To był mecz...

11

W rundzie jesiennej sezonu 2012/13, znajdująca się w kryzysie "Biała Gwiazda" nie miała nic do powiedzenia przy Okrzei, ulegając gliwiczanom 0:2. Wisła za wszelką cenę chciała wziąć rewanż wiosną u siebie, jednak ich plany zostały pokrzyżowane przez świetnie spisującą się gliwicką jedenastkę.

Rywale zdawali sobie sprawę przed meczem, że niebiesko-czerwoni dysponują zabójczą bronią w postaci stałych fragmentów gry i na ten element gry uczulał szczególnie swoich podopiecznych Tomasz Kulawik.

Wisła od początku spotkania rzuciła się do ataku i na efekty nie trzeba było długo czekać. W 8. minucie, Szumski został zmuszony do kapitulacji po uderzeniu z bliskiej odległości Ilieva. 21. minuta mogła przynieść wyrównanie dla „Piastunek”. W polu karnym był faulowany Mateusz Matras i arbiter bez wahania wskazał na „jedenastkę”. Do piłki podszedł Tomasz Podgórski i Pareiko wykazał się świetnym refleksem zatrzymując jego strzał, co spowodowało, że goście wciąż musieli gonić wynik. Jeszcze w pierwszej połowie Genkow mógł podwyższyć na 2:0, ale trafił w słupek.

Po zmianie stron wciąż przeważali gospodarze i nic nie zapowiadało, że pozwolą odebrać sobie komplet punktów. Diametralny zwrot akcji nastąpił jednak w 70. minucie. Precyzyjne dośrodkowanie z rzutu wolnego wykorzystał Zbozień, pakując futbolówkę głową obok niepewnie interweniującego bramkarza Wisły. Trzy minuty później fani 13-krotnego Mistrza Polski przecierali oczy ze zdumienia. Piast poszedł za ciosem i katem krakowskiego zespołu okazał się Rudolf Urban, którzy po wrzutce Podgórskiego z kornera wykorzystał zamieszanie w polu karnym i mocnym strzałem pod poprzeczkę pokonał Pareikę. Do ostatniego gwizdka, drużyna Marcina Brosza nie oddała już prowadzenia i mogła się cieszyć z drugiego ligowego zwycięstwa nad „Białą Gwiazdą”. Na uznanie w tym spotkaniu zasłużył szczególnie Jakub Szumski, który kilka razy ratował swój zespół przed stratą bramki.

Skład Piasta Gliwice: 29. Jakub Szumski, 23. Paweł Oleksy, 5. Jan Polak, 14. Adrian Klepczyński, 25. Damian Zbozień, 16. Pavol Cicman, 27. Artis Lazdins (88’ 15. Łukasz Krzycki), 4. Mateusz Matras, 17. Tomasz Podgórski, 22. Ruben Jurado (59’ 8. Rudolf Urban), 13. Tomas Docekal (59’ 30. Marcin Robak).