Cracovia - Piast 1-0. Klątwa nieskuteczności wciąż ciąży

17

Piast Gliwice w dalszym ciągu bez zwycięstwa w sezonie 2020/21 PKO Ekstraklasy. Chociaż to Niebiesko-Czerwoni stworzyli sobie dużo więcej korzystnych sytuacji do strzelenia gola, to Cracovia zwyciężyła po tym, jak wykorzystała rzut karny w pierwszej połowie rywalizacji.

- Pierwsze minuty meczu mogły sugerować, że piłkarze Piasta osiągną zdecydowaną przewagę nad Cracovią. Akcje inicjowane były głównie przez Tiago Alvesa. Portugalczyk dogrywał, dryblował, a także sam stanął przed szansą strzelenia gola, ale w pierwszej części rywalizacji brakowało precyzji lub zdecydowania. Te elementy nie zafunkcjonowały chociażby w sytuacji Michała Żyro czy też Patryka Sokołowskiego, a okazje były na tyle korzystne, że powinny zakończyć się w siatce. Natomiast krakowianie, którzy w wielu fragmentach bronili się na swojej połowie, podczas jednej akcji wykorzystali moment zawahania. We własnym polu karnym pomylił się Mikkel Kirkeskov, co spowodowało upadek piłkarza Pasów. Sędzia nie zastanawiał się ani chwili i wskazał na jedenasty metr. Rzut karny pewnie na bramkę zamienił Pelle Van Amesrfoort. Dawne zmory w jednej chwili przypomniały się piłkarzom Waldemara Fornalika. Mimo dobrej gry, przewagi w sytuacjach i posiadaniu piłki, to przeciwnik prowadził w najważniejszej statystyce. Gliwiczanie starali się odrobić straty i przełamać niemoc, lecz nie udało się tego dokonać w pierwszej odsłonie.
- Drugą część rywalizacji można w skrócie nazwać bezskutecznym naporem na bramkę Pasów. Gliwiczanie nie ustawali w próbach dogonienia przeciwnika, ale żaden z zawodników. Niemal każdy z obecnych na placu gry Niebiesko-Czerwonych, wliczając w to rezerwowych starali się zapisać w protokole meczowym w rubryce gol, ale ze swoich zadań wywiązał się bramkarz lub zwyczajnie brakowało szczęścia podopiecznym Waldemara Fornalika przy wykończeniu akcji. Tomasz Jodłowiec trafił w poprzeczkę, Michał Żyro uderzał minimalnie niecelnie, a strzały chociażby Sebastiana Milewskiego czy Jakuba Świerczoka padały łupem Karola Niemczyckiego. Problem nieskuteczności prześladuje Niebiesko-Czerwonych. Cracovia za sprawą swojego golkipera utrzymała korzystny wynik do końca i to gospodarze mogli cieszyć się ze zwycięstwa w 7. kolejce PKO Ekstraklasy.

3’: Odważnie w pole karne wbiegał Tiago Alves, ale został wyblokowany przez obrońców, co uniemożliwiło mu oddanie strzału na bramkę Karola Niemczyckiego.
6': Ivan Fiolić w efektowny sposób złożył się do uderzenia i nie bez kłopotu interweniował Frantisek Plach. Ostatecznie opanował piłkę i rozpoczął akcję Piasta.
10': Nie udało się Tomaszowi Jodłowcowi opanować futbolówki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Była to dogodna okazja, by otworzyć wynik, ale błąd techniczny uniemożliwił skuteczne wykończenie.
13': Próbkę szybkości dał aktywny od samego początku Tiago Alves. Portugalczyk zgubił obrońców, ale na samym końcu zawodnikowi zabrakło precyzji.
22': Kolejny rzut rożny i kolejne zamieszanie w polu karnym Pasów. Tym razem defensorzy krakowskiej drużyny zdołali wybić piłkę daleko poza swoje pole karne.
23': Niefortunna interwencja Mikkela Kirkeskova we własnej szesnastce i sędzia podyktował rzut karny dla gospodarzy.
25': Pelle van Amersfoort pewnie uderzył z jedenastu metrów i piłka trafiła do siatki - 1-0.
27': Doskonałą szansę stworzyli sobie Niebiesko-Czerwoni, ale dwukrotnie za długo zbierał się do strzału Patryk Sokołowski, a w konsekwencji obrońcy zdołali powstrzymać pomocnika gliwiczan.
45': Precyzyjne dośrodkowanie Bartosza Rymaniaka znalazło Michała Żyro blisko bramki krakowian. Znów niewiele brakowało Piastowi, by strzelić gola w tym spotkaniu.
51': Odważnie i skutecznie Sebastian Milewski przedarł się między dwójką obrońców. Pomocnik Niebiesko-Czerwonych spróbował zaskoczyć golkipera strzałem przy bliższym słupku, ale Karol Niemczycki zabezpieczył tę strefę bramki.
52': Tuż po ostatniej akcji miał miejsce rzut rożny, a piłka po uderzeniu głową Tomasza Jodłowca opadła na poprzeczkę i opuściła boisko.
63': Przewrotką zgrywał piłkę Sokołowski, a swoją kolejną okazję miał przed sobą Michał Żyro. Pech nie opuszczał zespołu z Gliwic, bo i w tej sytuacji centymetrów zabrakło, by piłkarz, który wchodził wślizgiem zdobył bramkę. Niestety futbolówka ugrzęzła pod stopą strzelca i opuściła murawę.
71': Świetna interwencja Frantiska Placha, który nogami wybronił strzał Tomasa Vestenickiego. Bramkarz utrzymał Piasta w grze o korzystny rezultat.
84': Mikkel Kirkeskov starał się pokonać rywala bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego.

- Mecz został rozegrany na Stadionie Cracovii im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie.
- Waldemar Fornalik nie mógł skorzystać z usług Gerarda Badii, Javiera Ajenjo Hyjka, Martina Konczkowskiego, Dominika Steczyka czy Piotra Malarczyka.
- Na ławce rezerwowych zajął miejsce sprowadzony niedawno do Gliwic Michał Chrapek. Pomocnik zadebiutował w barwach Piasta, meldując się na placu gry w drugiej połowie.
- Do kadry meczowej Niebiesko-Czerwonych wrócił Jakub Świerczok. Napastnik doszedł do zdrowia po urazie i pojawił się na boisku w 75. minucie gry.
- Wśród rezerwowych znalazł się też zgłoszony do rozgrywek Remigiusz Borkała.
- Swoją szansę w starciu z Cracovią otrzymał Michał Rakowiecki, dla którego był to debiut w PKO EKstraklasie.