Nasz rywal: Pogoń Szczecin

03
lut

Rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy wracają już w najbliższy weekend. Pierwszym rywalem Piasta Gliwice po przerwie zimowej będzie Pogoń Szczecin. Mecz z Portowcami odbędzie się w sobotę o godzinie 17:30 na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.

Forma: Pogoń Szczecin ma na koncie 37 punktów i zajmuje drugie miejsce w tabeli PKO Bank Polski Ekstraklasy. W okresie przygotowawczym Portowcy nie przegrali żadnego sparingu, wygrywając z Rapidem Wiedeń (2-1) i Zorią Ługańsk (3-1) oraz remisując z FC Zurich (1-1) i Hansą Rostock (2-2). Przed rozpoczęciem przerwy zimowej szczecinianie zremisowali dwa ostatnie mecze w rozgrywkach ligowych. Portowcy lepiej radzą sobie w meczach na własnym stadionie, co potwierdza fakt, że na wyjazdach wygrali tylko trzy z dziesięciu spotkań.

Trener: Kosta Runjaic pracuje w Pogoni od listopada 2017 roku. Na ławce trenerskiej Portowców zasiadał już ponad 150 razy. Do Szczecina trafił z TSV 1860 Monachium, gdzie pracował tylko pół roku. 50-letni szkoleniowiec przejmował Pogoń, kiedy znajdowała się w strefie spadkowej. Zdołał wywalczyć utrzymanie, a w kolejnych latach pracował nad ulepszeniem gry zespołu. Efektem tego było zajęcie trzeciego miejsca w sezonie 2020/21.

Skład: W ostatnim meczu sparingowym przed wznowieniem rozgrywek Pogoń Szczecin zmierzyła się z Hansą Rostock. W tym spotkaniu Kosta Runjaic przetestował wielu zawodników, ponieważ obie strony uzgodniły, że mecz potrwa aż 135 minut (2x45 minut). Dostępu do bramki strzegł Dante Stipica. W bloku defensywnym zagrali: Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Mariusz Malec i Luis Mata. W pomocy pojawili się: Jean Carlos Silva, Damian Dąbrowski, Maciej Żurawski, Rafał Kurzawa i Kamil Grosicki. Rolę wysuniętego napastnika pełnił Luka Zahovic. Z ławki rezerwowych zespół wspierali: Jakub Bursztyn, Paweł Stolarski, Igor Łasicki, Bartłomiej Mruk, Hubert Matynia, Michał Kucharczyk, Kamil Drygas, Mateusz Łęgowski, Kacper Łukasiak, Sebastian Kowalczyk, Vahan Bichakhchyan, Mariusz Fornalczyk, Aron Stasiak, Piotr Parzyszek, Kacper Kostorz.

Pod ostrzałem: W tym sezonie wiodąca postacią w ofensywie Pogoni jest Luka Zahovic. 26-letni napastnik dołączył do zespołu Portowców w październiku 2020 roku. Ma na swoim koncie pięć mistrzostw Słowenii z drużyną NK Maribor. W sezonie 2017/18 i 2018/19 był najskuteczniejszym strzelcem ligi słoweńskiej. W obecnych rozgrywkach trafiał do bramki rywali sześciokrotnie oraz zaliczył trzy asysty.