Górnik - Piast 1-1. Remis w Derbach Śląska

03

Remisem 1-1 zakończyły się Derby Śląska z udziałem Górnika Zabrze i Piasta Gliwice. Zespoły strzeliły po jednej bramce, na samobójcze trafienie Przemysława Wiśniewskiego szybko zdołał odpowiedzieć Szymon Matuszek.

Spotkanie w skrócie
- Pierwsze minuty derbowego meczu Górnika z Piasta odbyły się pod znakiem wzajemnego badania się drużyn. Piast nieco wycofany skutecznie działał w obronie nie dopuszczając zabrzan do stworzenia sobie klarownej sytuacji. Pod koniec pierwszej połowy sędzia Tomasz Kwiatkowski podyktował rzut wolny tuż przed polem karnym Piasta. Do piłki oddalonej siedemnaście metrów od bramki podszedł Erik Janża. Piłkarz zabrzańskiego Górnika chciał uderzyć bardzo precyzyjnie, ale pomylił się nieznacznie. Piłka przeszła tuż nad spojeniem bramki Frantiska Placha.
- Oba zespoły bez zmian przystąpiły do drugiej połowy. To goście z Gliwic w pierwszych minutach podeszli wyżej chcąc dać wyraźny sygnał do ataku. Kibice przy Roosvelta doczekali się w końcu bramek. Stało się to po akcji Bartosza Rymaniaka, który dograł w pole karne do Tomasza Jodłowca, ten zdecydował się na płaskie uderzenie. Piłka została po drodze jeszcze podbita przez Przemysława Wiśniewskiego i wpadła do siatki. Radość gości z prowadzenia nie trwała jednak zbyt długo. Górnikowi w sukurs przyszło skuteczne egzekwowanie stałych fragmentów gry. Precyzyjnie z rzutu rożnego zaadresował Erik Janża, a jego podanie na bramkę zamienił Szymon Matuszek. Strzelone gole wyraźnie ożywiły derby. Zawodnicy do zaangazowania i zaciętych pojedynków, dołożyli także bramki. Górnicy po zdobyciu gola wyrównującego wyraźnie nabrali polotu oraz ochoty do gry. Dzięki świetnej postawie bramkarza Frantiska Placha, Piast zdołał przetrwać trudny moment.Na pięć minut przed końcem meczu, Górnik mógł przechylić losy derbów na swoja stronę. Igor Angulo biegł w czystej sytuacji na spotkanie z Frantiskiem Plachem, dostrzegł biegnącego obok niego Juana Bauzę, który jednak wysunął się przed podającego i znalazł się na pozycji spalonej w momencie podania.

16': W niełatwej sytuacji, bo z nieco wyrzucony poza światło bramki Kamil Zapolnik zdecydował się na mocne uderzenie. Ta próba jednak poszybowała nad poprzeczką bramki. Podopieczni Waldemara Fornalika zaatakowali w dwudziestej minucie meczu, kiedy niepilnowany na lewej flance był Mikkel Kirkeskov. Duńczyk dograł futbolówkę w pole karne i gdyby Piotr Parzyszek czysto trafił, z pewnością byłoby groźnie.
45': Było bardzo blisko spojenia słupka z poprzeczką po uderzeniu Erika Janży z rzutu wolnego.
47': Zza pola karnego uderzał Tom Hateley. Ze skuteczną interwencją zdążył Martin Chudy.
52': Bartosz Rymaniak przytomnie wycofał piłkę do Tomasza Jodłowca, który oddał płaski strzał w stronę bramki. Futbolówka odbiła się jeszcze od Przemysława Wiśniewskiego i wpadła do siatki. Niebiesko-Czerwoni wyszli na prowadzenie wykorzystując niezdecydowanie defensywy zabrzan - 0-1!
56': Precyzyjne dogranie piłki z narożnika boiska Erika Janży wprost na głoę Szymona Matuszka. Kapitan Górnika wyskoczył i zdecydowanym strzałem główką nie dał szans bramkarzowi Piasta na obronę - 1-1.

60': Jesus Jimenez uderzył mocno z dalszej odległości. Skończyło się na strachu, bowiem piłka po strzale Hiszpana przeszła obok słupka bramki.
70': W polu karnym Igor Angulo po tym jak wymanewrował obrońcę mistrzów Polski uderzył, ale zbyt słabo w światło bramki.
72': Doskonała obrona Frantiska Placha, który wybronił sytuację sam na sam z Jimenezem.
82': Piast mógł odzyskać prowadzenie. Było bardzo blisko po akcji Gerarda Badii, który uderzył po dłuższym słupku. Niewiele też zabrakło, by odbitą piłkę wykorzystał Patryk Tuszyński.
86': Górnik Zabrze trafił do siatki po raz drugi tego wieczoru, ale sędzia nie uznał gola, ponieważ Trójkolorowi spalili akcję.

Z perspektywy trybun
- Spotkanie zostało rozegrane na Stadionie Arena Zabrze, mieszczącym się przy ulicy Roosvelta 81.
- Piast w porównaniu do ostatniego meczu ligowego wystąpił z jedną zmianą. W wyjściowym składzie zagrał Tomasz Jodłowiec, który zastąpił Gerarda Badię.