Piast - ŁKS 2-1. Charakter Piasta!

15
gru

Zwycięstwem zakończyło się ostatnie spotkanie Piasta Gliwice przed własną publicznością w 2019 roku. Niebiesko-Czerwoni mimo, iż jako pierwsi stracili bramkę, zdołali wyrównać dzięki trafieniu Piotra Parzyszka, a w ostatnich minutach spotkania strzelili zwycięskiego gola. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Jorge Felix. Piast przełamał serię porażek i godnie pożegnał się z gliwicką publicznością.

Spotkanie w skrócie
- W pierwszym kwadransie brakowało strzałów na bramkę. Oba zespoły skoncentrowały się na walce o środek pola, by zyskać przewagę w rozegraniu. W następnych minutach drużyna gości starała się głównie strzałami z dalszych odległości pokonać bramkarza mistrzów Polski. Między słupkami czujny był jednak Frantisek Plach lub w sukurs przychodzili obrońcy, którzy w porę blokowali uderzenia łodzian. W 25. minucie rywalizacji ŁKS dopiął jednak swego i wyszedł na prowadzenie wykorzystując łut szczęścia. Piłka szczęśliwie dla gości odbiła się od jednego z defensorów Piasta i z bliskiej odległości Maciej Wolski skierował piłkę do bramki. Utrata gola ożywiła Niebiesko-Czerwonych, którzy śmielej zaatakowali bramkę strzeżoną przez Arkadiusza Malarza. Podopieczni Waldemara Fornalika pobudzali się nawzajem, by jak najszybciej odrobić straty. Końcowe minuty pierwszej połowy obfitowały jednak w faule i wybicia piłki daleko poza strefę gry ŁKS-u, by tylko oddalić zagrożenie od własnej bramki.
- Drugą połowę lepiej zaczęli goście, którzy za sprawą Kalinkowskiego starali się powiększyć przewagę. Waldemar Fornalik po przerwie posłał do boju Sebastian Milewskiego, który zmienił Dominika Steczyka. Piast zdołał szybko odpowiedzieć i od razu była to odpowiedź na wagę wyrównania. Dokładną wrzutką z narożnika boiska popisał się Gerard Badia, a najwyżej w polu karnym ŁKS-u wyskoczył Piotr Parzyszek, który zdobył swojego szóstego w tym sezonie. Gospodarze wyraźnie podkręcili tempo swoich akcji, a piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego zaczęli łapać żółte kartki ratując się w faulami. Piast miał szansę przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść w samej końcówce rywalizacji z beniaminkiem, ale uderzenie Gerarda Badii zatrzymało się na poprzeczce. Co nie udało się kapitanowi Piasta, udało się innemu Hiszpanowi. Jorge Felix otrzymał precyzyjne podanie w pole karne i przytomnie wpakował piłkę do siatki. Był to gol na wagę zwycięstwa i trzech punktów dla mistrzów Polski!

9': Prawy skrzydłowy ŁKS-u agresywnie wstrzelił piłkę w pole bramkowe Piasta. Futbolówka minęła wszystkich obrońców Piasta, ale na szczęście dla gospodarzy nie sięgnął jej też Pirulo.
15': Michał Trąbka oddał niesygnalizowany strzał z narożnika pola karnego, ale Frantisek Plach poradził sobie z tym uderzeniem piąstkując piłkę przed siebie.
19': To była już druga próba strzału z dystansu, której podjął się tym razem Maciej Wolski, ale pocelował w środek bramki, gdzie na piłkę czekał skoncentrowany Fero Plach.
25': Nieszczęśliwe zagranie w polu karnym Piasta. Do zbitej piłki dopadł Maciej Wolski i wpakował ją z bliska do siatki. 0-1.
40': Dominik Steczyk starał się pokonać Arkadiusza Malarza strzałem głową, ale bramkarz wyszedł zwycięsko z tego pojedynku.
45+1': Tom Hateley wstrzelił piłkę z rzutu wolnego, ale podanie było zbyt głębokie i trafiło wprost do rękawic bramkarza ŁKS-u.
49': Silny, płaski strzał Kalinkowskiego minął światło bramki Niebiesko-Czerwonych.
53': Świetne dośrodkowanie Gerarda Badii z rzutu rożnego na bramkę zamienił Piotr Parzyszek. Snajper Piasta uderzył skutecznie głową doprowadził do remisu - 1-1!
63': Piłka jak bumerang wracała w pole karne gości aż w końcu wylądowała pod nogami Patryka Sokołowskiego, który chwilę wcześniej wszedł na boisko. Pomocnik instynktownie oddał strzał. Był on jednak zbyt lekki.
85': Potężna bomba Gerarda Badii obiła poprzeczkę bramki Malarza. To mogła być piłka meczowa.
88': Doskonale wykończył akcję Jorge Felix, który otrzymał podanie na czystą pozycję od Gerarda Badii i zdobył zwycięskiego gola dla Niebiesko-Czerwonych. 2-1!

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim w Gliwicach. Spotkanie z wysokości trybun obserwowało blisko 4 tys. widzów.
- W zespole Niebiesko-Czerwonych doszło do kilku zmian w porównaniu do ostatniego meczu przeciwko Pogoni Szczecin. Od pierwszej minuty na boisko w miejsce Sebastiana Milewskiego wybiegł Dominik Steczyk. Trener Waldemar Fornalik zmienił całą prawą flankę i w miejsce Martina Konczkowskiego oraz Bartosza Rymaniaka na placu gry zameldowali się od początku Gerard Badia, a także Marcin Pietrowski. W środku pola Tomasz Jodłowiec zastąpił Patryk Sokołowski.
- Czwartą żółtą kartkę w tym sezonie obejrzał Tomas Huk i słowackiego stopera zabraknie w kolejnym spotkaniu drużyny Piasta.