Pogoń S. - Piast 0-4. Pewny awans mistrzów Polski

30
paź

Piast Gliwice w meczu 1/16 Totolotek Pucharu Polski pewnie pokonał Pogoń Siedlce 4-0. Bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobyli: dwie Patryk Tuszyński, a po jednym trafieniu dołożyli Martin Konczkowski oraz Tiago Alves. Losowanie par w 1/8 rozgrywek odbędzie się we wtorek 5 listopada.

Spotkanie w skrócie
- Początek meczu pucharowego był dość obiecujący w wykonaniu Piasta Gliwice. Niebiesko-Czerwoni rozpoczęli w trzeciej minucie od uderzenia w poprzeczkę po rzucie wolnym. Później spokojnie, cierpliwie konstruowali akcje wymieniając między sobą dużą liczbę podań. Mimo zmian w wyjściowej jedenastce, było widać pomysł i zrozumienie. Mistrzowie Polski musieli mieć się jednak na baczności, bowiem zawodnicy Pogoni Siedlce wysłali wyraźny sygnał ostrzegawczy. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i główce Macieja Firleja byli blisko strzelenia bramki otwierającej, ale czujny na posterunku był Frantisek Plach. Podopieczni Waldemara Fornalika jeszcze śmielej podeszli do gospodarzy i mocniej zaznaczyli swoją przewagę. Przyniosło to efekt w postaci bramek. Najpierw po wrzutce z lewej strony boiska swojego premierowego gola dla Piasta zdobył Patryk Tuszyński. Tuż przed zejściem na przerwę przewaga wzrosła do dwóch bramek, a bramkarza Siedlec, Rafała Misztala pokonał Martin Konczkowski.
- W drugiej połowie tempo spotkania nieco zwolniło. Więcej szans zaczęli stwarzać sobie gospodarze, jednak nie były one groźne. Można było odnieść wrażenie, że mistrzowie Polski nie stracili kontroli nad przebiegiem wydarzeń, a wyczekiwali na swoją dogodną szansę z kontry i zamknięcie rywalizacji przez strzelenie trzeciej bramki. Mistrzowie Polski podkręcili tempo i zaraz później przyniosło to pożądany skutek. Trzecią bramkę dla Piasta zdobył w tym spotkaniu zdobył Tiago Alves, a chwilę później Portugalczyk zapisał na swoim koncie asystę przy bramce Tuszyńskiego. Napastnik zaliczył dublet i ustalił wynik rywalizacji na 4-0 dla gliwiczan.

Najciekawsze akcje
3': Jakub Holubek oddał zaskakujący strzał z rzutu wolnego. Piłka obiła poprzeczkę i wypadła poza boisko
5': W pole karne Piasta przedarł się Bartosz Wiktoruk i uderzył z ostrego kąta. Frantisek Plach skoncentrowany od pierwszych minut wybronił tę akcję nogami.
17': Bliski wykorzystania dośrodkowania z rzutu rożnego był Patryk Tuszyński, ale bramkarz siedleckiej Pogoni popisał się świetnym refleksem i wybił piłkę.
33': Adam Mójta posłał mocne podanie z narożnika boiska. Do główki wyskoczył Maciej Firlej. Frantisek Plach instynktownie zareagował w linii bramkowej i uratował zespół przed stratą gola.
38': Tomasz Jodłowiec zagrał na wolne pole do Jakuba Holubka, a słowacki lewy obrońca zagrał wprost na głowę Patryka Tuszyńskiego. Napastnik Piasta zdobył swoją premierową bramkę w barwach niebiesko-czerwonych - 0-1!
45+1': Martin Konczkowski świetnie znalazł się w polu karnym. Prawy skrzydłowy otrzymał dokładnie dogranie, przyjął piłkę i mocnym strzałem pod poprzeczkę podwyższył prowadzenie mistrzów Polski - 0-2!
51': Strzelec pierwszego gola dla Piasta przedarł się z piłką w polu karnym Pogoni i dośrodkował do Tiago Alvesa. Portugalczyk główkował, ale nie trafił w światło bramki.
72': W doskonałej sytuacji znalazł się Denis Gojko. Młody piłkarz Piasta doskoczył do bezpańskiej piłki w polu karnym, lecz trafił z bliskiej odległości w bramkarza i goście mieli tylko rzut rożny.
73': Znów fantastyczny Fero Plach w bramce, który wybronił sytuację sam na sam Kamila Walkowa.
76': Tym razem mistrzowie Polski dopięli swego! Patryk Tuszyński piętką podał w polu karnym do wbiegającego Tiago Alvesa, który miał czas by przyjąć i precyzyjnie posłać piłkę obok interweniującego Misztala - 0-3!
78': Tiago Alves zrewanżował się Patrykowi Tuszyńskiemu. Piast zdobył czwartą bramkę a zawodnicy zamienili się rolami. Tym razem Portugalczyk delikatnie podniósł piłkę Patrykowi Tuszyńskiemu oddał strzał z powietrza i posłał ją do siatki - 0-4!

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie ROSRRiT w Siedlcach, mieszczącym się przy ul. Jana Pawła II 6.
- Zgodnie z zapowiedzią, trener Fornalik dokonał zmian w wyjściowej jedenastce. Na boisko od pierwszej minuty wybiegli Tomas Huk, Jakub Holubek, Tomasz Mokwa, Marcin Pietrowski, Tomasz Jodłowiec, Tiago Alves, Patryk Tuszyński, którzy dotychczas w ekstraklasie rozegrali mniej minut.
- Po rozegraniu meczu w rezerwach, do pierwszego składu wrócił Martin Konczkowski. Od początku spotkania wystąpił również Łukasz Krakowczyk, dla którego był to debiut w pierwszej drużynie w tym sezonie.
- Pierwszą bramkę dla Niebiesko-Czerwonych zapisał na swoim koncie Patryk Tuszyński. Napastnik skompletował dublet w 78 minucie meczu.
- W drugiej połowie szansę gry otrzymał również Denis Gojko, który w 60. minucie zmienił Łukasza Krakowczyka.