Stal - Piast 0-2. Mamy to!

03

W piątkowym meczu 23. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał na wyjeździe ze Stalą Mielec 2-0 (0-0). Bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobyli Patryk Dziczek i Kamil Wilczek.

Spotkanie w skrócie:
- Pierwsza połowa ze wskazaniem na Niebiesko-Czerwonych. Podopieczni Aleksandara Vukovicia grali lepiej od swoich rywali, oddawali więcej strzałów, ale niestety zabrakło skuteczności. Najbliżej trafienia do siatki był Jakub Czerwiński, który po dograniu Ariela Mosóra trafił w poprzeczkę. Swoich sił próbowali jeszcze Michał Chrapek, Michael Ameyaw i Kamil Wilczek, a Stal odgryzała się strzałami z dystansu Krystiana Getingera i Fabiana Hiszpańskiego. Do przerwy nie było jednak bramek.
- Na początku drugiej połowy mocniej zaatakowali gospodarze, ale Niebiesko-Czerwoni nie pozostawali dłużni i również stwarzali sobie okazję. Chyba najlepszą miał Damian Kądzior, który ograł Marcina Flisa i oddał strzał, ale niestety prosto w Bartosza Mrozka. W końcówce rywalizacji Patryk Dziczek wyprowadził Piasta na prowadzenie po rzucie karnym podyktowanym po zagraniu ręką. Pod koniec rywalizacji podwyższył Kamil Wilczek, ustalając wynik spotkania.

Najważniejsze akcje:
10': Pierwsza groźniejsza sytuacja w tym spotkaniu. Dobrym przejęciem piłki popisał się Michał Chrapek, który zgrał do Damiana Kądziora, a ten podał do Michaela Ameyawa. Skrzydłowy Niebiesko-Czerwonych zdecydował się na uderzenie zza pola karnego, ale niestety obok bramki.
16': Adam Ratajczyk dopadł do piłki i próbował uderzać z ostrego kąta, ale Frantisek Plach nie musiał interweniować.
24': Kolejna decyzja o uderzeniu zza pola karnego. Tym razem strzelał Kamil Wilczek, ale nad poprzeczką.
34': Fabian Hiszpański zbiegł do środka ze skrzydła i oddał strzał lewą nogą, ale ponownie niecelnie.
36': Jakub Czerwiński wygrał pojedynek główkowy w polu karnym rywali i trafił w poprzeczkę. Było naprawdę bardzo blisko.
38': Kolejny strzał Piasta. Michał Chrapek uderzył z dystansu, ale nad bramką.

49': Damian Kądzior ograł obrońcę i znalazł sie w dobrej sytuacji. Skrzydłowy Piasta przegrał jednak pojedynek z Bartoszem Mrozkiem, który obronił jego płaski strzał.
62': Krótkie rozegranie rzutu wolnego przez zawodników Stali zakończone niecelnym strzałem Mikołaja Lebedyńskiego.
78': Jorge Felix uderzył z powietrza, ale obok bramki. Piłka po strzale Hiszpana odbiła się jeszcze od ręki Macieja Wolskiego i sędzia po wideoweryfikacji wskazał na jedenastu metr.
80': Patryk Dziczek wyprowadził Niebiesko-Czerwonych na prowadzenie po uderzeniu z rzut karnego! Prowadzimy - 0-1!
88': Szybka akcja Niebiesko-Czerwonych. Doskonałe prostopadłe podanie Grzegorza Tomasiewicza do Kamila Wilczka i podwyższamy prowadzenie - 0-2!

Sytuacja kadrowa:
- Trener Aleksandar Vuković dokonał jednej zmiany w składzie w porównaniu z wygranym spotkaniem z Cracovią. Po zawieszeniu za żółte kartki do gry wrócił Jakub Czerwiński, z kolei na ławce zasiadł Miguel Munoz. W bramce stanął Frantisek Plach, a przed nim czwórka obrońców: Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński i Alexandros Katranis. Rolę "szóstek" pełnili Grzegorz Tomasiewicz i Patryk Dziczek. W trójkę ofensywnych pomocników wcielili się Damian Kądzior, Michał Chrapek i Michael Ameyaw. Na szpicy zagrał Kamil Wilczek.
- Po raz pierwszy w kadrze meczowej Piasta pojawił się Bartłomiej Jelonek.
- Do zespołu wrócił Gabriel Kirejczyk. Młody napastnik zmagał się ostatnio z kontuzją, ale w Mielcu był już wpisany do protokołu. Dla niego to pierwszy raz w rundzie wiosennej.
- W meczowej "20" zabrakło Karola Szymańskiego i Tomasza Mokwy, którzy zmagają się z drobnymi urazami. Kontuzjowani pozostają również Tomas Huk i Tihomir Kostadinov.

Z perspektywy kibica:
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim w Mielcu.
- Grzegorz Tomasiewicz występował w przeszłości w Stali Mielec. W barwach gospodarzy piątkowego spotkania rozegrał łącznie 135 meczów, w których zdobył 19 bramek oraz zanotował dziesięć asyst.
- W Stali Mielec zagrało trzech byłych zawodników Piasta Gliwice: Marcin Flis, Mateusz Matras i Mateusz Mak, który na boisku pojawił się wchodząc z ławki rezerwowych. W meczowej kadrze zabrakło Rauno Sappinena.
- Aleksandar Vuković i Adam Majewski grali razem w zespole Legii Warszawa.