Piast - Stal Rzeszów 2-0. Kluczowa skuteczność

02
lip

W sobotnim meczu sparingowym rozegranym w Cracovia Training Center Piast Gliwice wygrał ze Stalą Rzeszów 2-0. Bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobyli Rauno Sappinen i Oskar Leśniak.

- Piłkarze Piasta w czwartej próbie przed startem sezonu mierzyli się z drużyną Stali Rzeszów. Choć, rywal występujący na co dzień o jeden poziom rozgrywkowy niżej, wcale nie pokazywał słabości. Od początku starał się przejąć inicjatywę, lecz Niebiesko-Czerwoni zachowywali stoicki spokój i przeszkadzali zawodnikom Stali rozwinąć skrzydła. Sami, jak wyprowadzili atak, popisali się zabójczą skutecznością i w swoim pierwszym wypadzie wyszli na prowadzenia za sprawą gola Rauno Sappinena. Po zdobyciu bramki rywale z Podkarpacia ponownie starali się zagrozić i kilkukrotnie zawitali w szesnastce Szymańskiego, ale i tym razem górą bramkarz lub obrońcy, którzy blokowali uderzenia ofensywy drugiej strony. Próbowali między z innymi zawodnicy z ekstraklasową przeszłością tacy jak: Patryk Małecki czy Andreja Prokić, ale bez efektu bramkowego.
- Po przerwie obaj trenerzy wymienili całkowicie swoje jedenastki i na boisku pojawiły się drużyny w nowym zestawieniu, ale stylem druga połowa przypominała to, co działo się w pierwszych 45. minutach. Goście dłużej utrzymywali się przy piłce, posyłali sporo dośrodkowań w okolice bramki gliwiczan, mieli też kilka stałych fragmentów gry. Piast z kolei dzielnie się bronił i starał się zniechęcić rywala dobrym ustawieniem oraz wyrachowaniem. W kolejnych minutach spotkanie było nieco bardziej spokojne z pojedynczymi śmielszymi atakami. Piast jednak co najlepsze zostawił na koniec. Po szybkim przerzucie na lewe skrzydło, z piłką pognał Alexandros Katranis, dokładnie dośrodkował do Tomasza Mokwy, który zdecydował się na strzał z woleja. Bramkarz wybił futbolówkę przed siebie, z czego skorzystał 17-letni Oskar Leśniak i zdobył swoją premierową bramkę w niebiesko-czerwonych barwach. Po tej akcji arbiter meczu kontrolnego zakończył zawody.

10': Gol po wspaniałej akcji. Było tempo, dokładność i determinacja. Szybkością po prawej stronie popisał się Arkadiusz Pyrka, który wymienili się podaniami z Tomem Hateley'em, po czym prawoskrzydłowy zagrał do Rauno Sappinena, a ten z poświęceniem uderzył piłkę i pokonał bramkarza Stali! 1-0!
24': Strzał Patryka Małeckiego, lecz dobra reakcja Karola Szymańskiego w bramce.
35': Kolejny raz dzięki postawie golkipera Piasta udało się zapobiec utracie gola. Bliski szczęścia był Łukasz Góra.
43': W rewanżu groźny strzał lewą nogą Kamila Wilczka, lecz nawet drobny rykoszet nie wywołał pomyłki u bramkarza Stali. Tylko rzut rożny.
44': Po dośrodkowaniu z narożnika boiska piłkę w kierunku bramki strzałem głową posłał Ariel Mosór. Młody defensor pomylił się nieznacznie i uderzył za wysoko.
49': Strzał głową Michaela Ameyaw okazał się zbyt lekki, by pokonać bramkarza.
53': Dośrodkowanie z lewej strony i strzał głową Alberto Torila. Piłka poszybowała nad bramką po tej próbie Hiszpana.
66': Przed swoją szansą stanął Franciszek Polowiec, który szukał okienka bramki Piasta, ale chybił celu.
72': Frantiska Placha tym razem próbował zaskoczyć Mateusz Olejarka, który uderzył w stronę bliższego słupka, ale na posterunku był bramkarz.
90': Ależ efektownie do strzału z pierwszej piłki złożył się Tomasz Mokwa. Mocne uderzenie zdołał obronić golkiper, ale wobec dobitki Oskara Leśniaka był bezradny! 2-0!

Z perspektywy kibica
- Mecz odbył się na boisku w Cracovia Training Center w Rączej.
- Był to czwarty sparing Piasta w trwającym okresie przygotowawczym.
- W kolejnym meczu kontrolnym, który będzie ostatnim sprawdzianem formy przed inauguracją ligi, Niebiesko-Czerwoni zmierzą się ze Sigmą Ołomuniec. Ten mecz został zaplanowany na sobotę, 9 lipca i on połączony z prezentacją zespołu oraz premierą nowej koszulki meczowej od 4F.
- Na kanale #PiastGliwiceTV odbyła się transmisja live z tego spotkania. Zapis meczu można zobaczyć na naszym kanale w serwisie YouTube.

___________________________
Piast Gliwice - Stal Rzeszów 2-0 (1-0)
1-0 - Sappinen, 10 min.
2-0 - Leśniak, 90 min.

Piast: I połowa: Szymański - Reiner, Czerwiński, Mosór - Pyrka, Kaput, Hateley, Chrapek, Holubek - Sappinen, Wilczek.
II połowa: Plach - Munoz, Huk, Kamiński - Mokwa, Łuczak (83. Niedbała), Tomasiewicz, Katranis, Vida - Ameyaw (76. Leśniak), Toril (69. Kirejczyk).

Stal: Skład I połowa: Pęksa - Marczuk, Góra, Poczobut, Głowacki - Kotwica, Wolski, Sadłocha - Michalik, Małecki, Prokić.
Skład II połowa: Kaczorowski - Polowiec, Wrona, Poczobut (76' Paśko), Głowacki (60' Polowiec) - Kłos, Kotwica (60' Oleksy), Wolski (60' Szczypek), M. Olejarka - D. Olejarka, Piątek.