Zagłębie - Piast 1-1. Wyjazdowy remis

07

W sobotnim meczu 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 1-1 (0-1). Bramkę dla Niebiesko-Czerwonych zdobył Grzegorz Tomasiewicz, a dla Miedziowych trafił Aleks Ławniczak.

Spotkanie w skrócie:
- Pierwsza połowa toczona była w spokojnym tempie, ale to Niebiesko-Czerwoni prowadzili grę. Podopieczni Aleksandara Vukovicia stwarzali sobie również groźniejsze sytuacje do strzelenia gola, ale niestety żadnej z nich nie udało się wykorzystać. SKuteczność dopisała za to gospodarzom, którzy tuż przed przerwą zdobyli bramkę do szatni. Do siatki trafił Aleks Ławniczak, który wykorzystał dobre dośodkowanie z rzutu rożnego.
- W drugiej połowie zawodnicy Piasta dążyli do wyrównania. Niebiesko-Czerwoni dłużej utrzymywali się przy piłce i ponownie stwarzali sobie więcej sytuacji. Blisko wyrównania było jużw 70. minucie, ale piłka po strzale Patryka Dziczka trafiła w poprzeczkę. Co nie udało się Dziczkowi, udało się chwilę później Grzegorzowi Tomasiewiczowi, który pokonał Sokratisa Dioudisa w 73. minucie.

Najważniejsze akcje:
7': Wysoki pressing, odbiór i dośrodkowanie Michaela Ameyawa do Serhija Krykuna, ale ten nie trafił czysto w piłkę i nie oddał celnego strzału.
10': Jakub Czerwiński dopadł do wybitej piłki i zdecydował się na uderzenie bez przyjęcia. Kapitan Piasta nie trafił jednak w światło bramki.
11': Mocny strzał Aleksa Ławniczaka, ale Frantisek Plach nie musiał interweniować. Piłka przeleciała nad bramką.
19': Grzegorz Tomasiewicz zagrał prostopadłą piłkę do Michaela Ameyawa, który ograł obrońcę i zdecydował się na strzał. Bramkarz Zagłębia nie dał się jednak pokonać.
31': Mocne uderzenie Serhija Krykuna, ale Sokratis Dioudis obronił jego uderzenie.
40': Szybka kontra gospodarzy, ale Frantisek Plach poradził sobie ze strzałem Mateusza Wdowiaka i oddalił zagrożenie.
45': Aleks Ławniczak wygrał pojedynek główkowy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i pokonał Frantiska Placha - 1-0.

50': Mateusz Wdowiak zdecydował się na strzał zza pola karnego, ale Frantisek Plach poradził sobie z tym uderzeniem.
69': Dośrodkowanie z rzutu rożnego i poprzeczka po uderzeniu Patryka Dziczka! Było bardzo blisko!
73': Sokratis Dioudis wybił piłkę, ale dopadł do niej Grzegorz Tomasiewicz, który długo się nie zastanawiał i uderzył na bramkę, trafiając do siatki - 1-1!
80': Kapitalna interwencja Frantiska Placha po strzale Mateusza Wdowiaka.

Sytuacja kadrowa:
- Trener Aleksandar Vuković dokonał dwóch zmian w pierwszej "11" w porównaniu do poprzedniego ligowego spotkania: Arkadiusz Pyrka i Jakub Czerwiński zastąpili Tomasza Mokwę i Tomasa Huka. Podczas #ZAGPIA wyjściowe zestawienie Niebiesko-Czerwonych prezentowało się następująco: w bramce stanął Frantisek Plach. Przed Słowakiem zagrała czwórka defensorów Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwińśki oraz Alexandros Katranis. W rolę defensywnych pomocników wcielili się Grzegorz Tomasiewicz i Patryk Dziczek. Na skrzydłach ustawieni byli Michael Ameyaw i Serhij Krykun, z kolei na "dziesiątce" wystąpił Michał Chrapek. Najbardziej wysuniętym zawodnikiem Piasta był natomiast Jorge Felix.
- W składzie Piasta zabrakło również kontuzjowanych Kamila Wilczka, Toma Hateleya i Szczepana Muchy. W kadrze nie znaleźli się również Gabriel Kirejczyk i Tihomir Kostadinov.

Z perspektywy trybun:
- Mecz odbył się na obiekcie KGHM Zagłębie Arena. Oficjalne ogłoszenie nowej nazwy stadionu w Lubinie odbyło się tuż przed sobotnim spotkaniem.