Piast - Zagłębie 0-1. Przykre zakończenie i porażka z Miedziowymi

12

W pierwszym niedzielnym meczu 7. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice w dramatycznych okolicznościach uległ Zagłębiu Lubin 0-1. Chociaż to 97. minuty utrzymywał się wynik remisowy, w jednej z ostatnich akcji meczu Evgeny Bashkirov zdobył zwycięskiego gola dla Miedziowych i to goście zainkasowali komplet punktów.

- Goście od pierwszych minut grali bardzo agresywnie i bez pardonu przerywali akcje Niebiesko-Czerwonych. Piłkarze Piasta jednak nie zrażali się takim "powitaniem" i konsekwentnie napierali na rywala. To podopieczni Waldemara Fornalika wykazywali więcej chęci na boisku, co przełożyło się na liczbę sytuacji podbramkowych. Najaktywniejszy wśród gospodarzy był Patryk Sokołowski. Strzelec zwycięskiego gola ze spotkania z Górnikiem Zabrze próbował trzykrotnie w pierwszym fragmencie gry. Najbliżej był przy pierwszej sytuacji, kiedy to po główce trafił w poprzeczkę. Miedziowi starali się odpowiedzieć strzałem zza pola karnego, ale nie była to sytuacja stuprocentowa. Obie drużyny wykonywały sumienną pracę w defensywie. Pomimo wielu dośrodkowań w pole karne gości, ofensywnie grający piłkarze, mieli kłopoty, by odnaleźć wolną przestrzeń i wykończyć skutecznie akcję.
- Tempo w pierwszych minutach drugiej części rywalizacji nieco zwolniło. Piast oddał inicjatywę, lecz nie przełożyło się to na rozmiar zagrożenia ze strony przeciwnika. W ostatnim kwadransie znów gliwiczanie doszli do głosu. Na przedmeczowej konferencji prasowej Patryk Sokołowski zaznaczył, że kluczem do osiągnięcia korzystnego wyniku będzie koncentracja. Tę zachował Frantisek Plach w 80. minucie meczu, kiedy to lubinianie mieli optymalne warunki, by strzelić gola. Postawa słowackiego bramkarza zniweczyła te plany. Zagłębiu, które już w doliczonym czasie gry tylko się broniło, dopisało sporo szczęścia. W totalnym zamieszaniu i w gąszczu nóg nie udało się znaleźć drogi do siatki. Kiedy już wszystko zwiastowało podział punktów przy Okrzei, w ostatniej akcji meczu lubinianie strzelili zwycięskiego gola.

10': Poprzeczka po strzale Patryka Sokołowskiego. Pomocnik Piasta wyskoczył najwyżej w polu karnym Zagłębia i był bliski wyprowadzenia gliwiczan na prowadzenie.
16': Ponownie "Sokół" i po raz kolejny próbował strzałem głową. Uderzenie było jednak niecelne.
17': Erik Daniel oddał niewygodny strzał, na raty, ale skutecznie obronił Frantisek Plach.
21': Patryk Sokołowski po raz trzeci, lecz tym razem zawodnik gliwiczan dał próbkę możliwości przy uderzeniach z dystansu. Niewiele zabrakło do szczęścia.
25': Mocny strzał lecz w środek bramki, dokładnie tam, gdzie ustawiony był Dominik Hładun.
34': Kristopher Vida dobrze nakrył piłkę stopą, ale nie trafił w światło bramki.
68': Indywidualnie zakończył swoją akcję Arkadiusz Pyrka, ale strzał młodego zawodnika Piasta był zbyt lekki.
71': Precyzyjne dośrodkowanie Damiana Kądziora na głowę Tomasa Huka, ale stoper gliwiczan nie zdołał wykorzystać dogodnej sytuacji.
80': Frantisek Plach dwukrotnie uchronił Piasta przed stratą gola. Zagłębie miało najlepszą sytuację na zdobycie bramki.
90+6': Totalne zamieszanie pod bramką rywala. Lubinianie rozpaczliwie bronili się niemal na własnej linii bramkowej. Ostatecznie Niebiesko-Czerwonym nie udało się znaleźć drogi do siatki.
90+7: Gol dla gości, którego autorem był Evgeny Bashkirov. Rezerwowy w tym meczu oddał precyzyjny strzał, z którym nie poradził sobie Frantisek Plach. 0-1.

- Spotkanie z Zagłębiem odbyło się na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.
- Trener Waldemar Fornalik zmuszony był do zmian w składzie w obliczu urazu Jakuba Czerwińskiego. W jego miejsce po raz pierwszy w wyjściowym składzie wystąpił Ariel Mosór, a opaskę kapitańską włożył Martin Konczkowski. Debiut w pierwszej jedenastce zaliczył Damian Kądzior, a wracającego jeszcze do zdrowia Jakuba Holubka zastąpił Tomasz Mokwa.
- Dla kapitana Piasta, Martina Konczkowskiego mecz #PIAZAG, był 250. spotkaniem na boiskach Ekstraklasy.
- W końcowych minutach rywalizacji z Zagłębiem zdążył zadebiutować Miguel Munoz, który zmienił w 86. minucie Ariela Mosóra.