Legia - Piast 1-2. Awans jest nasz!

03

Piast Gliwice ponownie w starciu z Legią Warszawa był do bólu skuteczny. Niebiesko-Czerwoni dwukrotnie wychodzili na prowadzenie i ostatecznie zwyciężyli Wojskowych na ich stadionie 2-1. Bramki dla gliwickiej drużyny zdobyli Jakub Świerczok oraz wprowadzony w drugiej połowie Tiago Alves.

- Mocny początek w wykonaniu Legii, która wysoko zaatakowała Niebiesko-Czerwonych. Już w pierwszej minucie szansę dla kolegów wypracował Paweł Wszołek. Piast przetrzymał pierwszą ofensywny napór i sam wyprowadził skuteczny cios. Doskonałe wybory Jakuba Świerczoka pozwoliły napastnikowi Niebiesko-Czerwonych otworzyć wynik tego spotkania. Bramka najskuteczniejszego strzelca gliwiczan zaburzyła nieco pewność siebie podopiecznych Czesława Michniewicza, ale ci po chwili z powrotem przeszli do działań w ofensywie. Po warszawskiej stronie akcje były grane głównie przez aktywnych wahadłowych - Pawła Wszołka i Filipa Mladenovicia. Po stronie Piasta na słowa uznania poza strzelcem gola z pewnością zasłużyła defensywa gliwickiego zespołu. Na wiele prób wystawiana była dyspozycja bocznych obrońców. Ci w pierwszej połowie zagrali bezbłędnie, kilkukrotnie uniemożliwili na rozwinięcie skrzydeł aktualnemu liderowi Ekstraklasy.
- W grze Niebiesko-Czerwonych panował spokój, opanowanie i pomysł na neutralizowanie atutów Legionistów. Często podwajani piłkarze z Łazienkowskiej nie potrafili przebić się pod pole karne Frantiska Placha. Gliwiczanie w dużej części skoncentrowani byli na tytanicznej pracy w destrukcji. Ostatecznie Legioniści w 66. minucie znaleźli sposób na strzelenie gola. Na listę strzelców wpisał się rezerwowy Legii Rafael Lopes. Portugalczycy okazali się znakomitym wyborem, ponieważ na podobny manewr zdecydował się trener Waldemar Fornalik, który na plac gry wpuścił Tiago Alvesa. Ofensywny piłkarz, który zdobył zwycięskiego gola w lidze z Jagiellonią powtórzył ten wyczyn także w pucharowym starciu z Legią. Zmiennik wykorzystał swoją szybkość i umiejętności techniczne podczas kontrataku, dając ponowne prowadzenie gliwiczanom. Gospodarze starali się odrobić straty, jednak dobrze dysponowany Frantisek Plach tego wieczora nie dał się już pokonać. Piast Gliwice dowiózł korzystny wynik do końca i zameldował się w półfinale Fortuna Pucharu Polski.

1': Paweł Wszołek agresywnie dograł piłkę wzdłuż linii pola karnego Piasta, lecz żaden z Legionistów nie wykończył akcji.
8': Niebiesko-Czerwoni wyszli na prowadzenie po tym jak Jakub Świerczok wymanewrował defensywę stołecznych i posłał piłkę do siatki - 0-1!
19': Paweł Wszołek wyszedł w górę i oddał groźny strzał głową. Piłka po jego uderzeniu minęła światło bramki.
22': Znów Legioniści poszukiwali sposobu na wyrównanie. Andre Martins mocno strzelił zza pola karnego i pomylił się nieznacznie. Piłka przeleciała tuż nad poprzeczką.
28': Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego do piłki wyskoczył Mateusz Wieteska. Frantisek Plach intuicyjnie sparował futbolówkę na słupek, a obrońcy oddalili zagrożenie.
47': Zaskakująca decyzja o strzale została podjęta przec Kacpra Kostorza, ale uderzenie zbyt lekkie nie sprawiło kłopotu Plachowi.
66': Dokładne dośrodkowanie Mladenovicia zdołał wykorzystać Rafael Lopez, doprowadzając do wyrównania - 1-1.
72': Dobra interwencja w obronie Jakuba Czerwińskiego uchroniła zespół Piasta po strzale Gvilii przed stratą gola.
78': Szybki kontratak Piasta z zimną krwią wykończył Tiago Alves. Portugalczyk w sytuacji sam na sam minął bramkarza Legii i posłał piłkę do pustej bramki - 1-2!
80': Efektownie a przede wszystkim skutecznie w bramce zachował sie Fero Plach po strzale Kapustki.
89': Filip Mladenović mocno pocelował w bramkę, ale dobrze złapał piłkę w rękawice słowacki golkiper Piasta.

- Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim im. Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie.
- W składzie Piasta przepis o grze dwóch młodzieżowców zrealizowali Dominik Steczyk oraz Arkadiusz Pyrka.
- Do pierwszej jedenastki w porównaniu z sobotnim meczem ligowym, wrócił Martin Konczkowski.
- Od początku rywalizacji w składzie Piasta zagrali trzej byli Legioniści - Jakub Czerwiński, Tomasz Jodłowiec oraz Patryk Sokołowski. Czwarty zawodnik, który w przeszłości bronił barw stołecznego klubu to Michał Żyro. Zaczął mecz na ławce rezerwowych.