Raków - Piast 1-0. Przegrana z liderem

04
lut

W sobotnim spotkaniu 19. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na wyjeździe z Rakowem Częstochowa 0-1 (0-1). Jedynego gola w tym meczu zdobył Vladislavs Gutkovskis.

- Początek meczu mógł się dobrze ułożyć dla Niebiesko-Czerwonych. Podopieczni Aleksandara Vukovicia wysoko wyszli pressingiem, który zaskutkował błędem bramkarza gospodarzy i odbiorem Damiana Kądziora. Skrzydłowy Piasta mógł trafić do siatki, ale uderzył niecelnie. Gliwiczanie grali wysoko, sprawiając problemy defensywie Rakowa, która nie uniknęła pomyłek. W pierwszej częsci gry częstochowianie dłużej utrzymywali się przy piłce i oddali więcej strzałów, a po jednym z nich wyszli na prowadzenie. Tuż przed przerwą na listę strzelców wpisał się Vladislavs Gutkovskis.
- W drugiej połowie gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. Brakowało klarownych sytuacji zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Szkoleniowcy obu drużyn wprowadzali rezerwowych, aby zmienić obraz gry. Kibice zgromadzeni na trybunach bramek już nie zobaczyli.

Najważniejsze akcje
2': Niecelne uderzenie Iviego Lopeza z rzutu wolnego. Hiszpan uderzył nad bramką.
7': Ale było blisko! Damian Kądzior przejął bezpańską piłkę po złym zagraniu Vladana Kovacevicia i uderzył lewą nogą, celując w okienko. Skrzydłowy Piasta minimalnie się pomylił.
14': Niepotrzebna strata Niebiesko-Czerwonych w środku pola i gospodarze stanęli przed szansą na gola. Miejscowi oddali dwa uderzenia, ale nie zmusili Frantiska Placha do interwencji. Próbowali Ivi Lopez i Gustav Berggren.
36': Frantisek Plach skutecznie interweniował po uderzeniu Ivi Lopeza z rzutu wolnego.
40': Szybkie rozegranie rzutu wolnego przez gospodarzy. Piłka trafiła pod nogi Vladislavsa Gutkovskisa, który wbił ją do bramki z bliskiej odległości i wyprowadził swój zespół na prowadzenie - 1-0.

64': Duże zamieszanie w polu karnym Piasta, ale Jakub Czerwiński wybił piłkę daleko od bramki, zażegnując niebezpieczeństwo.
74': Szybka akcja Piasta, ale tylko rzut rożny. Michael Ameyaw zagrał wzdłuż linii końcowej, ale jeden z obrońców uprzedził Kamila Wilczka i wybił piłkę.
76': Kamil Wiczel zaatakował Vladana Kovacevicia i był bliski odbioru oraz... bramki. Piłka przeleciała jednak obok słupka.
83': Patryk Kun zdecydował się na uderzenie zza pola karnego, ale piłka przeleciała nad poprzeczką.
89': Kamil Wilczek wygrał pojedynek główkowy, ale bramkarz miejscowych zdołał obronić jego strzał.

Sytuacja kadrowa
- Trener Aleksandar Vuković zrobił trzy zmiany w podstawowym składzie w porównaniu do spotkania z Jagiellonią Białystok. Od pierwszej minuty zagrali Jakub Holubek, Tom Hateley i Michael Ameyaw, którzy zastąpili Alexandrosa Katranisa, Grzegorza Tomasiewicza i Jorge Felixa. Podsumowując, w bramce stanął Frantisek Plach, a przed nim czwórka obrońców: Arkadiusz Pyrka, Jakub Czerwiński, Ariel Mosór i Jakub Holubek. Rolę "szóstek" pełnili Tom Hateley i Patryk Dziczek. Nieco bardziej wysunięty był Michał Chrapek, a na skrzydłach zagrali Damian Kądzior i Michael Ameyaw. Najwyżej ustawionym zawodnikiem Piasta był natomiast Kamil Wilczek.
- Z powodu drobnych urazów w kadrze meczowej zabrakło Gabriela Kirejczyka i Tomasza Mokwy. Kontuzjowani pozostają również Tomas Huk i Tihomir Kostadinov.

Z perspektywy kibica
- Mecz odbył się na Miejskim Stadionie Piłkarskim RKS Raków Częstochowa.
- Dla Niebiesko-Czerwonych to pierwsze wyjazdowe spotkanie w tym roku.
- Temperatura poniżej zera, wiatr i padający śnieg - w takich warunkach rozgrywane było to spotkanie.
- Na trybunach pojawiła się liczna grupa kibiców Niebiesko-Czerwonych. W sektorze gości było około 250 sympatyków Piasta.
- Obfite opady śniegu w końcówce rywalizacji spowodowały, że postanowiono zmienić piłki na pomarańczowe.