Piast - BATE 1-2. Zwyciężyło doświadczenie

17
lip

To był mecz o dużym ciężarze gatunkowym. Piast prowadził przez większość spotkania, ale to goście dzięki zabójczej końcówce zdołali strzelić dwie bramki i wywalczyli awans do drugiej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów. Niebiesko-Czerwoni zagrają w drugiej rundzie eliminacji do Ligi Europy.

Spotkanie w skrócie
- Przede wszystkim nie stracić - takie motto wyraźnie przyświecało obu drużynom w pierwszych piętnastu minutach spotkania. Duża liczba podań na własnej połowie i też sporo niedokładności po obu stronach. Pierwsze celne uderzenie miało miejsce w 19. minucie meczu. Joel Valencia wypuścił Martina Konczkowskiego, a ten bez przyjęcia posłał piłkę w pole karne, gdzie na podanie czekał Jorge Felix. Nie trafił jednak czysto w futbolówkę i golkiper BATE nie miał kłopotów z wyłapaniem tego strzału. Chwilę później podopieczni Waldemara Fornalika byli już dużo bardziej skuteczni. Precyzją przy podaniu wykazał się Joel Valencia, a dośrodkowanie wykorzystał Jakub Czerwiński. Stadion oszalał i wykrzyknął z radości nazwisko strzelca. Bramka wyraźnie ośmieliła gospodarzy, którzy odważniej konstruowali akcje ofensywne. Szczęścia szukał aktywny od początku Joel Valencia, a chwilę później do prób strzałów dołączył Parzyszek. W 43. minucie bliski strzelenia drugiego gola w meczu był Jakub Czerwiński. Niebiesko-Czerwoni tuż przed zejściem na przerwę starali się wykorzystać szansę po rzucie rożnym. Tym razem jednak górą był bramkarz gości.

- Początek drugiej połowy sugerował, że gliwiczanie nie będą chcieli pozostawić losów awansu przypadkowi i ruszyli w poszukiwaniu drugiej bramki. Z kolei piłkarze BATE wydawali się być spięci i wciąż popełniali proste błędy w rozegraniu.  Było to jednak mylne wrażenie. Kiedy wszystko wydawało się być pod kontrolą Piasta, na ryzykowne wejście we własnej szesnastce zdecydował się Frantisek Plach. Sędzia Antti Munukka zareagował na upadek piłkarza BATE i odgwizdał rzut karny dla zespołu mistrza Białorusi. Jedenastkę pewnym strzałem wykorzystał Moukam. To był początek kłopotów Piasta. BATE wyraźnie uwierzyło, że można wygrać i po chwili już prowadziło 2-1. Najwyżej w polu karnym wyskoczył Zakhar Volkov, który dał zespołowi z Borysowa zwycięstwo. Piast nie zdołał odpowiedzieć bramką.

Najciekawsze akcje
19': Groźna akcja Piasta Gliwice, a swoich sił spróbował Jorge Felix. Jednak ze strzałem Hiszpana proadził sobie Anton Chichkan.
21’: GOL!!! Dośrodkowanie z lewej strony Joela Valencii prosto na głowę Jakuba Czerwińskiego, który trafił do siatki BATE. Piast prowadził 1-0!
25': Na strzał zza szesnastki zdecydował się Joel Valencia. Piłka po uderzeniu Ekwadorczyka zatrzymała się w rękawicach bramkarza gości.
42': Szybki kontratak Piasta. Piłkę z własnej połowy wyprowadził Joel Valencia, odegrał do Toma Hateley'a. Anglik wykonał dokładny przerzut do Piotra Parzyszka a napastnik Piasta zdecydował się uderzyć futbolówkę w stronę bramki. Strzał został minimalnie zblokowany i Niebiesko-Czerwoni mieli rzut rożny.
43': Znów główkował w polu karnym Jakub Czerwiński. Mimo, iż udało się oddać strzał z bliskiej odległości, to Anton Chichkan zdołał wybronić tę sytuację.
62': Strzał Joela Valencii został zablokowany, a Niebiesko-Czerwoni mieli rzut rożny.
75': Było niebezpiecznie w polu karnym Piasta po tym jak po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę zgrywał piłkarz ustawiony przy długim słupku bramki Placha. Na szczęscie finalizacja akcji była niecelna.
80': Z rzutu wolnego oddalonym około 23 metry od bramki Frantiska Placha uderzał Igor Stasevich. Odpowiednio ze swoich zadań wywiązali się piłkarze stojący w murze, którzy zblokowali strzał kapitana gości.
81': Faul bramkarza Piasta we własnym polu karnym. Sędzia zdecydował się zagwizdać i wskazać na wapno.
82': Jedenastkę pewnym strzałem wykorzystał Hervaine Moukam. Przy Okrzei był remis 1-1.
87': Zakhar Volkov skutecznie sfinalizował dośrodkowanie z lewej strony boiska i wyprowadził BATE na prowadzenie - 1-2.

Z perspektywy trybun
- Mecz odbył się na Stadionie Miejskim w Gliwicach przy Okrzei 20. Starcie o Ligę Mistrzów z wysokości trybun śledziło ponad 9300 sympatyków. Na sektorach zajmowanych przez kibiców Piasta był komplet.
- Waldemar Fornalik desygnował identyczną jedenastkę, która rywalizowała przed tygodniem z mistrzem Białorusi.
- W 15. minucie spotkania kibice zebrani na trybunach stadionu przy Okrzei unieśli w górę przygotowaną kartoniadę.