Górnik - Piast 1-2. Zwycięskie Derby Niebiesko-Czerwonych!

20

Piast Gliwice podwójnie zwycięski po prestiżowym meczu przeciwko Górnikowi Zabrze. Gliwiczanie pokonali rywala 2-1 po bramkach Jakuba Świerczoka i Sebastiana Milewskiego. Dzięki pierwszej wygranej w sezonie podopieczni Waldemara Fornalika zmniejszyli straty do reszty stawki w ligowej tabeli.

- Gliwiczanie z wielkim animuszem rozpoczęli śląskie Derby z Górnikiem. Podopieczni Waldemara Fornalika wyszli wysoko na przeciwnika, nie chcąc pozwolić mu na swobodę działań, co mogło zaskoczyć. Piłkarze Piasta rozegrali pierwszy mecz o stawkę po 28 dniach przerwy. Nie stracili jednak woli walki, co było widać po zaangażowaniu od pierwszych minut. Gospodarze odparli pierwszą fazę przewagi zespołu z Gliwic, ale było to pozorne, bowiem po chwili przerwy trzecia drużyna poprzedniego sezonu ponownie podkręciła tempo. Tym razem poskutkowało to bramką, której autorem został Jakub Świerczok. Jeszcze przed przerwą Piast miał idealna okazję do podwyższenia prowadzenia, lecz Martina Chudego i całą drużynę Górnika uratował Michał Rostkowski. Gdyby kibice mogli zasiąść na trybunach Areny Zabrze, byliby świadkami interesującego spotkania, w którym Piast w pierwszej połowie był bardziej konkretny od swoich rywali.
- Pierwsze okazje pod bramką przeciwnika wypracowywali sobie zawodnicy Górnika Zabrze, którzy zdeterminowani, by odwrócić losy meczu sprawdzali stan koncentracji wśród Niebiesko-Czerwonych. Zabrzanie nie ustawali w próbach narzucenia tempa, tymczasem goście ponownie konkretnie zadali cios rywalom zza miedzy i strzelili drugiego gola. Słowa uznania po godzinie gry można było wysłać trenerowi Marcinowi Broszowi, który słusznie posłał do boju Filipa Bainovicia oraz Jesusa Jimeneza, bo za sprawą tych dwóch piłkarzy Górnik złapał kontakt i zdobył bramkę na 1-2. Gol strzelony w 72. minucie rywalizacji gwarantował emocje do samego końca. Gliwiczanie oddali inicjatywę goniącym Górnikom, co z pewnością mogło podnieść ciśnienie sympatykom Piasta. Obrońcy Niebiesko-Czerwonych bardzo dzielnie i konsekwentnie przerywali akcje gospodarzy. Poświęcenie i zaangażowanie zaprocentowały zdobyciem trzech punktów, mimo trudności gliwiczanie zapisali po swojej stronie pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.

2’: Z narożnika pola karnego celny strzał oddał Sebastian Milewski, a Martin Chudy zanotował pierwszą skuteczną interwencję.
15': Bartosz Nowak sytuacyjnie z ostrego kąta starał się zaskoczyć Frantiska Placha, ale golkiper Niebiesko-Czerwonych wykazał się czujnością.
28': Michał Chrapek doskonale obsłużył podaniem Dominika Steczyka, niestety z perspektywy gości, napastnik gliwiczan nie trafił czysto w piłkę.
29': Siła spokoju i technika pozwoliły Jakubowi Świerczokowi zdobyć efektowną bramkę! Błąd obrony Górnika i sytuacja sam na sam z Martinem Chudym, który w pojedynku z atakującym był bezradny - 0-1!
40': Znakomita szansa dla Piasta nie została wykorzystana przez Sebastiana Milewskiego. Pomocnik chciał przechytrzyć wszystkich graczy trójkolorowych, ale przeliczył się, gdyż jeden z obrońców zdołał uratować swój zespół przed stratą gola.
57': Zbyt szybko pokazał się do podania Gerard Badia wypatrzony przez Świerczoka, znalazł się na pozycji spalonej. Sama akcja mogła się podobać.
59' : Jesus Jimenez wprowadzony od początku drugiej połowy strzelał głową, lecz nie sprawił kłopotu słowackiemu bramkarzowi Piasta.
66': Efektownie a przede wszystkim skutecznie! Z prawej strony wolną przestrzeń wykorzystał Martin Konczkowski i precyzyjnie podał do Sebastiana Milewskiego, a ten bez przyjęcia uderzył mocno strzelił nie dając szans Chudemu! 0-2!
70': Groźny strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a ponownie obronną rękawicą z opresji wyszedł Frantisek Plach.
72': Górnik zdobył gola po akcji rezerwowych. Bainović precyzyjnie zagrał prostopadłą piłkę do Jesusa Jimeneza, który posłał piłkę obok bramkarza wprost do bramki. 1-2.
90+3': Strzał Bainovicia, lecz Fero Plach skutecznie sparował piłkę do boku, oddalając zagrożenie.

- Mecz został rozegrany na Arenie Zabrze.
- Pierwotnym terminem Derbów Śląska z udziałem Górnika i Piasta była data 8 listopada. Mecz został odwołany z powodu zagrożenia epidemicznego.
- Do wyjściowego składu Piasta powrócił kapitan Gerard Badia, który doszedł do pełni zdrowia po urazie w trakcie trwania przerwy.
- Górnika do boju w Derbach Śląska poprowadził trener Marcin Brosz, który w przeszłości był również szkoleniowcem Niebiesko-Czerwonych.