Piast - Lechia 1-3. Przegrana w Superpucharze

13
lip

W rywalizacji o Superpuchar Polski lepsi okazali się piłkarze Lechii Gdańsk, którzy pokonali Mistrzów Polski 3-1. Honorowe trafienie dla Piasta zaliczył Patryk Sokołowski. Dla Niebiesko-Czerwonych była to pierwsza porażka przy Okrzei od ponad 11 miesięcy.

Spotkanie w skrócie

- Piłkarze Piasta Gliwice już po kilku minutach zmuszeni byli gonić wynik. Zespół Lechii Gdańsk dobrze wszedł w spotkanie i wykorzystał pierwszą swoją sytuację. Bardzo dokładne podanie wykonał nowy piłkarz Biało-Zielonych Żarko Udovicić, a przy dalszym słupku doskonale ustawił się Lukas Haraslin, który tylko dopełnił formalności i z najbliższej odległości skierował piłkę do siatki. Niebiesko-Czerwoni usilnie dążyli do wyrównania, lecz zarówno strzały Piotra Parzyszka, jak i Jorge Felixa mijały bramkę gdańszczan. Tymczasem Lechiści byli do bólu skuteczni w pierwszej odsłonie meczu o Superpuchar Polski. Najpierw kąśliwe uderzenie sprawiło dużo problemów Kubie Szmatule, który odbił piłkę przed siebie, a następnie Flavio Paixao delikatnie wycofał ją do Jarosława Kubickiego. Defensywny pomocnik zdobywcy Pucharu Polski uderzył mocno bez przyjęcia i powiększył prowadzenie swojego zespołu. Mimo tego, że Piast miał swoje sytuacje i dłużej utrzymywał się przy piłce, to goście dzięki wysokiej skuteczności schodzili do szatni z dwoma golami przewagi.

- Podopieczni Waldemara Fornalika jak najszybciej chcieli złapać kontakt z rywalem. Od samego początku po przerwie zagrał Joel Valencia. Najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu ekstraklasy zmienił Jakuba Holubka. Niestety w trzeciej minucie po wznowieniu błąd gospodarzy przed własnym polem karnym wykorzystał Lukas Haraslin. Słowacki skrzydłowy zdobył swoją drugą bramkę tego wieczoru. Piast nie ustawał w próbach strzelenia golai. Efekt pojawił się w 68. minucie, kiedy to wreszcie drogę do bramki odnalazł rezerwowy w tym spotkaniu Patryk Sokołowski. Goście w drugiej połowie byli skoncentrowani wyłącznie na bronieniu korzystnego rezultatu często uciekając się do fauli. Aż czterech piłkarzy Biało-Zielonych zostało napomnianych żółtymi kartonikami przez sędziego Pawła Raczkowskiego. Gospodarze nie poddawali się, jednak nie zdołali już zdobyć kolejnych bramek. Ostatecznie to Lechia zwyciężyła 3-1 i Superpuchar wyjechał z Gliwic do Gdańska.

2': Lechia Gdańsk idealnie weszła w mecz i już na początku spotkania zdobyła bramkę. Dokładne podanie Żarko Udovicicia z lewej strony bez kłopotu wykończył Lukas Haraslin - 0-1.
10': Dobra akcja Piasta. Precyzyjna wrzutka Jorge Felixa, piłka znalazła w polu karnym Piotra Parzyszka, lecz jego strzał powędrował nad poprzeczką bramki Lechii.
17': Ponownie próbował Piotr Parzyszek. Tym razem uderzał zza pola karnego
19': W dogodnej sytuacji Jorge Felix minimalnie spudłował.
21': Goście powiększają przewagę. Z mocnym strzałem Jarosława Kubickiego nie poradził sobie Jakub Szmatuła - 0-2.
32': Niewiele brakowało a Piast zmniejszyłby dystans po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Bliski szczęścia był Jorge Felix.
36': Piast ciągle w natarciu. Z narożnika pola karnego Dusana Kuciaka strzałem starał się zaskoczyć Gerard Badia. Jednak piłka po uderzeniu kapitana Niebiesko-Czerwonych powędrowała tuż obok słupka.
48': Niedokładne podanie Joela Valencii do Tomasa Huka, do piłki dopadł Lukas Haraslin, który znajdując się w sytuacji sam na sam z bramkarzem skutecznie wykończył akcję - 0-3.
68': Niebiesko-Czerwoni dopięli swego, a bramkę chwilę po wejściu na boisko strzelił Patryk Sokołowski. Pomocnik gliwiczan technicznym strzałem - który po drodze odbił się jeszcze od Błażeja Augustyna - nie dał szans bramkarzowi na skuteczną interwencję. 1-3!

78': Mogło i powinno być 2-3. Jednak strzał z najbliższej odległości Jorge Felixa intuicyjnie wybronił Dusan Kuciak.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim w Gliwicach przy Okrzei 20. Starcie z wysokości trybun śledziło blisko 7 tys. sympatyków.
- W stosunku do meczu Piasta przeciwko BATE Borysów trener Piasta Gliwice zgodnie z zapowiedzią dokonał kilka zmian w wyjściowym składzie. W miejsce Frantiska Placha wszedł od pierwszej minuty Jakub Szmatuła. Patryka Dziczka zastąpił Sebastian Milewski, miejsce Urosa Koruna zajął Tomas Huk, na prawą stronę obrony wybiegł Tomasz Mokwa za Marcina Pietrowskiego, na prawym skrzydle zagrał Gerard Badia w miejsce Martina Konczkowskiego, a na przeciwnej flance zameldował się Jakub Holubek.
- Oficjalne debiuty w barwach Piasta zaliczyło trzech piłkarzy. Byli nimi Sebastian Milewski, Tomas Huk oraz Jakub Holubek.