Górnik - Piast 3-3. Dramatyczne Derby w Zabrzu!

10

Wielkie emocje godne derbów Śląska. Piast prowadził z Górnikiem 3-2 aż do 99. minuty, kiedy to Górnicy w ostatniej akcji meczu "wcisnęli" piłkę do siatki Frantiska Placha. W sobotni wieczór było wszystko. Stałe fragmenty, rzut karny, czerwona kartka i huśtawki nastrojów. To były wielkie derby.

- Idealny początek spotkania dla Piasta, który już po pięciu minutach prowadził w derbach z Górnikiem. Znów o sobie dały znać stałe fragmenty gry i skuteczność. Najpierw aktywność w walce o piłkę Ariela Mosóra, a później świetne uderzenie Kamila Wilczka dały Piastowi dwubramkową przewagę. Korzyścią dla widowiska była szybka odpowiedź dla Górnika. Akcję z lewej strony pociągnął Erik Janża, który zdecydował się dośrodkować piłkę w pole karne, lecz nikt jej nie dotknął, a ta bezkarnie wpadła do siatki. Gospodarze przeważali w posiadaniu piłki i stwarzanych sobie sytuacjach, a Piast dzielnie się bronił. Kiedy wszyscy szykowali się na przerwę zabrzanie strzelili gola wyrównującego. Wszystko po podyktowanej jedenastce przez Bartosza Frankowskiego, którą na bramkę zamienił Piotr Krawczyk.
- Druga połowa, podobnie jak pierwsza, zaczęła się znakomicie dla przyjezdnych, bo od bramki Damiana Kądziora. Podopieczni Waldemara Fornalika wyciągnęli wnioski z pierwszej części i nie pozwolili Górnikowi na tak wiele. Dyscyplina w obronie i więcej inicjatywy w konstruowaniu własnych akcji pozwoliły trzymać zabrzan z dala od szesnastki słowackiego golkipera. Wszyscy na boisku, na trybunach i przed telewizorami doskonale zdawali sobie sprawę z rangi tego spotkania. Walka o prym w regionie od dawna rozbudza emocje kibiców, a Piast w ostatnich latach mocniej zaznaczył swoją pozycję. Górnicy w końcowych minutach posyłali więcej dośrodkowań, ale brakowało dokładności. Wszystko przewróciło się już w doliczonym czasie gry, kiedy rzutem na taśmę zabrzanie wyrwali punkt. Piast prowadził do 99 minuty, a w końcówce czerwona kartka dla Ariela Mosóra i gol na pożegnanie. O emocjach tych derbów będzie się mówiło jeszcze długo po końcowym gwizdku.

5': Znów to zrobili! Dośrodkowanie z rzutu wolnego Damiana Kądziora i naciski Ariela Mosóra na obrońcy spowodowały błąd u Richarda Jensena, który skierował piłkę do własnej bramki - 0-1!

6': Górnik spróbował szybko zareagować na stratę bramki, lecz Piotr Krawczyk w dogodnej sytuacji przeniósł piłkę nad poprzeczką.
14': Piast stałymi fragmentami stoi! Ponownie dogranie Damiana Kądziora znalazło adresata w polu karnym gospodarzy. Tym razem skutecznie głową zagrał Kamil Wilczek i pokonał Kevina Brolla - 0-2!
17': Górnicy złapali kontakt po tym jak dośrodkowanie Erika Janży zatrzymało się w siatce Piasta - 1-2
.
28': Mocne uderzenie Pawła Olkowskiego zatrzymał na ciało Jakub Czerwiński.
35': W znakomitej sytuacji znalazł się Robert Dadok, ale kapitalna obrona Frantiska Placha nogami utrzymała prowadzenie Piastowi.
39': Strzał zza pola karnego Janży przeszło obok bramki Frantiska Placha.
42': Piotr Krawczyk wykorzystał rzut karny i doprowadził do wyrównania - 2-2.
49': Piast ponownie wyszedł na prowadzenie! Damian Kądzior do dwóch asyst dołożył gola, kiedy to precyzyjnym strzałem umieścił piłkę w siatce - 2-3!
61': Silny strzał Okunukiego, ale w środek bramki. Frantisek Plach bez trudu zatrzymał tę próbę.
63': Piłka wpadła do siatki Górnika po raz czwarty, lecz sędzia liniowy podniósł chorągiewkę, a arbiter odgwizdał spalonego po akcji Arkadiusza Pyrki.
90+9': Zabrzanie wyrwali zwycięstwo z rąk Piastowi. W ostatniej akcji meczu przy próbie interwencji obrońców Piasta piłka odbiła się od Richarda Jensena i wpadła do bramki - 3-3.

- Mecz odbył się na Arenie Zabrze przy ul. Roosvelta.
- Trener Waldemar Fornalik dokonał kilku zmian w porównaniu do ostatniego ligowego spotkania. W środku pola zagrał wracający do zdrowia Tom Hateley. Na lewej flance w miejsce Jakuba Holubka zastąpił Alexandros Katranis. Alberto Toril od pierwszej minuty to kolejna korekta, która była spowodowana absencją zdrowotną Michała Chrapka.
- Damian Kądzior w starciu ze swoim byłym zespołem zakończył spotkanie z bramką i dwiema asystami oraz...żółtą kartką.