Riga FC - Piast 2-1. Awans dla gospodarzy

01
sie

W rewanżowym spotkaniu 2. rundy eliminacji Ligi Europy Piast Gliwice przegrał na wyjeździe z Riga FC 1-2 (1-1) i odpadł z rozgrywek. Jedynego gola dla Niebiesko-Czerwonych zdobył Jorge Felix.

Spotkanie w skrócie

- W początkowej fazie meczu więcej z gry mieli zawodnicy Piasta. Podopieczni Waldemara Fornalika dłużej rozgrywali piłkę i tworzyli sobie klarowniejsze sytuacje do zdobycia gola. Aktywny był Jorge Felix, który kilkukrotnie zagrażał bramce miejscowych. W 20. minucie Hiszpan otworzył wynik rywalizacji, ale radość gliwiczan nie trwała długo, ponieważ w 26. minucie do wyrównania doprowadził Armands Petersons. Pod koniec pierwszej połowy gra się zaostrzyła, co poskutkowało kilkoma żółtymi kartkami.

- Obraz gry na początku drugiej połowy nie uległ zmianie. Ponownie to Niebiesko-Czerwoni mieli przewagę. Gospodarze jednak nie odpuszczali. Grali agresywnie i również stwarzali zagrożenie. Dość szybko obaj trenerzy zdecydowali się na zmiany. Po stronie Piasta na boisku pojawili się Steczyk i Sokołowski, a w drużynie z Rygi z ławki weszli Laizans, Rakels i Biliński. I to właśnie dzięki akcji dwóch ostatnich miejscowi wyszli na prowadzenie w 82. minucie rywalizacji. Bramka Polaka dała awans łotewskiemu zespołowi.

Najciekawsze akcje
6': Gerard Badia sprytnie rozegrał rzut wolny. Kapitan Piasta dograł do Jorge Felixa, który zdecydował się na uderzenie. Roberts Ozols z trudem wybił piłkę, ale nie dał się pokonać.
14': Elvis Stuglis wygrał pojedynek główkowy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale jego strzał okazał się niecelny. Frantisek Plach nie musiał interweniować.
17': Kombinacyjna akcja Piasta. Gerard Badia dograł do Piotra Parzyszka, a ten odegrał do Jorge Felixa, który uderzył bez przyjęcia. Ponownie jednak lepszy okazał się bramkarz gospodarzy.
20': Tom Hateley dograł do Jorge Felixa, który przelobował bramkarza i wyprowadził Piasta na prowadzenie - 0-1!
26': Armands Petersons mocno uderzył z dystansu i wyrównał stan rywalizacji. Frantisek Plach nie miał szans na skuteczną interwencję - 1-1.

51': Uros Korun zagrał w pole karne do Jorge Felixa, który przyjął piłkę i oddał strzał. Hiszpan trafił jednak prosto w bramkarza.
54': Wiaczesław Szarpar uderzał z dystansu, ale niecelnie.
79': Olegs Laizans zdecydował się na mocny strzał zza pola karnego, jednak nie trafił w światło bramki.
81': Jorge Felix wbiegł w pole karne i wyłożył piłkę Patrykowi Dziczkowi, który oddał strzał. Jego uderzenie zostało jednak zablokowane.
82': Deniss Rakels dograł wzdłuż bramki do Kamila Bilińskiego, który z najbliższej odległości wpakował piłkę do bramki - 2-1.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Skonto.
- Do Rygi przyjechało ponad dwustu kibiców Piasta Gliwice.
- W stosunku do ligowego meczu ze Śląskiem Wrocław trener Piasta Gliwice dokonał jednej zmiany. W wyjściowym składzie w spotkaniu z Riga FC nie zagrał Patryk Sokołowski, a w jego miejsce w podstawowej jedenastce pojawił się Tom Hateley.
- W składzie Piasta nastąpiły również dwie zmiany w stosunku do pierwszego starcia z Riga FC. Tym razem od pierwszej minuty nie zagrali Marcin Pietrowski oraz Joel Valencia, który odszedł do angielskiego Brentford FC.