Mityng brydżowy z okacji 70- lecia Piasta Gliwice

15
cze

Niewielu kibiców Piasta zdaje sobie sprawę, że ich klub posiada niesamowitą sekcję brydżową, bogatą w tradycję i odnoszącą od lat sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Od niedawna brydżyści Piasta spotykają się w restauracji Ambasador przy Okrzei. A w ubiegły weekend odbył się tam mityng brydżowy z okazji 70- lecia klubu.

Po mityngu oprowadzili nas Arcymistrz brydżowy Julian Lassota, występujący nieprzerwanie od lat 60 oraz Marek Gogolowicz, który przekazał nam kilka podstawowych faktów związanych z tą grą.

- Jest to fascynująca gra strategiczno – losowa. W szranki stają przeciwko sobie dwie pary, dokonują zapisów różnego rodzaju, a najważniejsze jest to, aby uzyskać maksymalny zapis danego rozdania. Każdy zawodnik ma do dyspozycji 13 kart. Po ich rozdaniu następuje licytacja – ściśle limitowana. Co ciekawe zakazane jest werbalne porozumiewanie się. I cała sztuka polega na tym, aby na podstawie danych dobrać optymalny rodzaj gry – przybliżył zasady Gogolowicz.

W latach 60. i 70.- tych Brydż był sportem wybitnie „studenckim” grało w niego w Gliwicach kilkanaście tysięcy osób – wspominali nasi rozmówcy. - Dzisiaj natomiast graczy jest mniej, lecz nie przeszkadza nam to w organizowaniu takiego mityngu jak ten z okazji 70- lecia Piasta.  W sobotę grały pary młodzieżowe, a w drugim dniu (niedziela) nastąpił otwarty turniej dla każdego, albowiem Brydż jest dla osób w wieku od 6 do 100 lat!

Warto wiedzieć, że brydżowa sesja Piasta od lat odnosi sukcesy i posiada w swoich szeregach bardzo utytułowanych zawodników. Wspomniany Arcymistrz Julian Lassota w Piaście występuję  od 52 lat i aktualnie jest najlepszym brydżowym seniorem na świecie. Pierwszy medal zdobył w 1963 roku. Poza tym w naszym klubie grywało kilku Mistrzów Świata i Europy!

Obecnie, mimo mniejszej popularności brydża, na turniejach można spotkać również młodszych zawodników takich jak młodzieżowy reprezentant Śląska. Michał Pluszczewski mówi: - To świetny i rozwojowy sposób na spędzanie wolnego czasu. Na pierwsze turnieje zaprowadził mnie tato i tak już zostało.

Obecne na mityngu były również dziewczęta z Katowic: - Ewa i Teresa. - Przyjechałyśmy do Gliwic specjalnie na to wydarzenie: Brydż rozwija wyobraźnię, jest bardzo kreatywną grą. Poza tym gramy w parach więc integrujemy się a towarzystwo do gry jest bardzo sympatyczne i spędzamy miło czas.

Gliwiccy brydżyści od kilku miesięcy spotykają się dwa razy w tygodniu - we wtorki i czwartki o godzinie 17:15 - na Stadionie Miejskim. - Mamy świetne warunki zapewnione przez klub - mówią. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kibiców Piasta do spróbowania swoich sił w grze w Brydża!


Biuro Prasowe
GKS Piast S.A.