Wspieraj akcję Movember!
Kolejny raz Piast Gliwice wspiera Movember. Tym razem Javier Ajenjo Hyjek przypomina o niej, występując w dedykowanym spocie wideo. Celem listopadowej akcji jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób dotykających mężczyzn, zwłaszcza raka prostaty. Nazwa pochodzi od kombinacji słów "moustache" (ang. wąs) i "november" (listopad).
Historia akcji Movember
Australijczycy Travis Garone and Luke Slattery wymyślili akcję w 2003 roku. Starając się przywrócić do życia trend noszenia wąsów, zaprosili do niej łącznie 30 zbierając środki przeznaczone na fundację zajmującą się badaniami nad rakiem prostaty. W 2007 roku akcja rozrosła się na kolejne kraje dając początek międzynarodowemu ruchowi Movember.
W 2014 roku Movember przywędrował do Polski równolegle dwiema drogami. Komentatorzy sportowi zauważyli akcję na stadionach za granicą i sami zaczęli zapuszczać Wąsy. Jednocześnie polska imigracja w Wielkiej Brytanii doprowadziła do założenia fanpage'a na Facebook'u w języku polskim, na którym panowie namawiali się wspólnie do wzięcia udziału w akcji. Ekstraklasa i dziennikarze Canal+ bardzo chętnie włączyli się do akcji w roku 2013 za sprawą Marcina Rosłonia.
Cel akcji
Akcja Movember polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji. Rozmawia się głośno o raku jąder i prostaty, by uświadamiać panom, chłopcom, ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.
Badania
Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty, radykalne leczenie można odroczyć w czasie monitorując i kontrolując nowotwór.
Najważniejsze jest jednak samobadanie i regularne kontrole u lekarza, a tego panowie zwykle nie robią. Chociaż 79% mężczyzn twierdzi, że profilaktyka zdrowotna jest skuteczna, to jednak niewiele z nich faktycznie się tematem zajmuje. Tymczasem mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45 roku życia - przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA.
Od 2014 roku, kiedy akcję zaczęła prowadzić Fundacja "Kapitan Światełko", w Polsce z materiałami na temat profilaktyki męskich nowotworów zapoznało się blisko milion osób - czytając o nich na stronach internetowych, na Facebooku, w broszurach czy dowiadując się w trakcie rozmów z naszymi edukatorami.
Apel do kobiet
Kobiety odpowiadają za blisko 80% przypadków wykrycia męskich nowotworów. Dlatego też, drogie Panie, nie możemy pomijać Waszego udziału w tej akcji. Co prawda zapuszczanie Wąsów nie wchodzi w grę, ale nie okłamujmy się - to Wy możecie wspierać swojego mężczyznę w tym, aby się badał, ale wytrwał przez cały miesiąc z Wąsem na twarzy!
(źródło: Movember.org.pl)
Biuro Prasowe
GKS Piast SA