Piast - Śląsk 1-1. Po golu i punkcie po obu stronach

16
wrz

W pierwszym meczu 10. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował ze Śląskiem Wrocław 1-1. Wszystkie gole padły w pierwszej części rywalizacji. Na trafienie Patricka Olsena odpowiedział bramką Constantin Reiner. Obie drużyny mogą już myślami być przy pracy podczas reprezentacyjnej przerwy i szlifowaniem formy przed kolejnymi ligowymi wyzwaniami, które wrócą za dwa tygodnie.

Spotkanie w skrócie
- Dynamiczne od samego początku spotkanie zwiastowało wyrównaną rywalizację w piątkowy wieczór. Początek spotkania, które otworzyło zmagania w 10. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasie, był obiecujący dla gospodarzy, którzy wykorzystywali przestrzeń na bokach boiska. Ale to jednak piłkarze Śląska Wrocław jako pierwsi znaleźli sposób na strzelenie gola po wykorzystaniu rzutu karnego. Podopieczni Waldemara Fornalika przystąpili do odrabiania strat. W tym celu zawodnicy z Gliwic wykorzystali swoją niezawodną broń z ostatnich rywalizacji, jaką są stałe fragmenty gry. Tak jak miało to miejsce w spotkaniach z Miedzią i Górnikiem, powtórzyło się w niemal identyczny sposób w starciu ze Śląskiem. Dośrodkowanie Damiana Kądziora i wykończenie akcji przez jednego z wybiegających na pozycję zawodników, którym był Constantin Reiner. Rosły Austriak zdobył swoją drugą bramkę w sezonie i ucieszył publikę zgromadzoną przy Okrzei.
- Po przerwie zespoły zdecydowały się na więcej asekuracji i mocniej zabezpieczyły tyły. Pomimo tego, że tempo akcji nadal nie zawodziło, to jednak akcenty przesunęły się na walkę w środku boiska. Nie brakowało przechwytów i odbiorów, ale działo się to kosztem liczby klarownych sytuacji pod jedną i drugą bramką. Stan wyniku w drugiej części spotkania nie uległ zmianie, a zatem w meczu otwarcia kolejki doszło do podziału punktów.

Najciekawsze akcje
5': Pierwsze zagrożenie pod bramką Śląska. Na lewej stronie znalazł się Jakub Holubek, który dograł w pole karne do Tomasza Mokwy. Boczny obrońca oddał strzał, z którym poradził sobie Michał Szromnik. Piłka trafiła jeszcze jeszcze pod nogi Grzegorza Tomasiewicza, ale jego finalizacja przeszła nad poprzeczką.
17': John Yeboah starał zaskoczyć strzałem z dystansu, ale czujny w bramce Plach nie miał kłopotów z interwencją.
19': Zgranie piłki głową przez Erika Exposito w bliskiej odległości od bramki Piasta, ale żaden z kolegów Hiszpana nie był w szesnastce by wykończyć akcję.
26': Victor Garcia uderzył mocno i precyzyjnie z dalszej odległości, ale słowacki golkiper gliwiczan zapisał kolejną świetną obronę.
28': Strzał i piłka trafiła w rękę Jakuba Czerwińskiego. Sędzia Wojciech Myć po konsultacji z wozem VAR podyktował rzut karny.
29': Jedenastkę na bramkę zamienił Patrick Olsen - 0-1.
35': Niebiesko-Czerwoni doprowadzili do wyrównania po... tak, tak, stałym fragmencie gry. Wrzutka Damiana Kądziora trafiła do Constantina Reinera, a ten wykazał się spokojem i skutecznością, umieszczając piłkę w siatce - 1-1!
59': Uderzenie głową napastnika Śląska, które trafiło w środek bramki wprost do rękawic golkipera Niebiesko-Czerwonych.
67': Strzelec gola otwierającego spróbował uderzenia z pierwszej piłki i z drobnymi kłopotami, ale skutecznie obronił tę próbę Plach.
72': Piłka wpadła do siatki Śląska, lecz sędzia odgwizdał pozycję spaloną Alberto Torila.
79': Kolejna ofensywna akcja wrocławian, a przed szansą stanął Leiva, ale do samego końca z reakcją poczekał Fero Plach i oddalił niebezpieczeństwo.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.
- Trener Waldemar Fornalik z powodu absencji kartkowych zmuszony był dokonać zmian w obronie w porównaniu do ostatniego ligowego spotkania. Przed Frantiskiem Plachem po raz pierwszy od początku zagrał Tomasz Mokwa w miejsce Ariela Mosóra. Na lewej flance Alexandrosa Katranisa zastąpił Jakub Holubek.
- W ekipie z Wrocławia od pierwszej minuty wystąpił Martin Konczkowski, były obrońca Piasta.
- Ponadto z perspektywy ławki rezerwowych zmaganiom na boisku przyglądali się dwaj kolejni zawodnicy z gliwicką przeszłością. Mowa o Rafale Leszczyńskim i Javierze Ajenjo Hyjku. Hiszpan pojawił się na placu gry w 77. minucie gry.
- Spotkanie poprzedziła minuta ciszy poświęcona zmarłemu Janowi Kupidurze, wieloletniemu działaczowi Piasta Gliwice. W 1997 roku brał aktywny udział w reaktywacji piłkarskiej drużyny Niebiesko-Czerwonych. W 2000 roku wszedł w skład Zarządu Stowarzyszenia GKS Piast, w którym pełnił rolę wiceprezesa.
- Pod sektorami najmłodsi kibice mogli odbierać przygotowane przez klub indeksy, w których będą mogli zamieszczać naklejki za obecność na meczach. Spotkanie z Miedzią otworzyło kolekcje w akcji "od najmłodszych lat niebiesko-czerwony świat". Przy okazji meczu ze Śląskiem najmłodsi kibice mogli zamieścić w swoim albumie drugą nalepkę.