Piast - Widzew 1-2

10
paź

W poniedziałkowym spotkaniu 12. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na swoim stadionie z Widzewem Łódź 1-2 (0-1). Bramkę dla Niebiesko-Czerwonych zdobył Michael Ameyaw, a dla gości trafili Jordi Sanchez i Kristoffer Hansen.

Spotkanie w skrócie
- Na początku rywalizacji goście stworzyli sobie kilka sytuacji strzeleckich. Piast dłużej utrzymywał się przy piłce, ale to zawodnicy Widzewa częściej uderzali na bramkę. Ich ataki przyniosły pozytywny efekt w 27. minucie, kiedy to do siatki trafił Jordi Sanchez. Hiszpan pokonał Frantiska Placha mocnym strzałem po dobrym podaniu Patryka Stępińskiego. To trafienie podrażniło Niebiesko-Czerwonych, którzy dążyli do odrabiania strat. Wśród gliwiczan próbowali między innymi Patryk Dziczek i Rauno Sappinen.
- W drugiej części gry więcej z gry mieli podopieczni Waldemara Fornalika, którzy próbowali doprowadzić do wyrównania. Bardzo aktywni byli na prawej stronie Grzegorz Tomasiewicz i Tomasz Mokwa, a swoją sytuację miał również Kamil Wilczek. Skuteczniejsi byli przyjezdni, którzy wypunktowali Piasta, strzelając drugiego gola za sprawą rezerwowego Kristoffera Hansena. Pod koniec spotkania straty zmniejszył Michael Ameyaw, któy wpakował piłkę do siatki z bliskiej odległości.

Najciekawsze akcje
5': Bartłomiej Pawłowski oddał strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale Frantisek Plach nie musiał interweniować. Piłka po strzale zawodnika gości przeleciała obok słupka.
7': Piłka w siatce po strzale głową Martina Kreuzrieglera, ale sędzia podniósł chorągiewkę - spalony.
13': Bartłomiej Pawłowski oddał strzał lewą nogą z szesnastego metra, ale ponownie obok bramki.
19': Grzegorz Tomasiewicz zdecydował się na uderzenie z dystansu, jednak Henrich Ravas zdołał odbić piłkę i oddalić zagrożenie.
26': Patryk Dziczek oddał strzał zza pola karnego, ale bramkarz Widzewa nie miał problemów ze złapaniem piłki.
27': Patryk Stępiński dograł piłkę za plecy obrońców do Jordi Sancheza, który przyjął futbolówkę, a następnie posłał mocny strzał na bramkę, nie dając szans Frantiskowi Plachowi - 0-1.
36': Dobrze z piłką zabrał się Rauno Sappinen. Estończyk ograł obrońcę i oddał strzał z ostrego kąta, ale bramkarz gości obronił strzał, wybijając futbolówkę przed siebie. Zabrakło dobitki.

60': Ernest Terpiłowski próbował wykorzystać błąd defensywy Niebiesko-Czerwnych, ale piłka po jego precyzyjnym strzale przeleciała obok bramki.
65': Kamil Wilczek postanowił strzelać ze znacznej odległości, ale bramkarz gości nie miał problemów ze skuteczną interwencją.
70': Mocne uderzenie Kristoffera Hansena, ale obok bramki.
82': Kristoffer Hansen wykończył szybką akcję swojego zespołu i podwyższył prowadzenie gości - 0-2.
89': Gabriel Kirejczyk dobrze dograł do Kamila Wilczka, ale jego strzał został zablokowany.
90': Constantin Reiner dograł wzdłuż bramki do Gabriela Kirejczyka, a ten wyłożył piłkę do Michaela Ameyaw, któy wpakował ją do siatki z bliskiej odległości - 1-2!

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.
- W barwach Niebiesko-Czerwonych zabrakło kontuzjowanych Damiana Kądziora, Ariel Mosóra, Tomasa Huka i Tihomira Kostadinova.
- Do składku po pauzie za żółte kartki wrócił Constantin Reiner.
- Na rozgrzewce Michał Chrapek poczuł ból w nodze i nie mógł wystąpić w pierwszym składzie, mimo że pierwotnie był do niego przewidziany. W jego miejsce w wyjściowej jedenastce pojawił się Arkadiusz Pyrka.
- Tuż przed meczem nastąpiło wręczenie nagrody FlyingAtom Piłkarza Września. W tym miesiącu – podobnie, jak w sierpniu – najwięcej głosów otrzymał Damian Kądzior. W głosowaniu wzięli udział kibice, którzy oddawali swoje głosy na proflu FlyingAtom Team w social mediach. Damian Kądzior otrzymał pamiątkową statuetkę oraz srebrne monety kolekcjonerskie.
- Gabriel Kirejczyk zadebiutował w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy.