Lechia - Piast 1-0. Pechowa porażka w Gdańsku

14
lut

W 22. kolejce PKO Ekstraklasy Lechia okazała się minimalnie lepsza od drużyny mistrzów Polski. Gdańszczanie pokonali na własnym boisku Piasta Gliwice 1-0, a zwycięskiego gola strzelił Flavio Paixao. Portugalczyk w pierwszej połowie nie wykorzystał rzutu karnego.

- Początek spotkania można określić jako wzajemne "badanie się" zespołów, które skoncentrowane były na pracy w obronie. Zarówno Piast jak i Lechia liczyły na wyprowadzenie szybkich kontrataków tuż po przechwycie piłki. Najwięcej emocji na Energa Arenie w Gdańsku kibice posmakowali dopiero w ostatnim kwadransie pierwszej połowy. Przed idealną sytuacją do wyjścia na prowadzenie stanęli Biało-Zieloni, po tym jak sędzia po faulu Sebastiana Milewskiego na Conrado odgwizdał rzut karny. Kapitan Lechistów, Flavio Paixao trafił jednak jedynie w poprzeczkę. Gliwiczanie mogli strzelić bramkę "do szatni". W 44. minucie spotkania w dogodnej sytuacji był Jorge Felix, lecz strzał Hiszpana został zblokowany.
- W drugiej połowie spotkanie wyraźnie się zaostrzyło. Nie brakowało wślizgów zwłaszcza ze strony gospodarzy, dzięki czemu przyjezdni mogli pokusić się o wykorzystanie któregoś ze stałych fragmentów gry. Tymczasem to podopieczni Piotra Stokowca otworzyli wynik. Flavio Paixao zrehabilitował się za zmarnowany rzut karny i w 63. minucie rywalizacji zdołał pokonać Frantiska Placha. Goście z Gliwic mocno pracowali na boisku, by odrobić straty. Swoje okazje mieli między innymi Jorge Felix, Patryk Sokołowski, a także Tom Hateley. Przy każdej próbie jednak czegoś brakowało podopiecznym Waldemara Fornalika lub skutecznie ze swoich zadań wywiązał się bramkarz Lechistów.

21': Groźnie z rzutu wolnego uderzał Maciej Gajos, ale skończyło się na strachu. Piłka po strzale pomocnika Lechii przeszła tuż nad poprzeczką.
23': To mogła być bardzo efektowna bramka. Spod linii końcowej dośrodkowywał Patryk Tuszyński, a Jorge Felix próbował strzelić z woleja, ale pomylił się nieznacznie.
28': W światło bramki główkował Kristers Tobers, ale dobrze ustawiony w bramce Frantisek Plach nie miał kłopotów ze złapaniem piłki.
32': Śmiało w pole karne wbiegł Conrado. Brazylijczyk wyzwał na pojedynek Sebastiana Milewskiego, który faulował we własnej szesnastce i sędzia Tomasz Kwiatkowski wskazał na "wapno".
33': Do piłki oddalonej o 11 metrów od bramki podszedł Flavio Paixao. Portugalczyk uderzył mocno, ale trafił w poprzeczkę i wciąż na w Gdańsku było 0-0.
44': To była zdecydowanie najlepsza okazja dla Piasta w pierwszej połowie. Piłka spadła pod nogi Jorge Felixa w polu karnym Lechii. Hiszpan uderzył mocno, ale obrońca wyręczył swojego bramkarza i zblokował ten strzał. Po tej akcji Niebiesko-Czerwoni mieli rzut rożny.
54': To była kolejna próba Jorge Felixa. Tym razem najlepszy strzelec Piasta nie trafił w światło bramki.
63': Lechia wyszła na prowadzenie. Bez krycia pozostawiony został Flavio Paixao, który wykorzystał dośrodkowanie Macieja Gajosa i skierował piłkę do siatki. 1-0.
69': Niebiesko-Czerwoni szukali sposobu, by doprowadzić do wyrównania. Patryk Sokołowski strzałem głową starał się pokonać Dusana Kuciaka.
76': Było bardzo blisko i znowu Jorge Felix strzelał, ale skuteczną interwencją popisał się słowacki bramkarz Lechii.
81': Mocno rzut wolny wyegzekwował Tom Hateley. Strzał Anglika minął zewnętrzną stronę słupka bramki.

- Spotkanie zostało rozegrane na stadionie Energa Gdańsk.
- Piast do rywalizacji z Lechią przystąpił niemal w identycznym składzie, jaki był desygnowany przez Waldemara Fornalika w meczu z Zagłębiem. Wykartkowanego Mikkela Kirkeskova zastąpił Jakub Holubek
- W kadrze meczowej znalazł się Piotr Malarczyk, który wrócił po pauzie za czwartą żółtą kartkę.
- W dziesięciu kolejnych starciach między Lechią a Piastem w Gdańsku ani razu nie doszło do podziału punktów. Sześć razy wygrali tu gospodarze, gliwiczanie byli górą o dwa razy mniej.