Świąteczne malowanie

16
kwi

16 kwietnia, na Stadionie Miejskim przy ul. Okrzei, odbyło się malowanie świątecznej pisanki. Dzieci z Fundacji Jaś i Małgosia oraz zawodnicy gliwickiego Piasta, wspólnymi siłami, nadali barw metrowej replice Wielkanocnego jaja. W akcji poza dziećmi chorymi na autyzm uczestniczyło kilkunastu piłkarzy z pierwszego zespołu.

 - Autyzm jest zaburzeniem całościowym i tak jak każde dziecko jest inne, tak i objawy są inne. Są dzieci, które nie mówią, są też takie, które się porozumiewają, ale boją się różnych rzeczy. Główną cechą chorych dzieci jest to, że żyją we własnym zamkniętym  świecie, który widzą jako serię namalowanych obrazów – wyjaśniła Małgorzata Leśnik, koordynator Fundacji.

-  Tak naprawdę autyzm u dzieci diagnozowany jest około drugiego roku życia. Taki maluch, jeszcze nie próbuje mówić, nie patrzy w oczy, a nawet czasem nie ma potrzeby przytulania się. Ważnym symptomem jest to, że dziecko układa zabawki w ciągu. Człowiek nigdy nie rodzi się z autyzmem  i zaraz po urodzeniu nie można stwierdzić czy jest chory – powiedziała Leśnik.

  - Taka akcja to dla dzieci coś nowego. A to właśnie nowe rzeczy są nich są najważniejsze. Muszą poznawać świat, a nie żyć tylko w schemacie - terapeuta, szkoła i rodzina. Po za nimi są też inne miejsca,  takie jak stadion, gdzie mogą  obejrzeć mecz. Mimo, że nie przepadają za hałasem to na arenie sportowej czują się dobrze. Chcemy, by dzieci widziały coś nowego. Staramy się wprowadzać je w inne środowiska. Tak, żeby ludzie zobaczyli, że takie dzieci też są na świecie, a  najważniejsze to, aby nasze pociechy dowiedziały się czegoś nowego - zakończyła przedstawicielka Fundacji JiM.

  - Jest to już kolejna z akcji charytatywnych, do których Piast z chęcią się przyłączył. Przez tego typu eventy chcemy pokazać naszym fanom oraz całemu społeczeństwu, że jesteśmy blisko wszystkich, którzy nas potrzebują. Staramy się pomóc każdemu. Począwszy od najmłodszych, kończąc na tych już nieco starszych. Nasz klub jest otwarty na tego typu akcje, współpracujemy ze Stowarzyszeniem Cała Naprzód, staramy się przyłączać do różnych akcji charytatywnych. Z fundacją Jaś i Małgosia współpracujemy po raz kolejny - zaznaczył Mateusz Małek, rzecznik prasowy GKS „Piast” S.A.
Biuro Prasowe
GKS "Piast" S.A.