Dinamo - Piast 0-2. Pewny awans Niebiesko-Czerwonych

27

Piast Gliwice pewnie pokonał Dinamo Mińsk na jego terenie 2-0 i awansował do drugiej rundy eliminacji Ligi Europy. Obie bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobyli Patryk Lipski oraz Jakub Świerczok, czyli piłkarze sprowadzeni na Okrzei przed tym sezonem.

- Początek meczu przebiegał pod znakiem wzajemnego badania się drużyn. Gospodarze oddali pole piłkarzom Piasta, by ci próbowali polegać jedynie na ataku pozycyjnym. W 9. minucie jedna z akcji została przerwana faulem na Piotrze Parzyszku tuż przed białoruską szesnastką. Jak się okazało było to idealne miejsce do strzału dla Patryka Lipskiego, który uderzył nie do obrony z rzutu wolnego, dając brązowemu medaliście Ekstraklasy prowadzenie. Po strzeleniu bramki Niebiesko-Czerwoni bardzo uważnie i mocno pracowali w obronie, by nie dać wydrzeć sobie prowadzenia. Po kilku atakach gospodarzy, które nie przyniosły bramkowego skutku, spotkanie nieco się zaostrzyło. Nie brakowało brudnych zagrań i przerywania akcji faulem przez Białorusinów. Niebiesko-Czerwoni schodzili na przerwę z jednobramkową zaliczką, ale także z wnioskami, że w drugiej części nie będzie sobie można pozwolić na choćby minimalny błąd. Było bowiem widać we fragmentach gry, że zawodnicy Dinama potrafili zagrozić bramce strzeżonej przez Frantiska Placha.
- Gliwiczanie dobrze rozpoczęli drugą połówkę. Akcenty gry na dłużej zagościły na połowie rywala podopiecznych Waldemara Fornalika. Z kolei po upływie kilku minut po przerwie zawodnicy Leonida Kuchuka byli bliscy doprowadzenia do wyrównania. Do pełni szczęścia zabrakło kilkunastu centymetrów. Ta sytuacja zadziałała na Niebiesko-Czerwonych pobudzająco. Michał Żyro - tuż po wejściu na boisko - popisał się świetnym podaniem do Jakuba Świerczoka, który w charakterystyczny dla siebie sposób zwiódł rywala w polu karnym, po czym oddał celny strzał. Gra po golu snajpera wypożyczonego z Ludogorca Razgrad uspokoiła się, a Piast zaczął w pełni kontrolować sytuację na boisku. Sytuacja mogłaby ulec zmianie, gdyby znakomitą szansę na bramkę kontaktową wykorzystał Jevgeniy Shikavka. Piłkarze Piasta spokojnie utrzymali korzystny rezultat do samego końca, dzięki czemu gliwicki zespół zameldował się w drugiej rundzie kwalifikacji do Ligi Europy.

10’: Bardzo precyzyjny strzał Patryka Lipskiego z rzutu wolnego. Pomocnik Piasta uderzył mocno ponad murem ustawionym przez obrońców Dinama, ale co najważniejsze, poza zasięgiem bramkarza Pomozana - 0-1!
22': Mogło być niebezpiecznie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego przez gracza Dinama, ale skończyło się na strachu, ponieważ po zgraniu piłki dwóch napastników rywala było na pozycji spalonej.
29': Mocno zza pola karnego uderzał Oleknovich, ale Frantisek Plach skutecznie piąstkował piłkę do boku.
30': W odpowiedzi Piast przeprowadził bardzo składną akcję zakończoną strzałem Kristophera Vidy. Strzał Węgra minął jednak światło bramki.
40': W polu karnym znalazł się Jevgeniy Shikavka, który wykorzystał moment zawahania Martina Konczkowskiego pokusił się o strzał. Na szczęście dla Piasta do asekuracji dołączył Jakub Czerwiński i zablokował uderzenie snajpera Dinama.
47': Piłka poszukała w polu karnym Piotra Parzyszka, ale strzelec 12. golu dla Piasta w poprzednim sezonie przestrzelił w dogodnej sytuacji.
49': Akcja Dinama mogła zakończyć się bramką dla rywali Piasta. Dośrodkowanie Igora Shitova do Goropovseka, a Słoweniec główkował tuż nad poprzeczką.
56': Znakomite otwierające podanie Michała Żyry do Jakuba Świerczoka. Napastnik bez problemu opanował piłkę i znalazł miejsce do tego, by oddać precyzyjny strzał - 0-2!
68': Strzelec drugiego gola dla Piasta stanął przed szansą na dublet, ale w sytuacji sam na sam błąd techniczny uniemożliwił zakończenie akcji strzałem.
75': Świetna okazja Shikavki, ale i fatalny strzał w czystej sytuacji napastnika Dinama sprawił, że rywal nie zdobył bramki kontaktowej.

90+4': Gliwiczanie nie wykorzystali stuprocentowej sytuacji na strzelenie gola. Swoją szansę zmarnował Jakub Świerczok, który zdołał już minąć bramkarza gości, ale strzelił obok bramki.

- Mecz został rozegrany na Dinamo Stadium w Mińsku.
- Trener Waldemar Fornalik dokonał trzech zmian w porównaniu do sobotniego meczu przeciwko Śląskowi Wrocław. Miejsce Tomasza Jodłowca zajął Patryk Lipski, od pierwszej minuty kosztem Sebastiana Milewskiego zagrał Gerard Badia, a w miejsce Dominika Steczyka wszedł Jakub Świerczok.
- Swoje premierowe trafienie dla Niebiesko-Czerwonych zaliczył Patryk Lipski, który doskonale wykonał rzut wolny. Pierwszą bramkę dla Piasta w oficjalnym meczu zapisał na swoim koncie także Jakub Świerczok.
- Gliwiczanie pierwszy raz w historii wywalczyli awans do kolejnej rundy europejskich pucharów eliminując swojego rywala.