Lechia - Piast 1-0. W Gdańsku górą gospodarze

18

Po trudnym i wymagającym spotkaniu, to gospodarze utrzymali skromne jednobramkowe prowadzenie, uzyskane w dwunastej minucie gry. Autorem jedynej bramki w tym meczu okazał się Łukasz Zwoliński. Gliwiczanie mimo usilnych starań, nie zdołali odpowiedzieć na trafienie napastnika Biało-Zielonych i musieli udać się w daleką podróż do Gliwic bez zdobyczy punktowej.

- Początek należał do piłkarzy Lechii, którzy pewnie weszli w mecz i rozpoczęli spotkanie od celne strzału na bramkę Frantiska Placha. Słowacki golkiper zaliczył pierwszą skuteczną interwencję w drugiej minucie, lecz w dwunastej nie mógł nic poradzić na silne uderzenie Łukasza Zwolińskiego. Piast starał się stworzyć zagrożenie pod bramką gospodarzy, lecz defensywa Lechistów na początku spotkania była tak szczelna jak słoweński mur w drugim secie meczu półfinałowego siatkarskich mistrzostw Europy. Gospodarze w dalszym ciągu starali się również o podwyższenie prowadzenia, ale raz kapitalnie bronił Fero Plach, a w kolejnej sytuacji golkipera wyręczył jeden ze stoperów Niebiesko-Czerwonych. Po gliwickiej stronie strzały oddawali Steczyk oraz Alberto Toril, ale bez skutku bramkowego, przynajmniej w pierwszej połowie. Ta część rywalizacji nie przyniosła już goli, a gliwiczanie, by myśleć o korzystnym wyniku, musieli dodać sobie w szatni jeszcze więcej woli walki na drugą część rywalizacji.
- Po przerwie obie drużyny toczyły wyrównaną rywalizację, ale to jednak gospodarze mieli jedynkę z przodu i to Piast potrzebował bramki, by myśleć chociażby o jednym punkcie. Przez długie minuty brakowało konkretnego zagrożenia pod bramką Alomerovicia. To Biało-Zieloni po dwóch mocnych próbach Macieja Gajosa bardziej postraszyli Frantiska Placha. Trener Waldemar Fornalik starał się posyłać pozytywne sygnały z ławki, wpuszczając kolejnych zawodników, ale i ci nie znaleźli sposobu na strzelenie gola. Po raz kolejny w tym sezonie brakuje niewiele, ale mimo tego Piast musiał odłożyć zdobywanie punktów na kolejne spotkania. Niebiesko-Czerwoni w środku tygodnia powalczą o awans do kolejnej rundy w Fortuna Pucharze Polski, a dwa następne mecze ligowe zagrają w Gliwicach z drużynami z Krakowa. Najpierw z Cracovią w poniedziałek, a już w piątek z Wisłą.

3': Frantisek Plach spokojnie złapał futbolówkę po strzale Flavio Paixao.
7': Strzał Ceesay'a mógł zagrozić, lecz próba pomocnika Lechii była niecelna.
11': Swojej pierwszej bramki w sezonie szukał Dominik Steczyk, lecz ofensywnemu piłkarzowi Piasta zabrakło dokładności.
12': Szybka akcja Lechistów. Dokładne podanie z prawej strony na bramkę zamienił Łukasz Zwoliński.
17': Znów Zwoliński, ale tym razem strzelcowi nie wtórowała precyzja.
22': Dobre dośrodkowanie Martina Konczkowskiego, ale zabrakło siły i celności Dominikowi Steczykowi przy strzale głową.
26': Przytomnie w polu karnym Piasta odnalazł się Michał Nalepa, a Fero Plach intuicyjnie obronił strzał i swój zespół.
32': Było blisko bramki wyrównującej, ale Zlatan Alomerović skutecznie wybronił strzał Alberto Torila.
38': Patryk Sokołowski skutecznie odebrał piłkę i dograł do Alberto Torila, który postanowił uderzyć zza pola karnego. Strzał Hiszpana był jednak niecelny.
51': Bezpośrednio z rzutu wolnego uderzał Michał Chrapek, ale posłał piłkę nad poprzeczką.
58': Potężne uderzenie z pierwszej piłki Macieja Gajosa. Kapitalnie obronił Frantisek Plach a gospodarze mieli tylko rzut rożny po tej akcji.
77': Dobrze mierzył Maciej Gajos przy strzale z rzutu wolnego. Centymetrów zabrakło gdańszczanom do szczęścia.

- Spotkanie #LGDPIA zostało rozegrane na Polsat Plus Arena w Gdańsku.
- Trener Piasta, Waldemar Fornalik musiał dokonać korekt w wyjściowym składzie z powodu kolejnych urazów w zespole. Nieobecnych w kadrze meczowej Kristophera Vidy i Tiago Alvesa na boisku zastąpili Patryk Lipski oraz Dominik Steczyk.
- Po raz pierwszy w meczowej dwudziestce zaistniał Alexandros Katranis, lewy defensor gliwickiej drużyny.
- W pierwszej jedenastce Piasta zagrało dwóch piłkarzy, którzy w przeszłości grali w Gdańsku. To Patryk Lipski oraz Michał Chrapek. Odwrotna sytuacja dotyczyła Rafała Pietrzaka, który przed laty bronił barw Niebiesko-Czerwonych.
- W 77. minucie meczu w barwach Piasta debiut zaliczył Nikola Stojiljković.

_________________________________
Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 1-0 (1-0)
1-0 - Zwoliński, 12 min.

Lechia: Aloerović - Żukowski (89. Kopacz), Nalepa, Maloca, Pietrzak - Ceesay (41. Conrado), Gajos (77. Sezonienko), Kubicki, Durmus - Paixao (77. Biegański), Zwoliński (89. Makowski).

Piast: Plach – Konczkowski, Huk, Mosór, Mokwa – Sokołowski - Chrapek (72. Pyrka), Lipski, Kądzior, Steczyk (77. Ameyaw) – Toril (77. Stjiljković).

Żółte kartki: Żukowski.