Jagiellonia - Piast 0-1. Wygrana rzutem na taśmę!

27
lut

Zagrali do samego końca i otrzymali za to znakomitą nagrodę. Piłkarze Piasta Gliwice wygrali w Białymstoku z Jagiellonią Białystok 1-0. Zwycięską bramkę już w doliczonym czasie gry zdobył Tiago Alves, który pojawił się na boisku przy Słonecznej w końcówce rywalizacji.

- Od pierwszych minut u piłkarzy Piasta można było zauważyć dużą determinację, o czym świadczyć mogą szybkie ataki i dwa rzuty wolne na zawodnikach Waldemara Fornalika. Gliwiczanie, niewątpliwie wyciągnęli wnioski po ostatnim meczu z Wartą Poznań, gdyż mieli przewagę w początkowej fazie meczu. Z łatwością przejmowali podania na połowie Dumy Podlasia. Po pierwszych 20 minutach spotkania zawodnicy Jagi stopniowo zaczęli przejmować inicjatywę, jednak nie stworzyli realnego zagrożenia. Na to wpływ miała skuteczność gliwickich obrońców. Podopieczni Waldemara Fornalika stworzyli kilka klarownych akcji, jednak brakowało kropki nad „i”. Z czasem, Jagiellonia zaczęła rozgrywać podania coraz bliżej bramki Frantiska Placha, z których powstawały mocne uderzenia, jednak czujność bramkarza Piasta uniemożliwiała zmienienie wyniku. Na tym etapie gry spotkanie było bardzo wyrównane. Inicjatywa regularnie zmieniała strony, co wysunęło bramkarzy drużyn na pierwszoplanowe postaci.
- Druga połowa podobnie jak pierwsza, rozpoczęła się bardzo dynamicznie, na boisku przy ulicy Słonecznej dochodziło do wielu zwrotów akcji. W tej części spotkania Daniel Stefański zdecydowanie częściej używał gwizdka, wstrzymując grę w wyniku przewinień. Od 60. minuty zespół z Białegostoku był zmuszony grać w dziesiątkę, gdyż boisko musiał opuścić Błażej Augustyn. Środkowy obrońca Jagi ujrzał dwie żółte kartki, w pierwszej połowie za faul, w drugiej za zagranie piłki ręką. Zespół z Gliwic próbował wykorzystać zaistniałą sytuację i konsekwentnie budował akcje na połowie przeciwnika. Spotkanie nieuchronnie zmierzało do końca. Kolejne próby Niebiesko-Czerwonych nie przynosiły bramkowego efektu. Trenerzy wykorzystali komplet zmian, szukając optymalnych rozwiązań. Strzałem w dziesiątkę okazało się wprowadzenie w samej końcówce Tiago Alvesa. To właśnie Portugalczyk w jednej z ostatnich akcji meczu wpisał się na listę strzelców i zapewnił gliwiczanom trzy punkty.

2': Jakub Holubek oddał potężny strzał, jednak piłka minimalnie minęła bramkę.
13': Faulowany został Tomasz Jodłowiec, w efekcie Sędzia Daniel Stefański podyktował rzut wolny. Po wykonaniu stałego fragmentu gry, defensorzy Jagielloni zmuszeni byli do wybicia futbolówki daleko poza pole karne.
29’: Strzał z ostrego kąta Fedora Cernycha, ale dobrze w bramce zachował się Frantisek Plach.
30': Ponownie w ataku Jagiellonia, ale i tym razem świetna interwencja Frantiska Placha uchroniła zespół przed stratą bramki. Mocno uderzał Fernan Lopez.
34’: Niebezpieczną sytuację pod bramką rywali stworzył Patryk Sokołowski, po dwóch dobitkach nie udało się pokonać Xaviera Dziekońskiego.
44’: Jakub Świerczok główkując próbował zaskoczyć przeciwnika, jednak Augustyn wybił piłkę z linii bramkowej.
59’: Błażej Augustyn otrzymał drugą żółtą kartkę, w efekcie zobaczył czerwony kartonik i musiał opuścić boisko.
61’: Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłkę w kierunku bramki Dziekońskiego pokierował Patryk Sokołowski, trafiając w poprzeczkę.
86': Bardzo bliski zdobycia bramki był Gerard Badia, ale efektowną interwencja popisał się Dziekoński.
90+4': W zamiarze to miało być dośrodkowanie Tiago Alvesa, ale wyszło zdecydowanie korzystniej, bo piłka trafiła do siatki. Zaskoczony bramkarz gospodarzy nie był stanie zareagować i to Piast strzelił gola - 0-1!

- Mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim w Białystoku przy ul. Słonecznej 1.
- Ponownie po przerwie spowodowanej urazem w pierwszym składzie wyszedł Jakub Świerczok, który aktualnie jest najskuteczniejszym Polakiem w bieżącym sezonie, bowiem na swoim koncie osiem goli.
- Szansę gry od pierwszej minuty dostali również Bartosz Rymaniak oraz Tomasz Jodłowiec. Na swoją nominalna pozycję w środku obrony wrócił Tomas Huk.
- Przed rozpoczęciem meczu piłkarze Piasta wysłali wyrazy wsparcia pod adresem Patryka Dziczka. Niebiesko-Czerwoni ubrani w specjalne koszulki i wyposażeni w baner o treści - Dziku, trzymaj się! dali dowód solidarności z wychowankiem gliwickiej drużyny.
- Wszystkie mecze 19. kolejki PKO Ekstraklasy dedykowane były śp. wybitnemu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu, który 3 marca obchodziłby setne urodziny.