek bramki Placha.
9': Czerwoną kartkę za brutalny faul na Sebastianie Milewskim otrzymał Jose Kante.
12': Domagoj Antolić mimo obecności za plecami obrońcy Piasta precyzyjnie uderzył na bramkę i pokonał Frantiska Placha - 1-0.

26': Paweł Wszołek, który znalazł się przy linii końcowej boiska wycofał na jedenasty metr przed bramką Piasta do dobrze ustawionego Valeriana Gvilii. Gruzin nie trafił czysto w piłkę i ta poszybowała wysoko nad poprzeczką.
35': Piast doskonale wykorzystał szansę z rzutu rożnego. Dokładnie z narożnika boiska dośrodkował Tom Hateley, a Jorge Felix mocnym strzałem głową doprowadził do wyrównania - 1-1!
37': Kolejna akcja Niebiesko-Czerwonych. Tym razem z prawej strony dorzucał futbolówkę Martin Konczkowski, a Piotr Parzyszek głową w stronę bramki, ale piłka przeszła tuż na poprzeczką.
45+4: Tom Hateley przymierzył z rzutu wolnego, ale piłka minęła nieznacznie bramkę Majeckiego.
52': Cudownie uderzył kapitan Piasta! Gerard Badia z impetem wbiegł w pole karne Legii i posłał piłkę po długim słupku! - 1-2!
68': Mistrzów Polski dzieliły centymetry od prowadzenia 3-1. Gerard Badia podawał do Felixa, a piłka po strzale autora pierwszej bramki trafiła w poprzeczkę.
71': Domagoj Antolić zdecydował się na strzał zza pola karnego, ale Fero Plach wyszedł zwycięsko z tych opresji.
74': Marko Vesović przedarł się w polu karnym i oddał groźny strzał.

83': Paweł Wszołek szukał sposobności, by wpisać się na listę strzelców. Oddał jednak niecelny strzał.

- Spotkanie zostało rozegrane na Stadionie Miejskim w Warszawie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Piast do rywalizacji z Legią przystąpił z dwiema zmianami oraz wrócił do ustawienia z czterema obrońcami. - W wyjściowej jedenastce zabrakło Tomasa Huka, a od pierwszej minuty na boisko wybiegł kapitan Niebiesko-Czerwonych, Gerard Badia.
- Zmiana nastąpiła również w środku pola. Przez zapisy w kontrakcie przeciwko Legii nie mógł wystąpić Tomasz Jodłowiec. W jego miejsce wszedł wracający po pauzie kartkowej Tom Hateley.

- Czwartą żółtą kartkę zobaczył Patryk Sokołowski i pomocnik nie będzie mógł zagrać w sobotnim meczu przeciwko Wiśle Kraków.