Piast - Jagiellonia 1-1. Podział punktów na początek rundy

29
sty

W niedzielnym spotkaniu 18. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował na swoim stadionie z Jagiellonią Białystok 1-1 (0-0). Bramki w tym meczu zdobyli Kamil Wilczek i Wojciech Łaski.

- Niebiesko-Czerwoni dłużej utrzymywali się przy piłce i stworzyli sobie więcej sytuacji w pierwszej połowie. Zawodnicy Jagiellonii zagrozili bramce Piasta jedynie raz, kiedy to z dystansu uderzał Marc Gual. Po stronie gliwiczan najbliżej byli natomiast Grzegorz Tomasiewicz i Kamil Wilczek. Obaj mogli trafić do siatki po strzałach głową, ale pierwszy z nich trafił prosto w Zlatana Alomerovicia, a drugi w słupek. Swoich sił próbowali jeszcze Ariel Mosór, Michał Chrapek i Jakub Czerwiński, ale przed przerwą kibice zgromadzeni na trybunach Stadionu Miejskiego im. Piotra Wieczorka w Gliwicach goli nie zobaczyli.
- Druga połowa dobrze rozpoczęła się dla gości, którzy wyszli na prowadzenie po tak naprawdę pierwszym celnym uderzeniu. Do siatki trafił Wojciech Łaski, pokonując Frantiska Placha mocnym strzałem z dystansu. Chwilę później był już jednak remis, a do wyrównania doprowadził Kamil Wilczek, wykorzystując dokładne dośrodkowanie Michała Chrapka. W dalszej fazie spotkania Niebiesko-Czerwoni posiadali inicjatywę i dążyli do zwycięstwa. Aktywny był rezerwowy tego dnia Michael Ameyaw, który dwukrotnie był bliski wpisania się na listę strzelców. Dobrze prezentował się również Damian Kądzior, ale więcej bramek przy Okrzei 20 już nie było.

Najważniejsze akcje
9': Michał Chrapek dośrodkował na głowę Kamila Wilczka, który trafił w obrońcę i wywalczył rzut rożny.
15': Michał Chrapek zdecydował się na uderzenie zza pola karnego i zmusił do interwencji Zlatana Alomerovicia. Piłka odbiła się od murawy tuż przed bramkarzem gości, ale ostatecznie wylądowała w jego rękach.
23': Ariel Mosór zablokował uderzenie Jesusa Imaza, który próbował swoich sił strzałem z bliskiej odległości.
28': Zaskakujący strzał Marca Guala z dystansu, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Frantisek Plach nie musiał interweniować.
36': Grzegorz Tomasiewicz mógł trafić do siatki po dośrodkowaniu Alexandrosa Katranisa, ale bramkarz gości zdołał obronić jego uderzenie głową.
40': Damian Kądzior dośrodkował z rzutu rożnego na głowę Jakuba Czerwińskiego, ale strzał kapitana Piasta okazał się niecelny.
42': Mocne uderzenie Ariela Mosóra, ale piłka wylądowała z rękach Zlatana Alomerovicia.
45': Słupek po strzale głową Kamila Wilczka! Napastnik Piasta wygrał pojedynek główkowy po dośrodkowaniu Damiana Kądziora i zabrakło naprawdę niewiele. Piast mógł wyjść na prowadzenie tuż przed przerwą.

61': Wojciech Łaski zdecydował się na uderzenie z dystansu i pokonał Frantiska Placha. Słowacki bramkarz nie miał szans na skuteczną interwencję - 0-1.
68': Michał Chrapek znalazł się na lewym skrzydle i postanowił dośrodkować w pole karne, a tam najwyżej wyskoczył Kamil Wilczek. Napastnik Piasta wygrał pojedynek główkowy i pokonał Zlatana Alomerovicia, doprowadzając do remisu - 1-1!

75': Michael Ameyaw spróbował niespodziewanego uderzenia, ale bramkarz Jagiellonii przeniósł piłkę nad poprzeczką.
81': Szybki kontratak Piasta zakończony strzałem Damiana Kądziora. Zawodnik Niebiesko-Czerwonych zszedł ze skrzydła, ustawił sobie piłkę do strzału, uderzył, ale niestety niecelnie.

90+2': Znowu słupek! W obramowanie bramki trafił Kamil Wilczek, a dobitka Michaela Ameyawa był niecelna.

Sytuacja kadrowa
- Trener Aleksandar Vuković postawił na taką samą jedenastkę, którą wybrał w ostatnim sparingu podczas zimowego okresu przygotowawczego. W bramce zagrał Frantisek Plach, a przed nim czwórka obrońców: Arkadiusz Pyrka, Jakub Czerwiński, Ariel Mosór i Alexandros Katranis. Wyżej zagrały dwie "szóstki", czyli Michał Chrapek i Patryk Dziczek. W środku pola ustawiony był również Grzegorz Tomasiewicz, który ustawiony był nieco wyżej. W rolę skrzydłowych wcielili się Damian Kądzior i Jorge Felix, a najbardziej wysuniętym zawodnikiem Piasta był Kamil Wilczek.
- Z powodu drobnych urazów w kadrze meczowej zabrakło Gabriela Kirejczyka i Tomasza Mokwy. Po raz pierwszy w protokole znalazł się natomiast Szczepan Mucha, nowy zawodnik Niebiesko-Czerwonych.

Z perspektywy kibica
- Mecz pomiędzy Piastem Gliwice a Jagiellonią Białystok został rozegrany na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach.
- Dla Niebiesko-Czerwonych to pierwsze ligowe spotkanie w tym roku.
- W trakcie przerwy na murawie pojawili się kibice, którzy w dniu meczu obchodzili urodziny. Każdy z solenizantów otrzymał z rąk prezesa Grzegorza Bednarskiego symboliczny prezent w postaci spersonalizowanej koszulki.