Pod ostrzałem: Paweł Golański

25
sie

Paweł Golański urodził się 12 października 1982 roku w Łodzi, gdzie w miejscowym UKS SMS oraz Łódzkim Klubie Sportowym po raz pierwszy zetknął się z profesjonalną piłką nożną.

W 2003 roku odszedł na wypożyczenie do Legii Warszawa, jednak nie przebił się z zespołu rezerw i z braku perspektyw odszedł. Wrócił „do swojego” i podkreślał to na każdym kroku - W meczu derbowym z Widzewem, po tym jak zdobył bramkę uciszył placem widownię. Następnie związał się z Koroną Kielce i szybko stał się wiodącą postacią drużyny, która wywalczyła awans do Ekstraklasy. W tym samym roku z zespołem z Kielc dotarł do finału Pucharu Polski. Kolejnym przystankiem w karierze była Steua Bukareszt, gdzie obrońca spędził trzy lata. Dzięki grze w drużynie ze stolicy Rumuni miał okazję wystąpić w Lidze Mistrzów. Po wygaśnięciu kontraktu powrócił do Polski - ponownie wzmocnił ekipę z Kielc.

 

Zawodnik Korony może pochwalić się występami w piłkarskiej reprezentacji Polski, w której zadebiutował 16 sierpnia 2006 roku w spotkaniu z Danią, zastępując Seweryna Gancarczyka. Na pierwszą bramkę w brawach kadry narodowej czekał do lutego następnego roku, kiedy to strzałem z rzutu wolnego pokonał golkipera Estonii. W maju 2008 roku Leo Beenhakker zabrał Golańskiego na Euro. Obrońca wybiegł na murawę w potyczce z Niemcami oraz organizatorem turnieju - Austrią. Łącznie czternaście razy przywdziewał koszulkę z Białym Orłem na piersi.

 

Golański jest piłkarzem mającym spore doświadczenie piłkarskie, a także przejawiającym na boisku dużą siłę oraz waleczność. Jego cechą charakterystyczną jest również przebojowość oraz włączanie się do akcji ofensywnych. Słynie z dobrego dryblingu, do którego zdążył już przyzwyczaić kibiców. Wykonuje większość stałych fragmentów gry w zespole z Kielc - w szczególności rzuty wolne. Rywalom najwięcej trudności sprawiają jego precyzyjne dośrodkowania i potężne strzały z dystansu.

 

Ł.S.

Biuro Prasowe
GKS „Piast” S.A.