Czy wiesz, że... #10

27
maj

Kontynuujemy statystyczny przegląd kadry Niebiesko-Czerwonych. W kolejnym odcinku serii "Czy wiesz, że..." spróbujemy przeanalizować liczby i statystyki, jakie widnieją przy osobie Jorge Felixa. Z poniższego artykułu dowiecie się więcej na temat wyczynów aktualnie najlepszego strzelca zespołu, które miały miejsce w sezonie 2019/20 do do chwili zawieszenia rozgrywek.

Czy wiesz, że... Jorge Felix

Do momentu podjęcia decyzji o wstrzymaniu rozgrywek piłkarskich w Polsce, Jorge Felix wystąpił we wszystkich 26 meczach PKO Ekstraklasy. Hiszpan rozpoczynał wszystkie mecze w wyjściowym składzie, a tylko w czterech ligowych starciach był zmieniany przed końcem. Urodzony w Madrycie piłkarz z dorobkiem 12 goli jest aktualnie najlepszym strzelcem w szeregach mistrzów Polski. Zanotował także jedną asystę. Oprócz rywalizacji w Ekstraklasie Felix wpisał się na listę strzelców w kwalifikacjach europejskich pucharów, a także rozegrał 30 minut w spotkaniu 1/8 Totolotek Pucharu Polski przeciwko Legii II Warszawa. Wychowankowi Atletico Madryt służy klimat Gliwic oraz trybuny Okrzei, ponieważ napastnik przed własną publicznością trafiał aż ośmiokrotnie. Ma także na swoim koncie imponującą serię sześciu bramek w pięciu kolejnych rywalizacjach rozgrywanych w Gliwicach. Miało to miejsce w kolejkach numer: 7, 9, 11, 13 oraz 15.

Jorge Felix oprócz zdobyczy bramkowych może ze spokojem przyznać się do bycia typem boiskowego pracusia i wytrzymałościowca. Choć w całych rozgrywkach ligowych opuścił zaledwie kilkanaście minut, to w każdym pełnym spotkaniu przebiegał ponad 10 kilometrów. Hiszpan jest największym dystansowcem wśród Niebiesko-Czerwonych. Średni dystans jaki pokonywał w dotychczasowych meczach wyniósł 11,25 kilometra. Jedynym zawodnikiem, który mógł rywalizować o tytuł dystansowca z Jorge Felixem był Sebastian Milewski.

Poza bramkami i asystami napastnik Niebiesko-Czerwonych w działaniach boiskowych wykazał się sporą aktywnością. Felix wygrał aż 176 pojedynków, a także 27 razy odbierał piłkę rywalom. Razem z Piotrem Parzyszkiem stworzył łącznie 33 okazje do zdobycia goli. Ci zawodnicy są w czołówce wśród ofensywnych graczy ligi zestawionych w parze.

Wyróżnienie za mecz z... Zagłębiem Lubin

Choć w tym sezonie przy Okrzei Jorge strzela jak natchniony, to wyróżnienie piłkarzowi przyznajemy za wyjazdowe starcie z Zagłębiem Lubin. Mistrzowie Polski pewnie pokonali rywali na obiekcie Miedziowych 3-0, a Jorge Felix otworzył wynik tej rywalizacji w 12. minucie. Hiszpan wykorzystał zgranie piłki głową Bartosza Rymaniaka po rzucie rożnym i pokonał Konrada Forenca. Napastnik Niebiesko-Czerwonych poza golem stwarzał okazje swoim kolegom popisując się trzema podaniami kluczowymi, które stworzyły bezpośrednie zagrożenie pod bramką rywali. Wygrał również większość pojedynków, które miały miejsce zarówno w powietrzu jak i na ziemi, czterokrotnie odbierał piłkę przeciwnikowi, a także tyle samo razy nabywał futbolówkę, co stwarzało możliwość zespołowi zainicjowanie akcji w ofensywie. Felix wykonał w tym spotkaniu 14 sprintów, najwięcej w zespole, a jego najszybszy bieg przekroczył prędkość 31 km/h. Strzelec pierwszego gola spędził na murawie 83 minuty, podczas których zdołał pokonać dystans blisko 10 kilometrów.

Tradycyjnie na zakończenie analiz przypominamy również statystykę zespołową, w której Niebiesko-Czerwoni są jedną z najbardziej skutecznych defensyw ligi. Mistrzowie Polski w 26 meczach stracili 25 goli, co stanowi drugi najlepszy wynik w stawce. W swoich szeregach Piast ma golkipera, którego najtrudniej pokonać. W siatce Frantiska Placha ląduje bowiem zaledwie co 5,16 strzału. Należy pamiętać, że spora w tym zasługa obrońców, którzy wielokrotnie blokują strzały i nie pozwalają rywalom, by przedostali się w pole karne Niebiesko-Czerwonych.