Piast - Wisła P. 1-0. Parzyszek za trzy punkty!

18
sie
W niedzielnym meczu 5. kolejki Piast Gliwice skromnie, ale pewnie pokonał Wisłę Płock. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Piotr Parzyszek, dla którego było to 10. trafienie w Ekstraklasie.

Spotkanie w skrócie
- Gospodarze już od pierwszych minut zaatakowali. Bardzo aktywny był Piotr Parzyszek, u którego widać było głód bramki. Sporo problemów drużynie Nafciarzy sprawiał również Jorge Felix. Piastowi wystarczył zaledwie kwadrans spotkania, aby wyprowadzić trzy akcje bramkowe. Gola Niebiesko-Czerwoni zdołali strzelić jednak dopiero po upływie pół godziny gry za sprawą Parzyszka. Po ostatniej akcji w pierwszej połowie Piast mógł i powinien prowadzić 2-0, ale Uros Korun posłał piłkę nad bramką. Goście w zasadzie odgryźli się tylko raz, za sprawą Giorgi Merebaszwiliego, ale Frantisiek Plach pewnie obronił.

- W przerwie meczu trener Radosław Sobolewski postanowił posłać na boisko napastnika, Grzegorza Kuświka. Jednak drużyną, która groźniej zaatakowała po zmianie stron był… Piast. Gospodarze nie zdołali jednak podwoić swojego prowadzenia. Piast szczególnie groźny był w pierwszym kwadransie i ostatnich minutach drugiej odsłony meczu. Goście z kolei kilka razy groźniej zaatakowali, ale oddali tylko dwa celne strzały na bramkę Placha i golkiper Piasta zachował czyste konto, a Piast zgarnął trzy punkty.

Najciekawsze akcje
6': Dośrodkowanie Bartosza Rymaniaka do Piotra Parzyszka, który oddał strzał z pierwszej piłki. Futbolówka została jednak w ostatniej chwili zablokowana przez Michała Marcjanika.
8’: Szybka kontra Piasta, w której Rymaniak przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów. Boczny obrońca swój rajd wykończył strzałem lewą nogą, ale Thomas Dahne obronił.
14’: Dogranie Jakuba Holubka w pole karne, gdzie był Parzyszek. Napastnik oddał mocny strzał z półwoleja, ale jego strzał został zablokowany dzięki ofiarnej interwencji jednego z obrońców.
23’: Groźny kontratak Nafciarzy. Ricardinho odnalazł swoim podaniem Giorgi Merebaszwiliego, a ten oddał strzał z pierwszej piłki, ale na posterunku był Frantisek Plach.
32’: Bartosz Rymaniak odebrał piłkę Merebaszwiliemu, a następnie dograł ją do Parzyszka, który bez zastanowienia oddał płaski strzał zza pola karnego. Uderzenie było bardzo precyzyjne. Futbolówka odbiła się jeszcze od słupka i zatrzepotała w siatce 1-0!
45’: Uros Korun otrzymał sytuacyjną piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Obrońca zamykał akcję na długim słupku. Korun oddał strzał, ale piłka przeszła nad poprzeczką.

50': Kontratak Piasta wykończony przez Parzyszka. Napastnik oddał strzał z ostrego kąta, ale bramkarz płocczan obronił.
55’: Tom Hateley dograł piłkę na długi słupek, gdzie akcję zamykał Parzyszek. Napastnik Piasta wykonał wślizg, ale był minimalnie spóźniony.
74’: Groźny kontratak gości. W polu karnym Piasta znalazł się Giorgi Merebashvili, który dograł do Grzegorza Kuświka, a ten wpakował piłkę do siatki. Arbiter dopatrzył się jednak pozycji spalonej przy podaniu do Gruzina.
75’: Natychmiastowa odpowiedź Piasta. Felix swoim podaniem uruchomił Dominika Steczyka, który wbiegł w pole karne gości i oddał mocny strzał z ostrego kąta. Piłka wylądowała jednak tylko na bocznej siatce bramki Dahne.
79’: Mateusz Szwoch dograł piłkę do Damiana Rasaka, który oddał mocny i precyzyjny strzał na bramkę Placha. Fero popisał się jednak wspaniałą interwencją.
90+3': Gerard Badia przebojem wdarł się w pole karne gości i - pomimo nacisków obrońców Wisły - oddał płaski strzał lewą nogą. Bramkarz gości jednak obronił. Kilkadziesiąt sekund później próbował ponownie, ale tym razem przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim w Gliwicach. Spotkanie z wysokości trybun obserwowało 3779 widzów.
- Z powodu kontuzji niemożliwa była obecność w kadrze meczowej Daniego Aquino, Jakuba Czerwińskiego, Patryka Dziczka, Aleksandra Jagiełły, Martina Konczkowskiego i Marcina Pietrowskiego. W stosunku do ligowego meczu z ŁKS-em trener Fornalik dokonał dwóch zmian. W wyjściowej jedenastce znaleźli się Uros Korun i Jakub Holubek, którzy zastąpili Czerwińskiego i Konczkowskiego.
- Spotkanie z Wisłą Płock było szczególne dla Toma Hateley’a, dla którego był to pierwszy mecz Piasta Gliwice w roli kapitana.
- W związku z przypadającą 18 sierpnia rocznicą Obrony Płocka 1920 piłkarze Wisły Płock zagrali w specjalnych opaskach, przygotowanych na obchody tego niezwykle ważnego wydarzenia.
- Spotkanie poprzedziła minuty ciszy pamięci Tomasza Stępnia, byłego zawodnika Piasta, który zmarł w ubiegły czwartek. Tomasz reprezentował barwy Niebiesko-Czerwonych w pierwszych sezonach po reaktywacji Klubu. Był napastnikiem, został królem strzelców rozgrywek A-klasy.
- Spotkanie z Piastem było dla Radosława Sobolewskiego trenerskim debiutem na ławce Nafciarzy.