Piast - Lech 1-2. Nieudana inauguracja

22
lip

W sobotnim meczu 1. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na swoim stadionie z Lechem Poznań 1-2 (1-0). Bramkę dla Niebiesko-Czerwonych zdobył Patryk Dziczek, a dla Kolejorza dwukrotnie trafił Filip Marchwiński.

Spotkanie w skrócie:
- Spokojna gra i dużo emocji tuż przed przerwą. Tak w skrócie można scharakteryzować pierwszą odsłonę rywalizacji. Niebiesko-Czerwoni byli skuteczni w defensywie i nie dopuszczali rywali pod swoje pole karne, skutecznie neutralizując ich ataki. Tuż przed zmianą stron podopieczni Aleksandara Vukovicia wykorzystali błąd defensywy Kolejorza. W polu karnym faulowany był Michael Ameyaw, a jedenastkę na bramkę zamienił Patryk Dziczek, który wyprowadził Piasta na prowadzenie. W 42. minucie było 1-0 i takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa.
- Drugą część gry lepiej rozpoczęli goście, którzy chwilę po wznowieniu gry doprowadzili do remisu po mocnym strzale Filipa Marchwińskiego, który nie dał szans Frantiskowi Plachowi. Chwilę później Marchwiński strzelił drugiego gola i dał Lechowi przewagę. Niebiesko-Czerwoni dążyli do wyrównania i stwarzali sobie kolejne sytuacje bramkowe, ale nie potrafili po raz drugi pokonać Filipa Bednarka. Blisko byli Patryk Dziczek i Jakub Czerwiński, ale niestety podopieczni Aleksandara Vukovicia nie zdołali wyrównać.

Najważniejsze akcje:
33': Kamil Wilczek próbował uderzać zza pola karnego, ale został zablokowany. Napastnik Piasta wywalczył rzut rożny.
35': Michael Ameyaw próbował wbić piłkę do bramki po mocnym zagraniu Grzegorza Tomasiewicza, ale sędzia podniósł chorągiewkę - spalony.
42': Patryk Dziczek pewnie wykonał rzut karny i wyprowadził Piasta na prowadzenie - 1-0!
43': Słupek po strzale głową Filipa Marchwińskiego.

46': Mocne uderzenie Filipa Marchwińskiego ze skraju pola karnego. Zawodnik Kolejorza nie dał szans Frantiskowi Plachowi na skuteczną interwencję - 1-1.

53': Dobre dośrodkowanie ze skrzydła na głowę Filipa Marchwińskiego, który wyprowadził Lecha na pprowadzenie - 1-2.
62': Precyzyjne dośrodkowanie Arkadiusza Pyrki na głowę Patryka Dziczka, ale pomocnik Piasta nie trafił w światło bramki.
66': Dobre dośrodkowanie Arka Pyrki z rzutu rożnego, ale Michael Ameyaw uderzył obok bramki.
78': Filip Bednarek obronił uderzenie głową Patryka Dziczka, a chwilę później wykazał się refleksem i instynktownie odbił piłkę po dobitce Jakuba Czerwińskiego.
90+2: Bardzo ładne uderzenie Kamila Wilczka z powietrza, ale niestety tuż nad poprzeczką.

90+12': Kolejna dobra okazja Piasta. Z głowy uderzał Jakub Czerwiński, ale jego strzał obronił Filip Bednarek. Do odbitej piłki dopadł Arkadiusz Pyrka, który próbował wbić ją do siatki, walcząc z obrońcą Kolejorza. Niestety, nie udało się doprowadzić do remisu.

Sytuacja kadrowa:
- Wyjściowe zestawienie Niebiesko-Czerwonych prezentowało się następująco: w bramce stanął Frantisek Plach. Przed Słowakiem zagrała czwórka defensorów Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński oraz Alexandros Katranis. W rolę defensywnych pomocników wcielili się Grzegorz Tomasiewicz i Patryk Dziczek. Na skrzydłach ustawieni byli Michael Ameyaw i Jorge Felix, z kolei na "dziesiątce" wystąpił Michał Chrapek. Najbardziej wysuniętym zawodnikiem Piasta był natomiast Kamil Wilczek.
- W składzie Piasta zabrakło kontuzjowanego Szczepana Muchy i rehabilitującego się Tihomira Kostadinova.

Z perspektywy trybun:
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.
- Swoje pierwsze oficjalne mecze w barwach Piasta zanotowali Serhij Krykun oraz Marcel Bykowski.
- W zespole Kolejorza zagrał były zawodnik Niebiesko-Czerwonych Radosław Murawski.