Piast - Lechia 1-2. Popis bramkarza gości

31
sie

Zakończyła się zwycięska seria Niebiesko-Czerwonych. Piast Gliwice przegrał przed własną publicznością z gdańską Lechią 1-2. Duży wkład w korzystny rezultat gości miał bramkarz Biało-Zielonych, który kilkukrotnie ratował swój zespół przed utratą bramek. Jedyną bramkę dla mistrzów Polski zdobył Jorge Felix po trafieniu z rzutu karnego.

Spotkanie w skrócie
- Już pierwsze minuty meczu zwiastowały emocje. Od początku spotkania piłkarze obu drużyn potrafili przedrzeć się w pole karne rywali stwarzając duże zagrożenie. Najbardziej aktywnym zawodnikiem po stronie Lechii był Lukas Haraslin, którego trener Piotr Stokowiec ustawił na pozycji napastnika. Słowak w pierwszym kwadransie dwukrotnie niepokoił defensywę mistrzów Polski, jednak bezskutecznie. Piast odpowiedział akcją Jorge Felixa i Gerarda Badii. Szczególnie ta druga próba zasługuje na osobny komentarz. Kapitan Piasta huknął potężnie z woleja, ale Dusan Kuciak - tylko sobie znanym sposobem - obronił ten strzał. Kolejne minuty upłynęły nieco spokojniej, ale to był tylko stan przejściowy. W 27. minucie strzałem z dalszej odległości próbował zaskoczyć Jarosław Kubicki. Po stronie Niebiesko-Czerwonych przed szansą stanęli Gerard Badia oraz Bartosz Rymaniak. Bez wątpienia na największe słowa uznania po pierwszej połowie zasłużyli bramkarze obu drużyn, którzy dokonywali cudów i to głównie dzięki ich postawie nie padły bramki.

- Początek drugiej połowy był dość wyrównany. Pomimo tego to goście jako pierwsi zdobyli gola. Biało-Zielonym przy bramkowej akcji dopisała doza szczęścia, bowiem po uderzeniu Sławomira Peszki piłka odbiła się jeszcze od nóg Tomasa Huka i przeszła obok zdezorientowanego Frantiska Placha. Licznik słowackiego bramkarza bez straty gola zatrzymała się na liczbie 416 minut. Podopieczni Waldemara Fornalika szukali sposobu by pokonać Dusana Kuciaka, ale bramkarz Lechii wyczyniał w bramce niestworzone rzeczy. Golkiper wychodził obronną ręką w naprawdę trudnych sytuacjach. Na nieszczęście dla gliwiczan goście powiększyli przewagę zdobywając bramkę w 70. minucie spotkania. W opisywanej sytuacji gościom również dopisało szczęście. Futbolówka odbita od słupka bramki wpadła tuż pod nogi Udovicicia, który tylko dołożył nogę i piłka zatrzepotała w siatce. Piast zdołał zdobyć bramkę kontaktową w końcówce wykorzystując rzut karny. Jorge Felix technicznym i precyzyjnym strzałem trafił do siatki gości. Gliwiczanie mieli jeszcze okazje na wyrównanie, ale niestety nie udało im się tego dokonać.

Najciekawsze akcje
6': Lechiści po przejęciu piłki ruszyli w przewadze do kontrataku. Czujny Frantisek Plach wyszedł z bramki by przechwycić prostopadłe zagranie Sławomira Peszki do Lukasa Haraslina. Słowacki bramkarz podjął słuszną decyzję i zażegnał niebezpieczeństwo.
10': Hiszpańska akcja Niebiesko-Czerwonych mogła przynieść gola. Doskonałe dogranie Gerarda Badii wyprowadziło w pole karne gości Jorge Felixa, który oddał strzał. Uderzenie pomocnika okazało się być zbyt słabe i nie sprawiło kłopotu Kuciakowi.
11': W polu karnym Piasta dryblował Lukas Haraslin, jednak uderzenie Słowaka zostało zblokowane przez obrońcę.
27': Potężne uderzenie z ponad dwudziestu metrów Jarosława Kubickiego. Frantisek Plach pofrunął w powietrzu i sparował piłkę do boku.
35': Świetne dośrodkowanie Gerarda Badii z rzutu wolnego, a piłka po strzale Rymaniaka trafiła w poprzeczkę. Nawet gdyby w tej sytuacji padł gol, arbitere i tak by go nie uznał. Sędzia liniowy zasygnalizował spaloną pozycję prawego wahadłowego Piasta.
40': To mogło i powinno być 1-0 dla Piasta. Piłka przeszła obrońców Lechii i trafiła do Gerarda Badii. Kapitan Piasta bez przyjęcia uderzył potężnie, ale jakimś cudem Dusan Kuciak wybronił ten strzał.
42': Lechia zrewanżowała się gospodarzom, a konkretnie w dogodnej sytuacji znalazł się Żarko Udovicić. Skrzydłowy gości uderzył mocno, ale wprost w dobrze ustawionego Placha. Akcja kończyła się rzutem rożnym dla Biało-Zielonych.
52': Dośrodkowanie w kierunku Piotra Parzyszka. Snajper ustawił sobie piłkę pod strzał z powietrza, ale ta próba minęła światło bramki.
55': Z prawej strony przedzierał się Sławomir Peszko. Pomocnik Lechii pociągnął z piłką kilkanaście metrów i zdecydował się na uderzenie z lewej nogi. Futbolówka po drodze odbiła się jeszcze od nogi obrońcy Piasta czym kompletnie zmyliła bramkarza i było 0-1.
69': Dwie potężne bomby Jorge Felixa, które przed siebie wybijał Dusan Kuciak. Piast dążył do wyrównania, ale na jego drodze stał świetnie dysponowany Dusan Kuciak.
70': Szczęśliwa akcja Lechii. Do piłki odbitej od słupka po strzale Sobiecha dopadł Żarko Udovicić, który wpakował futbolówkę do pustej bramki - 0-2.
87': Rzut karny dla Piasta. Do piłki podszedł Jorge Felix, który ze spokojem wykorzystał tę sytuację. 1-2!
90': Dobra drużynowa akcja Piasta i w dogodnej sytuacji do wyrównania znalazł się Tomas Huk. Sędzia wskazał jednak pozycję spaloną.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim w Gliwicach. Spotkanie z wysokości trybun obserwowało 4875 widzów.
- Z powodu kontuzji niemożliwa była obecność w kadrze meczowej Daniego Aquino, Jakuba Czerwińskiego, Martina Konczkowskiego i Marcina Pietrowskiego.
- Po raz pierwszy w kadrze meczowej znaleźli się sprowadzeni przed tygodniem na Okrzei Tiago Alves oraz Patryk Tuszyński. Ten ostatni dostał szansę oficjalnego debiutu od 73. minuty meczu.
- Trener Waldemar Fornalik w porównaniu do zwycięskiego meczu 3-0 z Zagłębiem Lubin dokonał jednej zmiany. Zamiast Jakuba Holubka od pierwszej minuty na boisku pojawił się kapitan Niebiesko-Czerwonych, Gerard Badia.
- Już dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem przy boisku bocznym stadionu działała pełna atrakcji FanZona. Na najmłodszych i ich rodziny czekało mnóstwo atrakcji, zabaw i konkursów. Strefa gier i zabaw cieszyła się dużym zainteresowaniem najmłodszych kibiców i ich rodziców.
- Piłkarzy na boisko wyprowadził Kacperek Raupis wraz z tatą. Chłopiec cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Na jego rzecz Klub przy wsparciu wolontariuszy Stowarzyszenia "Cała Naprzód" podczas meczów z Lechią i Rakowem prowadzi zbiórkę środków niezbędnych do zakupu specjalnego chodzika oraz rehabilitację Kacpra. W najbliższych dniach Piast przeprowadzi również kolejne akcje pomocowe m.in. licytację klubowych pamiątek.