70 lat Piasta Gliwice – zapomniana sekcja
13 listopada 1948 roku przy Piaście (wówczas Stali) powołano do życia sekcję hokeja na trawie. Założycielem i jej pierwszym trenerem był Józef Wojtysiak, były zawodnik „Czarnych” Poznań. Funkcje kierownika pełnił Piotr Krupski. Od początku też w sekcji obecny był 18-letni wówczas Ryszard Karczak.
W pierwszym spotkaniu towarzyskim, rozegranym na boisku przy ul. Robotniczej w Gliwicach, hokeiści przegrali z Siemianowiczanką 1-10. Honorową i zarazem pierwszą, historyczną bramkę zdobył Józef Konowalik.
Kadrę z tego pierwszego okresu tworzyli: Maciej Kruszka, Kazimierz Sawicz, Ryszard Karczak, Zbigniew Janik, Edward Triffauf, Leonard Borończyk, Alfred Kaziewicz, Edward Lubiński, Marian Abrasowicz, Józef Konowalik, Lesław Kuźmiński. Cezary Topolski i Władysław Kicera.
W 1949 roku drużyna zadebiutowała w mistrzostwach Śląska. Zespól składający się w większości z młodych zawodników, wywalczył tytuł wicemistrza. Rok później laskarze Piasta zadebiutowali w I lidze państwowej. Niewielu dziś nawet sympatyków gliwickiego klubu zdaje sobie sprawę, że hokeiści byli pierwszą drużyną w Piaście, która brała udział w rozgrywkach ligowych na najwyższym szczeblu. Przygoda nie trwała długo, bo zaledwie po jednym sezonie ekstraklasę rozwiązano.
W 1951 roku Borecki, Karczak i Borończyk zostali powołani do kadry Polski. W późniejszych latach do kadry trafili też bracia Roman, Jan, Zbigniew i Sylwester Micał, Józef Konowalik i Ryszard Dynda.
Roman Micał ur. 16 stycznia 1939. Jego kariera zawodnicza trwała od 1955 roku do roku 1978. W drużynie narodowej rozegrał 36 spotkań zdobywając 1 bramkę. Po zakończeniu kariery sportowej trener i sędzia hokejowy. Na igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w Rzymie w 1960 roku wraz z kolegami z drużyny zajął 12 miejsce
W 1955 roku miała miejsce reforma rozgrywek. Powołano do życia II ligę, którą z marszu wygrał Piast. Gliwiczanom tylko przez rok udało się rywalizować w gronie najlepszych drużyn w kraju. Do utrzymania zabrakło dwóch punktów. I tak już miało być do 1979 roku. Hokeiści Piasta byli za silni na I ligę, a za słabi, by na dłużej zakotwiczyć w ekstraklasie.
Jedną z najbardziej znanych postaci gliwickiego hokeja na trawie jest Ryszard Karczak. Z sekcją, której jest współzałożycielem związany był od początku jej istnienia. Zawodnik, reprezentant Polski, potem działacz, sędzia, trener koordynator.
W 1980 roku hokeiści przenieśli się do Startu Gliwice, gdzie przez kolejne osiem lat kontynuowali tradycje Piasta w tej dyscyplinie sportu. Obecnie w hokeja na trawie gra się w klubie KKS Kolejarz Gliwice.
Grzegorz Muzia